Vertigo ve tinnitusun tedavisi vardır. Gökmen Yaklaşımı vertigo ve tinnitusu nedenlerini ortaya koyarak çözer

Vertigo (Baş Dönmesi)

Vertigo, pozisyon duyusunun bozulmasıdır. Etraf döner, yer ayağın altından kayar. Tüm vücudun dengesi ve gözlerin koordinasyonu bozulur. İç kulak ve beyin (vestibüler yapı) işlevi aksar.

Benign paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV) en sık görülenidir. Labirentit, vestibüler nöronitis diğer vertigo çeşitleridir. Tüm bunlar iyi huyludur. Bulantı, kusma ve tinnitus eşlik edebilir.

Meniere hastalığı en ağır tablodur. İşitme kaybı mutlaka eşlik eder.

İç kulak ve beyine ait enfeksiyon, tümör, damarsal hastalıklara bağlı vertigo nadirdir. Çoğunluğu iyi huyludur. Vertigo hastalarında kulak ve beyinle ilgili tetkik sonuçları normaldir.

Yaşlıların %80’i, orta yaşlıların %35’i vertigo deneyimlemiştir.

Tinnitus (Kulak Çınlaması)

Tinnitus; kulakta duyulan, gerçekte olmayan, rahatsız edici seslerdir. Çınlama, vınlama, uğultu, hışırtı, cızırtı, ıslık sesi, üfler gibi olabilir. Tek kulak, her iki kulak ya da beynin içinde hissedilir. Dünyadaki 22 kişiden 1’inde tinnitus vardır.

Depresyon, anksiyete, uyku bozukluğu, konsantrasyon güçlüğü tinnitusun uzun vadeli sonuçlarıdır.

Kulak çınlaması gelişmiş hastalarda genellikle yüksek sese maruz kalma (akustik travma) öyküsü vardır. Silah, yüksek sesli müzik, gürültülü iş makinaları olumsuz etkiler.

Vertigo ve Tinnitus Tedavisi

1- hasta öyküsü 2- nörolojik muayene 3- panaromik diş röntgeni değerlendirilir Nöral terapi tonsil bozucu alanı mutlaka düzeltilir diğer bozucu alanlar eklenebilir diş tedavileri dişlerin karşılıklı kapanması sağlanır. eksik dişler tamamlanır, kapanmada sorun yaratan protezler yenilenir çene eklemi tedavisi ve diş sıkmanın etkilerinin azaltılması için gece plağı / splint tedavisi mutlaka yapılır genç vertigo ve tinnitus hastalarında yirmi yaş dişleri (özellikle üst) birincil nedendir yaşlı hastalarda protezler değerlendirilmelidir tüm hastalarda splint / gece plağı gerekebilir

50 yorum. Yeni yorumunuzu buradan yazabilirsiniz...

Tüm soru cevapları okuyabilmek için aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz.

Merhabalar Emel Hanım. 23 yaşındayım. Öğrenciyim. 2 ay önce vertigo şikayeti ile KBB’ye gittim, vasoserc verdi, kullandım ve baş dönmem geçti fakat sol kulağımda çınlama, dolgunluk ve tıkanıklık hissi oluştu. İşitme ve denge ile ilgili testler yapıldı, normal çıktı. Nörolojiye göründüm, beyin MR’ı ve kan tahlili yaptı, onlar da normal çıktı. Tekrar KBB’ye yönlendirdi, kulak MR’ı istediler. 2 gün sonra çektireceğim. Gece yattığım zaman kulak çınlaması devam ediyor ve sol tarafıma yattığım zaman kulağımdan dışa doğru akıntı varmış gibi oluyor. Sağ tarafıma yattığım zaman ise sol kulaktan bu sefer de içe doğru akıntı hissi oluşuyor. Zaman zaman da nabız atışı gibi ses duyuyorum, yine zaman zaman başım dönecekmiş gibi oluyor, dengesizlik hissine kapılıyorum. Sizce ciddi bir problem var mı? Neden oluyor?

Öncelikle ciddi bir problem olduğunu düşünmüyorum. Vertigo ve tinnitusunuz var. Muhtemelen MR incelemeniz de normal çıkacaktır. Bu tarz şikayetlerin çoğunda korkulacak bir durum yoktur. İlaçlar tüm şikayetleri geçiremiyor. MR incelemeniz de normal çıkarsa diş-çene kompleksinde sorun olabilir.

Serkan Özen
28/05/2016 20:14

Sol kulağımda işitme kaybı oluştu ve gitmeyen bir ses var. Gitmediğim doktor kalmadı. Sadece bir doktor meniere olduğunu, koklear hidrops tuttuğunu söyledi. Tedaviye başladık, doktor kendi hastalığından dolayı mesleğini bıraktı. İşitme kaybım düzelir mi? Kulağımdaki sesten kurtulur muyum? 2 yıldan beri uğraşıyorum.

İşitme kaybınız ve ses işitme sinirindeki hasardan dolayı gelişmiş. İlk başlarda olsaydı çok etkili olurdu ama bu aşamada da denenebilir. Bir miktar düzelse bile iyidir.

Hocam merhabalar. Yaklaşık 1.5 yıldır şiddetli vertigoyla mücadele ediyordum. Çift yastıkla yatıyordum, düz yastıkta yatınca başım dönüyordu, eğilip kalkamıyordum. Bundan yaklaşık 4-5 ay önce bir doktor buldum vertigo üzerine ve çok olumlu görüş aldığım için kendisine gitme fırsatı buldum. Doktorum vertigonun yanı sıra çift yastıkla yatmaktan boynumda eğrilme olduğunuda söyledi. Doktorumdan herkes kesin sonuç alarak, çok memnun kalmış ama bende tek etkisi tek yastıkla yatabilmem oldu, onun haricinde hala tansiyon düşüklüğünde yaşanan baş dönmeleri gibi, baş dönmelerim oluyor. Fazla yukarı uzanamıyorum ve başımı uzun süre öne eğemiyorum, onun haricinde dik yürürken iyiyim. Bununla beraber hem sıkça baş ağrısı hem de 2-3 aydır hiç geçmeyen kulak çınlaması yaşıyorum. Yazılarınızı az çok okudum, dişlerle ilgili birkaç şeyden bahsetmişsiniz. Benim de üst yirmilik dişlerimin alınması gerekiyor ama diş doktorum henüz sıkıntı yaratmadıkları için biraz daha bekleyebileceğimizi söyledi, onun haricinde dişlerimde 3-4 kanal tedavisi var. Ben nasıl kurtulacağım hem sersemlik olan baş dönmelerimden, hem baş ağrımdan, hem de kulak çınlamamdan? Yardımcı olursanız sevinirim.

Vertigo ve tinnitus tedavisi hiç zor değildir. Kaynağa bakmak lazım. kaynak kulak değildir. Üst yirmi yaş dişleri büyük etkendir ama tek başına değildir. Dikkatli çalışmak lazım. Diş hekiminiz klinik hasta bilgisi yoktur sadece diş için bakar. Bütün değerlendirip uygun diş hekimiyle çalışmak lazım. Çünkü beraberinde eklem probleminizde var. Dikkatli çalışılmazsa vertigo ve tinnitus şikayetleriniz artabilir.

Ben 9 aylık hamileyim. Bundan 2.5 ay önce sabah kalktım. Baş dönmesi vardı. Eşyalar hızlıca oynuyordu ve kusma 1 hafta sürdü. Eşyaların hareket etmesi azaldı ama kulak çınlaması geldi yerine ve bulanık görmeye başladım. Kulak hücrelerim zarar görmüş ama yanında da gorme bozukluğu neden var? Eskisi gibi değilim, hafif bulanık görüyorum. Lütfen yardım edin.

Beyin, göz ve kulak sinirlerinde özel bir hasar düşünmüyorum. Tedavi olabilir. Korkmayınız. Çocuğunuzu doğurduktan sonra tedaviye gelebilirsiniz.

Merhaba Emel Hanım. Yaklaşık 3 ay önce sol kulağım da uğultu, çınlama ve ses yankılanması başladı. KBB’ye gittim MR ve işitme testi yapıldı, sol kulakta hafif bir ses kaybı ve tinnitus teşhisi koyuldu. Nöroloji uzmanına gittim, beyin MR ve kan tahlili yapıldı, tahlillerim ve MR temiz çıktı. Lustral adında antidepresan bir ilaç verildi. Uğultu, çınlama ve ses yankılanması kesilmedi. KBB, vasteral adında bir ilaç kullanmamı söyledi. Sizler ne önerirsiniz?

Vertigo ve tinnitus tedavilerinde size yapılanlar standart tedavidir ve pek işe yaramaz. Ben nedenlerinden çözüm öneririm. Benim yaklaşımımla diş-çene kompleksinde bakıp yönetimimde yapılacak profesyonel tedavilerden faydalanırsınız.

Mehmet Gökbulut
03/05/2016 22:44

Hocam merhaba. Yaklaşık 1 hafta önce silah atış eğitimine katıldım. Eğitim sonrasında 1 haftadır geçmeyen tiz sesi ile sol kulağım dan aralıksız devam eden bir ses geliyor. KBB uzmanına göründüm, opemin adı verilen bir hap verdi, sinirleri tedavi edici olduğunu söyledi. Çınlama sesi artık psikolojimi etkiliyor. Ne yapmamı önerir siniz? Tedavi edilebilir bir durum mu? Lütfen yardımcı olur musunuz?

Tinnitus yüksek sese maruz kalma sonrası başlayabilir. Altta sorun varmış ve barotravma ile açığa çıkmış. Ben bu durumlarda üst yirmi yaş dişler, ağızda kapanış dengesi ve gece plağı tedavisi yapıyorum. İyi sonuçlar alıyorum.

Merhaba. 2 yıldır ara ara ataklar şeklinde baş dönmesi ve iç bulantısı şikayetlerim var. Beyin ve boyun MR’ım temiz. Tam nedeni belli değil. Birçok doktora gittim ama tam teşhis koyamadılar. Kristal oynaması diyerek manevra yaptılar. Ayağa kalktığımda baş dönmem ve iç bulantım başlıyor. Ne önerirsiniz?

Kristallerin neden oynadığı çözülmeli. Bu durumlar için diş-çene kompleksinde nedenler buluyorum. profesyonel çalışma ile çözümlerde oluyor. Bu açıdan tedavi olabilirsiniz.

Tacettin Sapmaz
21/04/2016 17:47

Sayın hocam; iyi çalışmalar. Yaklaşık 2 ay kadar önce daha önce kaplaması deforme olan azı dişime yeni bir kaplama yaptırdım. 10 gün sonra her iki kulağımda da uğultu olduğunu fark ettim. 2-3 gün bu sesi kendim uyduruyormuşum gibi geldi, sonra KBB uzmanı doktora gittim. Testlerde %8 tiz seslere hassasiyet olduğu ve işitme kaybı olmadığı anlaşıldı. O günden beri betaserc isimli ilacı kullanıyorum ama nafile. Bu çınlama öncesi ve sonrasındaki süreçte diz kapağımda ödem olduğu için dolgit krem kullanıyorum. Hocam verdiğiniz cevaplar beni heyecanlandırdı ve çok mantıklı geldi. İnternette dünya kadar araştırma yaptım. Bana göre de sorun beyin veya kulakta değil. Sinire yapılan bir baskı söz konusu, bunun diş ve çene yapısı olması mantıklı. Hocam lütfen bana yardımcı olun. Ne yapmam lazım? Dizdeki ödemin etkisi nedir? Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Dişde yapılan kaplama ile ağız kapanış dengeniz daha da bozulmuş ve problemler açığa çıkmış olabilir. Siz bana panoramik diş röntgeninizi gönderirseniz fikir söyleyebilirim.

Tacettin Sapmaz
20/04/2016 15:57

Hocam porselen diş kaplaması yaptırdım. Yaklaşık 2 hafta sonra her 2 kulakta da çınlama başladı. Kaplamayı çıkarttırsam düzelme olur mu? Teşekkür ederim.

Kaplamanın yüksekliğini ayarlayamamışlar gibi görünüyor. Dişleri çıkarttırsanız kısmi faydası olabilir.

Merhaba Emel Hanım. 22 yaşındayım. Rahatsızlanmadan 2 gün önce kulağımda çınlama olmuştu. Sabah bir şeyim yokken ani yaptığım bir hareket sonrası baş dönmesi, ardından 5-6 kez kusma sonucu doktora başvurdum. Serumdan sonra kendime geldim. betaserc ve dramamine kullanıyorum. Şu an baş dönmesi yok ancak sol kulağımda ve boynumda ağrı var. Kalkınca sanki sol baş tarafımda bir bilye oynuyor. Ne yapmam gerekiyor?

Tinnitus ile başlayan şikayetlere vertigo eklenmesi aynı altyapının sonucudur. Muhtemelen diş sıkıyorsunuz. Dişlerde sorun olabilir ayrıca boğaz enfeksiyonlarının da etkisi olabilir. Baş dönmesi atakları geçince boyun kaslarındaki ağrının kalması bu durumu destekliyor.

Doktor hanım; 2 saatlik bir uçak yolculuğunun mevcut olan kulak çınlaması açısından olumsuz bir etkisi olur mu? Ne yapmak gerekir? Değerli cevaplarınız için teşekkürler.

Uçak yolculuğundaki basınç değişiklikleri kulak fonksiyonlarını etkiler. Eğer alt yapıda sorun varsa onu açığa çıkarır. Sizin kulak yapınızda zorlanma var ve açığa çıkmış. Bence şimdilik sorun yoktur ama uzun vade de kulakla ilgili sıkıntınız olduğunu düşündürüyor. İlerde daha uzun süreli ve yoğun çınlama, çoğunlukla beraberinde olan yaşlılıkta işitme azalması sorunlarını yaşamak istemiyorsanız tedavi öneririm. Ancak önce KBB muayenenizi yaptırın. Onlar muayenenizde sorun olmadığını söylesinler o zaman tedavi edebiliriz. Basit ve kolay alınabilecek önlemler (diş sıkma tedavisi gibi) ile tedavi öneririm.

Merhaba Emel Hanım. Annem yaklaşık 2 sene önce sabah uyandığında baş dönmesi nedeni ile yataktan kalkamadı ve acile götürdüğümüzde orta kulakta iltihap olduğu söylendi. Serum aldı ve düzeldi. Hala ara sıra baş dönmesi oluyor fakat o zamanki gibi şiddetli geçmiyor. O günden itibaren kendisinde kulak çınlaması da oluşmuş durumda. KBB doktoruna gitti, tedavisi olmadığı söylendi. Bunun bir tedavisi var mıdır? Çınlamanın nedeni orta kulaktaki rahatsızlık mıdır? Yoksa başka bir sebebi var mıdır? Öğrenmek isterim. Şimdiden teşekkürler.

Çınlamanın tedavisi var ama benim çalıştığım hastalar kulakta ciddi harabiyet olmayanlar. Kulak çınlamasının çoğunluğunda kulakta problem saptanamıyor. Annenizde de benzer durum varsa olabilir ama geçirdiği iltihap çok hasar bıraktı ise başarı oranı düşebilir.

Merhaba. 23 yaşındayım. Yaklaşık 1 sene önce orta kulak iltihabı geçirdim, çok ağır olmadığı söylendi, antibiyotik tedavisi sonucu düzeldi ancak o dönemde çınlamam başladı. Daha sonra 2 kulakta birden çınlama hissetmeye başladım ancak iltihap tek kulağımdaydı, bu yüzden diğer kulağımda da çınlama oluşması tuhaf geldi. Boynumda da dönem dönem ağrılar oluyor. Çınlama konusunda gerçekten ilerleme kaydettiğiniz hastalarınız oldu mu? Birkaç KBB doktoruna gözüktüm, özellikle belirtmeme rağmen hiçbiri diş veya çene eklemi konusunda yorum yapmadı, alakası yoktur denildi. Ancak sizin ısrarla bu konu üzerinde durmanız dikkatimi çekti, en kısa zamanda uğramak isterim. Ciddi sonuçlar alınabiliyor mu bu yoldan ilerleyince? Şimdiden teşekkürler.

Ali bey ben sitemde yazdığım hastalıklar konusunda çok sayıda ciddi sonuçlar aldım. Uzun yıllardır çok spesifik çalışıyorum. Sayısız hastada düşündüğüm neden sonuç ilişkisini doğruladıktan sonra tedavilerine nasıl yapılır yazıyorum. Özellikle tinnitus konusunda ben tedaviyi yönetiyorum. Doğrudan yapmıyorum. Geldiğim noktada böyle gelişti. Sonuç almasam niye yazayım. Benim yapmadığım ve tedaviyi yönetmek gibi bir angarya ile uğraştığım durumu. İçiniz rahat olsun iyi sonuçlar alıyoruz ama tinnitusta biraz uzun soluklu splint tedavisi gerekli ve zaman alıyor. Sabırlı olmak lazım. KBB uzmanının alakası yok demesi önemli değil, benim yaptığım tedavilerde bu söylenebilir ama önemli olan sonuçtur. Bilimsel bağlantısı da açık olarak ortada aslında.

Selam. Benim sürekli başım ağrıyor, midem bulanıyor, ışığa ve sese duyarlılık var, çarpıntım da oluyor. İlaçlar fayda etmiyor. Vertigo olabilir diyorlar. Yardımcı olur musunuz?

Vertigo benzer şekilde seyredebiliyor. Ancak baş dönmesi yaşıyorsunuz ya da vertigonuz var demeden önce muayene olmanız gerejiyor. Vertigenöz migren dediğimiz hem vertigo hem de migren birlikte olabilir.

Özlem Erdoğan
31/03/2016 21:56

Merhaba Emel Hanım. 2015 Ağustosunda birden kulaklarımda hiç kesilmeyen uğultular başladı. Son 8 sene içinde 2-3 kere daha bu tür şikayetim olmuştu ve her seferinde tansiyonumun iniş ya da çıkışlarına denk geldi. Bu 8 sene zarfında 3 sene yüksek, 2 sene düşük, 1 sene yüksek, 2 senedir de normal seyreden bir tansiyon düzenim var. Ağustostaki durumda gene tansiyonumdan şüphelenmiştim. Yurtdışında yaşıyorum. KBB uzmanı ile kontrolü altında olduğum aile hekiminin beraber yürüyen tetkiklerinde damarlarda az miktarda kireçlenme olduğu ama kulak ile bağlantılı hiçbir sorun olmadığı, tinnitus olduğum söylenip bununla yaşamam gerektiği söylendi. Kimi yorumlarda okuduğum gibi; hiçbir baş ağrısı çekmiyorum. Beyinde sol yan ve sag ön olmak üzere 2 bölgede meningeome bulundu. Bunların etki yapmayacağı söylenmekte. Nasıl bir yol izleyebilirim? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Kulak çınlaması yani tinnitus vakalarında beyin ve kulakta problem yoktur. Sizde de olmadığı gösterilmiş. bence diş sıkma açısından da değerlendirme yaptırın. Hatta üst yirmi yaşlarınız varsa ve çiğneme fonksiyonu için gerekli değilse onları çektirin. Sonrasında da gnatoloji çalışmış bir protez uzmanına gece plağı yaptırın ve kontrollerle ayarlama yapılsın. O süre içinde şikayetlerinizde azalma olması muhtemel. Yine azalmazsa bana gelirsiniz yapabileceğim ek uygulamalar olur.

Sema Özdemir Kök
28/03/2016 12:11

Merhaba Emel Hanım. Annem yaklaşık 3 yıldır beyninde ses olduğunu söylüyor. 1’den fazla, bazen 3-4 çeşit motor sesi aynı anda beyninde duyuyormuş. Birkaç KBB ve nöroloji doktoruna gitti, kulak çınlaması ilacı ile meniere hastalığının ilacından verdiler, ilaçlar hiçbir işe yaramadı. Ayrıca zaman zaman “kafamın içi alev gibi yanıyor” diyor. Konsantrasyon eksikliği had safhada, unutkanlığı arttı ve göz bebeklerinden biri son 1.5 yılda tembelleşti. Göz rahatsızlığını sizin birkaç yazınızı okuduktan sonra ilişkili olabileceğini düşündüğüm için belirttim. Baş dönmesi çok hafif ve nadiren oluyor, kulakta işitme problemi de var. Sizce annemin rahatsızlığı ve rahatsızlığının sebebi nedir?

Annenizin problemi nedenlerinden çözülebilir. Kulak ve beyinden kaynaklı değil. Diş çene kompleksini değerlendirmek isterim. tamamen düzelmese bile ciddi düzeyde faylanabileceğini düşünüyorum.

Fazilet Sümer
21/03/2016 20:26

Merhaba doktor hanım. Ben çocukluğumdan beri ara ara işitme kaybı yaşıyorum. Önceleri kulağımdaki tinnitus çok yükseliyor, duymam çok azalıyor, bu durum yavaş yavaş geçiyor ve normal duyduğum seviyeye geliyordu. Ayrıca ateşlenirsem de ateş normale gelene kadar hiçbir şey duymuyordum, böyle devam ederken bir de üstüne vertigo eklendi ama vertigo yaşamımı kötü etkilemedi, genelde ani hareket ve yatıp kalkarken oluyor. İç kulak basıncım hep normaldi. MR, tomografi ve boyun ultrasonum da hep normaldi. Önce menier tedavisi gördüm, sonra menier değil, hidrops ya da otoimmün hastalık olabilir dediler. Geçirdiğim ataklar yüzünden artık sol kulağım 100 desibelde bile duyamıyor, diğer kulağım da yarı yarıya duyuyor. Halen kulağımda güçlü bir tinnitus var ve bazı sesleri algılayamıyorum. Sıkıntım: Durumuma hala bir teşhis konulamaması ve hiçbir ilaç tedavisi uygulanmaması. Sizce ne yapmalıyım? İlerlemesini nasıl durdurabilirim? Teşekkürler.

Sizi değerlendirmem lazım. Ben her problemin kaynağı olduğunu düşünüyorum. Birçok vertigo ve tinnitus vakasında çözüm bulabiliyorum ama sizin tablonuzda neden nedir hemen söyleyemedim. Değerlendirdikten sonra belki nedenini anlayıp çözüm getirebilirim.

Mehmet Evin
14/03/2016 20:44

50 yaşındayım. 8 aydır kulak uğultusu yaşıyorum. Beyin, boyun ve kulak MR’ı çektirdim, normal dendi. Arada tıkanıklık oluyor, steroidal iğne yapılınca oldukça düzeliyor ama bir müddet sonra tekrar tıkanıyor. Kulaklarımın çınlamasına alıştım. Tıkanıklık işitmemi etkilediği için rahatsız, huzursuz ediyor. Tansiyon, şeker vs. normal. Arada steroid yaptırmam zararlı mı? Ancak öyle düzeliyorum…

Bence steroid ile geçici düzelme uygun değil. Bu biryere kadar etkili olur ama çözüm olmaz. Problemin tamamen nedeni çözülürse steroide ihtiyacınız kalmaz. Tinnitus tedavi edilebilir. Öncelikle değerlendirmek lazım. Şikayetenizin için neden bu kadar steroid önerildi. Çünkü tinnitus için çoğunlukla steroid önerilmez.

Merhaba doktor hanım. Benim yaklaşık 1 yıldır kulağımda ses var. Bu şikayetle KBB’ye gittim, kulak MR’ı çektiler, hiçbir bulguya rastlanmadı. Doktor bununla yaşamam gerektiğini söyledi. Bundan 2 hafta önce yumurtalık kisti ameliyatı oldum, ameliyattan 2 hafta sonra şiddetli ve geçmeyen bir baş ağrısı başladı, ağrı şiddetlenince kulaklarımda basınç oluşuyor ve dünya sisli oluyor. Kulağımdaki ses artık sürekli, buna dayanamıyorum. Başımın ağrısı bir türlü geçmiyor, devamında da boyun ağrısı oluyor. Ne yapacağımı bilmiyorum. Lütfen bana yardımcı olun.

Tinnitus ya da kulakta olan sesler nedeni bulunursa çözülebilir. Boyun ağrısı ve baş ağrısı yapan nedenlerle tinnitus kulak çınlaması yapan nedenler aynıdır. Benzer hastalarla uğraşıyorum ve çözüm bulunabiliyor. Yardımcı olmamı isterseniz arayabilirsiniz.

Meri Hovhannisyan
12/03/2016 23:54

Merhaba. Benim Ekim ayında şiddetli baş dönmelerim oldu. MR çektirdim, temiz çıktı ancak baş dönmelerim devam ediyor. Sol taraf daha şiddetli olmak üzere kulak çınlaması devamlı var. Bazen başım karıncalanır gibi oluyor ve konuşmakta zorlanıyorum. Nedendir acaba? Şimdiden teşekkürler.

Vertigo ve tinnitus tablosunda genellikle neden olarak diş-çene kompleksi vardır. Sizde de benzer bir durum olabilir.

Kulak MR’ı çektirdim, temiz çıktı. Doktor görünürde bir şey yok, tedavisi de yok dedi. tintus formula ilacını yazdı ve psikiyatriste gitmemi önerdi. Kulağımdan hava geçiyormuş gibi ses çıkmasından çok rahatsız oluyorum. Ne yapmalıyım? Lütfen bana yardımcı olun.

Öncelikle yaşadığınız durum tinnitus. Tinnitusun türkçedeki kelime karşılığı kulak çınlaması olarak geçse de tıbbi karşılığı kulakta duyulan her türlü anormal (çınlama, hışırtı, üfleme, uğultu vd.) sestir. Psikiyatri ile ilişkili bir durumunuz olduğunu düşünmüyorum. Bu sesle yaşamaya çalışmak sizi yorduğu ve çaresiz hissettiğiniz için bir süre sonra psikolojiniz bozulabilir. Bu durumu da unutmamak lazım. Tinnitus için yapılacak şeyler bellidir ve klasik tıp çaresi yok dese de çözümü vardır. Sayfada anlattığım gibi öncelikle nedenlerini bulmak gerekir. Özellikle yirmi yaş dişleri ve çene eklemi dengesi üzerinde çalışılmalıdır. Ancak bu çalışmalar herhangi bir diş hekimi ile değil profesyonel tarzda ve Gökmen Yaklaşımı sınırları dahilinde yapılmalıdır. Size yardımcı olabilirim. gelebilirseniz arayın, gelemeyecekseniz de arayın ve panoramik diş röntgeninizi mail olarak gönderin, nerede olduğunuzu yazın.

Merhabalar. Migrenim var fakat son zamanlarda migren atağının bir gün veya bir kaç saat öncesinden sanki tekne sallanırmış gibi bir dengesizlik hali yaşıyorum ve hafif baş dönmesi de buna eşlik ediyor. Yürürken adımlarımı nereye atacağımı bilemiyorum, yalpalıyorum, bayılacakmış gibi oluyorum ve mide bulantısı da buna eşlik ediyor. Baş dönmesi geçtikten sonra vücudum uyuşuyor, halsiz kalıyorum. Vertigo olabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

Muhtemelen vertigenöz migren yaşıyorsunuz. Migrende böyle bulgular özellikle ağrı öncesi olabilir. Tek başına ayrı vertigo olarak alınmamalıdır. Genelde yanlışlıkla her ikisi ayrı ayrı tedavi edilmeye çalışılır. Dilerseniz yine de nöroloji muayenesi olunuz. Tedavi için Gökmen Yaklaşımını öneririm.

Sol kulağımın içinden 6 aydan uzun bir süredir hava gibi ses geliyor ve buna bağlı olarak başım çok ağrıyor. Doktora gittim, kulak MR’ı istedi. Ne yapmalıyım? Kulak çınlamasından çok rahatsız oluyorum.

Kulak MR çektirin. Genelde bu tarz problemler kulak kaynaklı olmayabilir. MR incelemeniz normal çıkarsa tekrar yazınız. Muhtemelen yirmi yaş diş ve çene kompleksi ile ilgili sorun vardır. Bu sorunda Gökmen Yaklaşımı ile çözülebilir. Standart diş hekimi tedavisi ve yorumlarını dikkate almayınız.

Işıl Özmen
19/02/2016 13:34

Merhabalar. Geçen sene şiddetli grip geçirdiğim bir sırada uçak yolculuğu sonrası kulaklarımda hafif tıkanma oldu. Her zamanki gibi geçer diye düşündüm ama uçaktan indikten sonra da 1-2 saat devam etti. Yolculuk gece yarısı olduğundan direk uykuya daldım ve sabah ayağa kalktığımda duymamda sorun olmamasına rağmen, feci bir baş dönmesi ve mide bulantısı yaşayarak kendimi yatakta buldum. Yaklaşık 3 gün boyunca azalarak geçti, keza KBB doktoruna gittiğimde verdiği ilacı da kullanarak tamamen iyileşmiştim ve hiç bir sorunum kalmamıitı. Mayıs sonu, Haziran gibi yeniden hafif baş dönmesi yaşadım. Bunun üzerine gene ilaca başladım ama baş dönmesi ve sersemliği hep ben buradayım diyordu. Boyun röntgeni çektirdim. Boyun damarlarına baktırdım, herhangi bir sorun çıkmadı. Gene bir süre sonra iyileştim, hiçbir sorunum kalmadı. Aralık ayında hafif hafif buradayım der gibi sersemlik ve baş dönmesi hissettim ve doktora gittim, birşey bulamadı, ilaç verdi ama geçmedi. Sonrasında Ocak ayında başımı öne eğmemle bu sefer beni sağa sola doğru kaydıran bir baş dönmesi ve mide bulantısı oldu. Daha önce denge kaybım olmamıştı. İlaç aldım ama şiddeti geçse de gene de buradayım diyen bir baş dönmesi, özellikle akşam uyurken sağa sola döndüğümde, devam etti. 10 gün önce de odyolog bana kristal kayması teşhisi koydu. Şu an yatarken bir sorun yaşamıyorum, çok çok hafif sersemlik ve buradayım duygusu yaşasam da günlük yaşantımı etkilemiyor ancak tam tanı konamadı. Siz ne önerirsiniz? Teşekkürler.

Ara ara tekrarlayan vertigo dönemleriniz oluyor. Bu öykü çok tipik. Kulakta veya beyinde belirgin bir problem yoktur. İç kulağın fonksiyonlarını zaman zaman tam yerine getirememesine bağlıdır. İç kulağı bu duruma getiren faktörleri bulmak gerekir. Sizde olduğu gibi çoğunlukla neden kulakta değildir. çevresel faktörlerdedir. Bu tarz çalışmaları mevcut. Çok iyi sonuçlarda alıyorum. Amaç ileriye yönelik bu hisden tamamen kurtulmak. Bu başarılabilir.

Doktor hanım merhabalar. 2007 yılında tok içilmesi gereken bir antibiyotiği aç denecek kadar az yedikten sonra baska bir ilaçla birlikte almam sonucu şiddetli bir baş dönmesi yaşadım. O gün başlayan dönmelerim birkaç ay sürdü. MR çektirdim, temiz çıktı. Sebebi bilinemedi. Yatarken bile başım dönüyordu. Sonra bir doktor iç kulaktaki sıvı basıncı artmış dedi. Birkaç ay betaserc kullandım, geçti. Yalnız 2.5 yıl önce sezaryen doğum yaptım. Bu yıl ara ara baş dönmelerim oluyor. Tansiyon yükseliyor sanıyorum ama acaba vertigo tekrar nüksetmiş olabilir mi? Tedavisi var mı? Sebebinin stres veya uykusuzluk olduğunu sandığım, sık ve beni çok rahatsız eden baş ağrılarım da var. Şimdiden teşekkürler.

Aldığınız antibiyotik tek başına neden değil ama açığa çıkmasına sebep olmuş. Vertigo ve stresle ilişkili olan baş ağrılarınız birbiriyle bağlantılı. Her ikisi birlikte tedavi olabilir ve tekrar yaşayacağım stresindende kurtulabilirsiniz.

Tüm soru cevapları okuyabilmek için aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz.