Hayatının bir döneminde baş ağrısı yaşayanların oranı %90'dır. Baş ağrısı çoğunlukla tehlikesiz ve geçicidir.

Baş Ağrısı Nedir?

Baş ağrıları, baş-boyun bölgesindeki damar, kas, çene eklemi ve saçlı deriden kaynaklanır. Bu bölgedeki damarlarda genişleme, kaslardaki spazm ve saçlı derideki gerilmeler ağrıya neden olur. Beynin kendisinin ağrı duyusu yoktur. Baş ağrısı çektiğimizde beynimiz ağrıyor gibi olsa da çevresinden kaynaklanıyordur.

  • Tüm insanlar yaşamının herhangi bir döneminde bir kez olsun baş ağrısı çeker.
  • Kısa süreli (akut/atak) veya sürekli (kronik) olabilir.
  • Bir yıllık değerlendirmede erişkin yaş grubunun %78’inin yaşadığı baş ağrılarının %47’si kayda değer düzeydedir.
  • Ağrıların çoğunluğu tehlikesizdir.
Baş ağrısı istatistikleri: Trigeminal nevralji % 0,01 - 0,02, Küme Baş Ağrısı % 0,1 - 0,2 Kronik Baş Ağrısı % 1,7 - 4 Migren % 12 Gerilim Baş Ağrısı Epizodik % 70, Kronik % 1 - 3

Baş Ağrısı Çeşitleri

Çok çeşitli ağrılar olmakla birlikte en bilineni migrendir. En sık gerilim tip baş ağrısı yaşanır. Migren, yaşam kalitesini en olumsuz etkileyendir. Küme baş ağrısı, nadir rastlansa da çok şiddetlidir. Trigeminal nevralji, saniyelik çakma, elektriklenmeler tarzındadır. Dayanılmaz, nahoş ağrılardır.

Bir ay içinde on beş günden daha fazla ağrı yaşanıyorsa kronik baş ağrısı gelişmiştir. Kronik baş ağrısı çekenlerin çoğunluğunda ilaç aşırı kullanımı da mevcuttur. Bu durum süregen günlük baş ağrısı olarak adlandırılır.

Beyindeki hasardan ya da metabolik durumlardan kaynaklanan baş ağrılarına sekonder baş ağrısı denir. Enfeksiyonlar, tümörler, inmeler, beyin kanamaları, temporal arterit, hipertansiyon, bazı kullanılan ilaçlar vd. sekonder baş ağrılarına sebep olabilir.

Yaşam boyunca çekilen baş ağrıları bir hasar bırakmayabilir. Tam tersi bir kez yaşanan ağrı hayati tehlike arz edebilir. Beyin kanamaları, özellikle SAK (anevrizma yırtılması) ani şiddetli ağrı yapar. Acildir, hayatı tehlike arz eder.

Gerilim Baş Ağrısı Özellikleri Başta ağırlık, basınç, sıkışma olarak ifade edilir. Baş ağrısı şiddetli değildir. Boyun ve baş kaslarında gerilme mevcuttur. Gerili baş ağrısı stresle ilişkisi vardır ancak sadece var olanı artırır. Dikkat, konsantrasyon eksikliği, unutkanlık yapabilir. gerili baş ağrısı detaycı, mükemmeliyetçi olmaya eğilimli kişilik yapısı vardır. Gerilim Baş Ağrısı Nedenleri (Gökmen Yaklaşımı) Kişilik özelliği ve stresli ortam. Tonsil bozucu alanı olumsuz etkisi. Kadınlarda jinekolojik bölge bozucu alana eklenebilir. Bruksizm (diş sıkma), eksik dişler - protezlerle bozulmuş oklüzyon (dişlerin karşılıklı kapanma dengesi) Dişlerdeki bozucu alanlar (yirmi yaş dişleri, çürükler).
Küme Baş Ağrısı: • Çok şiddetli, bıçak saplanır gibi, oyucu, patlayıcı • Baş ağrısı tek taraflı, göz ve şakakta (ense ve boğazda nadir) • Aynı taraf burun deliğinde tıkanma, akma • Gözde küçülme, kızarma, yaşarma. Küme Baş Ağrısı karakteristik Özellikler: • Soğuk, sıkıntılı, su dökülmüş gibi terleme • Bazen bulantı ishal, tuvalete gitme ihtiyacı • Hipertansiyon (atak anında / atak dönem boyunca). Küme Baş Ağrısı Periyodik Özellikleri: • Atak dönemi: Yılın 1-2 ayı (mevsim geçişleri daha fazla) • Atak zamanı: Günün belli saati (gece uykuda daha fazla) • Atak süresi: Yarım-1,5 saat, günde 1-8 atak • Yılda 1-2 dönem, 1-2 ay süreli, kroniklerde tüm yıl. Küme Baş Ağrısı Ruhsal Belirtiler: • Ajite, çıldırmış gibi, çok sıkıntılı • Yatamaz, yerinde duramaz, hava açlığı (pencere açma) • Ağrıdan kurtulmak için kendini öldürme düşüncesi (atak anında)
Trigeminal Nevralji baş ağrısı grubunda yer alır. Tam ağrı denilemese de çok kötü bir histir. • Trigeminal sinir; yüzün yarısının sıcak, soğuk, acı, dokunma gibi duyularını hissetmemizi sağlayan sinirdir. • Alt çene, üst çene ve göz bölgesine giden 3 dalı vardır. • Trigeminal nevralji; sinirin elektrik çarpması, yanma, batma, iğnelenme tarzında şiddetli, nahoş ağrısıdır. • Üst ya da alt çeneden başlayıp tüm yüze yayılır. • Kendiliğinden, çiğneme, yutkunma, konuşma, yüzü yıkama, bazen hafif bir esinti ile başlar. • Saniyelerle girip çıkar. Trigeminal nevralji baş ağrısı anlık, şiddetli, yüz yarısında ağrılı kramp (tic douloureux) yapar. • Tüm hastalar öncelikle diş hekimine başvurur. Baş ağrısının dişlerinden başladığını bilirler. • Nevraljilerin %60’ı tedavi sırasında ya da hemen sonrasında tedavi edilen dişten başlar.

Küme Baş Ağrısı ve Trigeminal Nevralji Tedavisi

Küme baş ağrısı ve trigeminal nevralji diş-çene kompleksinden kaynaklanan hastalıklardır!
Trigeminal nevraljilerin % 99,9’u, neredeyse tamamı ağrısının dişinden kaynaklandığını düşünür.
Küme baş ağrılıların % 60’ı ağrısının dişinden kaynaklandığını hisseder. Dişlerle ilgili olduğu bilgisi verildiğinde bu oran % 80’e çıkar.

Küme baş ağrısı ve Trigeminal nevralji diş-çene kompleksinden kaynaklanan hastalıklardır! Trigeminal nevraljilerin %99,9’u / Küme baş ağrılıların %60’ı ağrısının dişinden kaynaklandığını hisseder! KÜME BAŞ AĞRI VE TRİGEMİNAL NEVRALJİ TEDAVİ BASAMAKLARI: 1- Hasta şikayetleri bölünmeden dinlenir 2- Ağrıyla ilgili detaylı sorgulama 3- Ağrının ortaya çıkış zamanı ile geçirilmiş diş tedavileri ilişkisi sorgulama • Ağrıyla ilişkili kadranın saptanması • Panaromik diş röntgeni değerlendirilmesi • Ağrıyı tetikleyen, odakların belirlenmesi • Öncelikli dişin tespiti Enfeksiyon Odakları 1- Çürükler (yeni oluşmuş, eski dolgu altlarında) 2- Kanal tedavileri (yeni, eski eksik-apikal levizyonlu) 3- Dişeti tedavileri (küretaj) Cerrahi İşlemler 1- Yirmi yaş diş çekimi 2- Daha önceden kalmış köklerin temizlenmesi 3- Dişeti operasyonları Yük Dağılımının Dengelenmesi Bu aşamada tüm ağız çalışılır, dişlerin karşılıklı kapanması sağlanır. Diş sıkmaya yönelik tedavi yapılır 1- Eksik dişlerin, gerekli protezleri yapılarak tamamlanması 2- Var olan protezlerin değerlendirilmesi, değişmesi gerekenlerin yenilenmesi 3- Gece plağı / splint tedavisi (ağrı kontrolü sağlanıncaya kadar gerekli ayarlamaların yapılması, yaşam boyu kullanımının sağlanması)

904 yorum. Yeni yorumunuzu buradan yazabilirsiniz...

Tüm soru cevapları okuyabilmek için aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz.
1 2 3 11

Merhaba Emel Hanım. 22 yaşındayım. 4 senedir hiç bitmeyen hem de geçmeyen baş ağrım var. Gözlerim ve dişlerim de tamamen ağrıyor, ara sıra da şiddetleniyor. Bana bir yardımcı olursanız. Tedavisi var mıdır?

Kronik baş ağrınız var. Tedavisi var, iyi şeyler yapabiliyorum ancak bana gelebilecek durumda mısınız?

Nur Kılıç
02/06/2016 21:20

Emel Hocam merhabalar. 18 yaşındayım. Başımda orta şiddetli, genellikle sabah ve akşam biraz daha şiddetlenen baş ağrım var. Her gün olan bir ağrı. 4 aydır var. 4 ay önce hiçbir baş ağrısı şikayetim yoktu. Ağrı bazen hafif ve daha çok zonklayan değil de sıkışma tarzı oluyor. Nadiren de migren atakları gibi geliyor. Gözümü sarıyor, mide bulantısı ve baş dönmesi yaptığı da oluyor. Birkaç haftadır da diş sıktığımı farkettim. Dikkat eksikliği ve derslerimde acayip bir düşme söz konusu. Unutkanlıkta var. Doktorum MR istedi ama henüz gidemedim. Bazı psikolojik problemlerim de var. Ağrı kesicilere de cevap vermiyor. Acaba kronik gerilim tipi baş ağrısı olabilir mi?

Biraz kronik gerilim tip baş ağrısına benziyor. Bu dönem her şey üst üste gelmiş galiba. Diş sıkma probleminizi artırır. İlaç tedavisi düşünürseniz bir dönem amitriptilin 10 mg akşamları kullanınız. Dersler bittiği için bir dönem kullanabilirsiniz. Yine geçmezse yazınız ama MR filminizi mutlaka yaptırınız.

Aysel Öztaş
02/06/2016 20:15

Merhaba Hocam. Başım bugün çok şiddetli bir şekilde ağrıyor ama ön kısımda ağrı yok, sadece boyun tarafı ve kulaklarım çok kötü şekilde çınlıyor. Başımda dolgunluk ve boyun ağrısı. Ne yapabilirim? Lütfen yardımcı olun?

Enseden gelen ağrı ve kulakta çınlama varsa gerilim baş ağrısı ile karışmış migren vardır. Son dönemlerde stresiniz fazla olmuş ve diş sıkmanız da artmış olabilir.

Emine Kurnaz
02/06/2016 19:45

Merhaba. 26 yaşındayım. 4 çocuk annesiyim. 4 aydır geçmeyen baş ağrım vardı. 3 ay önce sinüzit denildi. Hala baş ağrım geçmedi. Tomografi çekildi ve sinir sıkışması dendi. Algoloji (ağrı) polikliniğine yolladılar, randevumu aldım 14 haziranda gözükçem. Çok endişeliyim. Lütfen yardım edin.

Sinüzit ciddi baş ağrısı yapmaz. Algolojik müdaheleler de çoğunlukla çözüm olmaz. Size ne önerdiler veya yaptılar? Size geç cevap yazabildim. Bu dönem biraz gecikmeler oldu. Halen ağrınız devam ediyorsa tekrar yazabilirsiniz.

Merhaba Emel Hanım. 21 yaşındayım. 2 ay öncesinde şiddetli baş ağrısıyla Balıkesir Üniversitesi Araştırma Hastanesinin nöroloji bölümünde 3 gün yattım. Yapılan tetkiklerde bir şey çıkmadı. Dokturum migren dedi, migren tedavisi başlattı. 2 hafta öncesinde boynumdan başlayıp kafamın arka tarafından, gözümün oraya kadar vuran ağrı çekiyorum ve buna göz seğirmeside eklendi. Fizik tedavi doktoru kaslardan kaynaklı olduğunu söyledi. Ağrılarım çok oluyor. Ne yapmam gerekir? Şimdiden teşekkür ederim.

Kafanın arkasından gelen ağrılarınız ve migren aynı nedenlerden kaynaklanıyor gibi duruyor. Belki dişlerle de ilişkilidir ama ayrıntılı değerlendirmek lazım.

Merhaba Emel Hanım. 19 yaşındayım. 3 gündür başım ağrıyor. Bugün hafifledi biraz. Baş ağrısı dışında hiçbir şey olmadı, ne kusma ne de baş dönmesi. Neden olabilir söyler misiniz? :)

Migren 3 gün sürer. Migren olabilir. Her zaman bulantı, kusma, baş dönmesi olması gerekmez.

Merhaba. Sürekli baş ağrısı, ağrı anında burnum, gözlerim ve özellikle diş etlerimde çok ağrı oluyor. Şu an iki aydan beri tedavi görüyorum fakat ilacın etkisi yok. Son zamanlarda eğildiğimde sanki burnumdan ve anlımdan darbe almış gibi hissediyorum. Eğilemiyorum, aşağı bakamıyorum. Ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Kronik baş ağrısı var. Baş ve boyun kaslarında ciddi kasılmalar olduğunu düşünüyorum. Nedenlerini bulup çözmek dışında bir seçenek kalmamış. İlaçların etkisi yok, belki ilaca bağlı baş ağrıları da başlamıştır.

Hocam merhaba. İki hafta önce, iki gün üst üste başımı öne eğerek ders çalıştım ve ikinci günün sabahında başımın özellikle sol tarafında ve boynumda ağrılar olmaya başladı. Baş ağrım durmayınca acile gitim, ağzıma baktılar geniz akıntısı ve sinüzitiniz var dendi. Emin olamayıp KBB polikliniğine gittim o da sinüzit dedi ve ilaç yazdı. Sonra baş ağrım durmayınca nörolojiye gitim MR çektirdi, sonuç iyi çıktı fakat yine de boynumda ve başımda ağrılar var. Hızlı iş yaptığımda başım dönüyor, bacaklarım yorgun düşüyor. Bunun sorunu ne olabilir? Saygılar.

Gerilim tip baş ağrısına daha çok benziyor. Biraz da fibromiyalji başlangıcı olabilir.

Hocam. Sol kaşımın üstünden aniden saplanan ağrılar oluyor. Sebebi nedir?

Sadece kas spazmı olabilir. Trigeminal nevralji ya da stabbing headache (saplanıcı ağrı) olabilir.

Özgür Kerem Gültekin
31/05/2016 08:38

Hocam iyi günler. yaklaşık 5-6 yıldır genelde grip başladığı zaman sol gözümde küme baş ağrısının tarifiyle bire bir olan bir ağrı yaşıyorum. Ataklar bazen 30 dk, bazen 1 saat, bazen daha fazla sürebiliyor. Ağrının geçme şekli ise burnumda hava boşalması gibi bir ses geliyor ve hava boşaldıktan sonra ağrım kesiliyor. Bununla ilgili bir çözüm bulamadım. Yardımcı olabilir misiniz? Çok kötü durumdayım.

Küme baş ağrısı geçerken burunda damarlardaki ödem çözüldüğü için akma, açılma, boşalma gibi durumlar olabilir. Şikayetleriniz küme baş ağrısı tedavi protokolü ile çözülebilir.

Hamza Alkaç
31/05/2016 01:31

Hocam merhaba. 3 gündür aniden, kesilmeyen şiddetli baş ağrısı var. Askeri personelim. Mide bulantısı ve halsizlik de arttı. Acaba neden oldu. Revire gittim, bana sıvı kaybı dedi ve mide bulantısı ilacı verdi.

Şiddetli baş ağrısı ani başladıysa tehlikeli olabilir. Tetkik gerekebilir.

Merhaba Hocam. 17 yaşındayım. Lise 3 öğrencisiyim. Son 5 gündür başım çok kötü ağrıyor, özellikle boynum ve başımın arka tarafı. Kafamı öne doğru eğemiyorum. Başım şiddetli bir şekilde dönüyor. Sınav haftam ve ders çalışamıyorum yaşadığım acılar yüzünden. Kulaklarım ve burnum da ağrıyor. Kulaklarımdan duman çıkıyor. Bana yardım eder misiniz?

Baş ağrınız halen devam ediyorsa ağrı sıklığını azaltmak için ilaç kullanabilirsiniz. Nedenlerinden çözüm en doğrusu olur. Bu dönemde sınav stresinden artmış olabilir.

Hocam. Dünden beri başım ağrıyor. Neden olabilir acaba?

Baş ağrısının çok çeşitleri vardır. İlk defa ağrıyorsa muayene olunuz.

Aslı Türk
29/05/2016 23:19

Hocam Merhaba. Sabahtan beri başım çok ağrıyor, yürüdüğümde zonkluyor. İki tane hap attım geçmedi ve gözlerim kapanıyor ağrıdan.

Bu tarz baş ağrısı ilk defa yaşandığında önemlidir. Arada oluyorsa migren tarzı olabilir. Baş ağrınız halen devam ediyorsa muayene olunuz.

Hocam. 24 yaşındayım. Birkaç gün önce burun spreyi kullandım, sonra kendimde bir sersemlik hissettim biraz ve geçti, bir kaç gün sonra tekrardan başladı. Çok korkuyorum. Ne yapmalıyım?

Bir sorun yaratacağını sanmıyorum. Etkisi uzun süren ilaçlar değildir.

Merhaba Emel Hanım. 17 yaşındayım. 1 senedir şiddetli baş ağrısı oluyor. Doktora gittim bana hipofiz bezesinin büyüdüğünü söylediler, 1 mm den küçük olduğu için ameliyat yapmadılar. ilaç olarak normal ağrı kesici verdiler, ağrı kesicinin hiç bir yararı olmuyor o yüzden sürekli acilden iğne vurulmak zorunda kalıyorum. Sizce ne yapmalıyım?

Baş ağrınızın sebebi hipofiz bezindeki büyüme değildir. O da bir sonuç olarak ortaya çıkmıştır. Hipofiz bezini büyüten ve bağ ağrısına yol açan nedeni bulmak lazım. Beyinde olmadığı da bilinen bir gerçektir.

Merhabalar. 20 yaşındayım. Bir haftadır başımın sağ tarafında 2-3 saniyelik bıçak saplantısı gibi ağrılar oluyor ve gün içerisinde sürekli tekrar ediyor, bazen daha da uzun sürüyor. Gözüme, alnıma ve kafamın üst tarafına da vuruyor. Ağrılar ilk zamanlara göre daha şiddetlendi ve alnımın sağ tarafında biraz şişlik var gibi. Sizce nedeni nedir?

Bu tarz gerilim baş ağrısı – nevralji arası ağrılarda genelde diş-çene kompleksinde sorun olabilir.

Merhaba Emel Hanım. 3-4 gündür, günde bir kaç kere boynumdan başlayıp başımın gerisine kadar dalgalı bir şekilde diyebileceğim çok şiddetli olmasada ağrı yaşıyorum. Anlık olan bir şey. Sebebi ne olabilir?

Muhtemelen son günlerde stresiniz arttı. Buna bağlı kas spazmı ve saçlı deride gerilim oluştu. Gerilim baş ağrısı olabilir.

İyi günler Emel Hanım. 3 haftadır yoğun baş ağrısı yaşıyorum. 9 ay kadar önce yirmilik diş çektirmiştim ve sonrasında ara sıra sızı oluyordu, doktorum normal dedi ve 3-4 ay içerisinde geçer dedi. Şimdi ise 3 haftadır her gün sağ kulağımın arkasından, kulağımın önüne, sağ çene altına, sağ göz üstü ve sağ kaşıma paralel başımın arkasına doğru ilerleyen bir ağrı var. Sağ gözüme vurduğu için ağrı şiddetlendikçe sağ gözümden yaşlar akıyor ve ağrı son dört gündür mide bulantısına sebep oluyor. Kulağımda ve yüzümde yanmalar mevcut, bazende buz kesmiş gibi çok soğuk. Nöroloji doktoru sinüzit diye KBB’ye o da benlik birşey yok diye nörolojiye gönderip duruyor. 3 haftadır sürekli ağrıyor ve uyumakta zorluk çekiyorum, uyuduğumda ise ağrıyla uyanıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Başvurduğunuz doktorlar çözemiyor çünkü bilinen durumda değilsiniz. Bazı olasılıklar var. Diş hekiminiz yirmilik dişi çekerken kök parçasını içeride bırakmış olabilir. Ayrıca çene ekleminiz zorlanmış olabilir. Böyle olunca diş hekiminize ve çene cerrahına başvurayım dersiniz ama merak etmeyin onlarda bir şey yok diyeceklerdir. Siz panoramik diş röntgeninizi bana e-mail olarak gönderiniz (emel@emelgokmen.com). Şikayetlerinizi e-maile de yazınız.

Emel Hanım. Bir aylık evliyim ve eşim çok şiddetli baş ağrısı çekiyor. Ensesinin hemen üst tarafı ve sol tarafı öksürürken bile ağrıyor. Nedeni ne olabilir acaba?

Ara ara çekiyorsa migren olabilir. Sürekli varsa mutlaka muayene olunuz.

Merhabalar. 14 yaşındayım. Yaklaşık 2-3 gündür anlımdan başlayan ve hafif geriye doğru ilerleyen bir baş ağrım var. Çok şiddetli değil. Fazla baş ağrısı çeken bir insan da değilim. Gün geçtikçe azalıyor gibi hissediyorum. Sabah okuldan dolayı 5.30’da kalkmak zorunda kalıyorum ve öğleden sonra spora gidiyorum. Ayrıca sınav stresi de var. Sizce bu baş ağrısının nedeni yorgunluk mu, uykusuzluk mu, ya da ıslak saçla dışarı çıkmak mı? Çoğu kez kurutmuyorum da. Şimdiden teşekkürler.

Yorgunluk ve uykusuzluk etken olur. Saçları ıslak bırakmak boyun-ense kaslarında spazm yapar. Bu durumda saçlı deride gerilir. Tüm bunlar ve sınav stresi baş ağrısı çekmenize neden oluyor olabilir.

Merhaba Emel Hanım. Sevgilim 19 yaşında. Baş ağrıları yaşıyor, hem de çok fazla. Bazen günde bir iki defa olduğu oluyor. Hastanelere çok gittik ama bir şey yok diyorlar ya da migren var diyorlar. Gece olan baş ağrıları uyutmuyor onu ve bugünde olmuş, gece ama bu sefer vücudunun sol tarafının tutmadığını söyledi. Çok korkuyorum, lütfen yardim edin.

Komplike ya da auralı migren türünde bir sorun yaşıyor galiba. Daha ayrıntılı bilgiye ihtiyaç var.

Merhaba Hocam. 23 yaşındayım. Sol gözüm 3-4 aydır bulanık ve beyaz lekeli görüyor ama son zamanlarda kafamın sol tepesinde bir ağrı başladı, orayı ellememle sol gözümdeki görüş kaybı azalıyor, midem bulanmaya başlıyor, ayaklarımı ellerimi kontrol edemez oluyorum ve ağrı tüm kafama yayılıyor. Migrenle alakası olabilir mi? Çok huzursuzum.

Tam migren olmasa da benzer yapıda bir ağrıya benziyor. Yaşadığınız baş ağrısının bazı özellikleri değişik. Biraz daha ayrıntılı değerlendirme yapmak lazım.

Merhaba Emel Hanım. 27 yaşındayım. Uzun süredir (1 yıl olacak nerdeyse) her gün başım ağrıyor ve hiç geçmiyor. Şiddetli ağrıdığında başımı sağa sola çeviremiyorum bile. Başıma dokundukça ağrım şiddetleniyor sanki. Eskiden yastıkla uyumayı sevmezdim ama artık 2 yastıkla uyuyabiliyorum. Düz yattığımda başım dönüyor. 7 ay önce kadar, tomografi çektirdim fakat birşey çıkmamıştı. Hayatımı mahvediyor bu ağrılar. Başımın her yerini sıkıştırıyorlar sanki. Hareketlerimi engelliyor.

Gerilim baş ağrısı, kronik baş ağrısı ve vertigo gelişmiş. Hepsi birbiriyle bağlantılı. Bozucu alanlar http://www.emelgokmen.com/bozucu-alan-nedir/ ve doğru diş tedavisi ile bu ağrılardan kurtulabilirsiniz.

Merhaba. Göz hizası kaşlarımın üstü, yan şakaklarda doluluk hissi ve ağrı var. Boynumda ağrıyor, geriliyor. Sinüzit diye doktora gittim, film çekti temiz çıktı ve nörolojiye görünmemi söyledi. Arada hafif mide bulantısı ve baş dönmeside oluyor ve yüzüme ateş basıyor. Genelde sol gözümün üstü çok ağrıyor. Neden olabilir acaba?

Büyük ihtimalle migren olabilir. Ağrılar ataklar halinde mi geliyor?

Merhaba Hocam. Benimde baş ağrım oluyor. Bazen şakaklarımda ve kaş kemiklerinden gözlerime vuruyor, orandan da dişlerime. Bazen sadece başımın sol tarafı ağrıyor arkaya doğru, bazen tam tepemde oluyor ağrı ve halsizleştiriyor. Çok şiddetli olmasada can sıkıcı. Bazende baş ağrım boynuma, omzuma ve sol koluma kadar parmaklarıma kadar vuruyor. Neden oluyor? Yardımcı olursanız sevinirim. Doktora gitmeye korkuyorum kötü şeyler duyarım diye ve kendi kendime sıkıntı yapıyorum.

Muhtemelen baş ağrınız ile ilişkili kötü şeyler duymayacaksınız. Önemli bir şey blunacağını düşünmüyorum. Migren ağrılarınız biraz fibromiyaljiye dönüşmüş gibi duruyor. Tedavi edilebilir.

Merhabalar Emel Hanım. Son iki akşamdır, özellikle eğildiğimde kafamın üst tarafına bir anda ağrı çakmaları oluyor, sonra hemen geçiyor. Her eğdiğimde ise olmuyor. Eğer bir şey söyleyebilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Stres kafa ve boyun kaslarında spazm ile sonuçlanır. Bu durum başın arkasındaki çıkıntıların oradan geçen ve saçlı derinin hissini veren sinir dalını (oksipital sinir) sıkıştırır. Bu sıkışma ile kafa arkasında çakmalar ve baş ağrısı olur. Korkulacak bir durum değildir. Ağrı kesici ve nörologların verdikleri (nevralji ilaçları) işe yaramaz. Kas gevşetici iyi gelebilir. Nöral terapi iyi gelir.

Merhaba Emel Hanım. 35 yaşındayım. Başımın üst kısmının sağ tarafında uzun damar şeklinde bir ağrı var ve sanki o damarı oyuyorlarmış gibi şiddetli bir ağrım oluyor. Ağrı aynı hizadan burnuma kadar devam ediyor, midem bulanıyor ve gözüm ağrıyor. Doktor bir şeyimin olmadığını söyledi. Sizin fikrinizi alabilir miyim?

Beyninizde birşey olduğunu düşünmüyorum. Migren olabilir.

Hocam merhaba. Son 2 haftadır sağ tarafım aşırı ağrı yapıyor. Duramıyorum, dayanamıyorum. Devamlı tuvalet ihtiyacı duyuyorum. Sebebi nedir acaba?

Başın sağ tarafı mı ağrıyor? Biraz yazdıklarınız garip geldi. Migren olabilir ama siz yine de muayene olunuz.

Merhaba. Başımın sol tarafına çok şiddetli bir ağrı giriyor ve dayanılmaz bir hale geliyor. Ardından istifra ediyorum, istifra etmeden bu ağrı asla azalmıyor. Genellikle akşamüstü oluyor. Elim ayağım titriyor. Sizce neyden kaynaklanıyor olabilir?

Migrende kusma olur ama her gün aynı baş ağrısı oluyorsa küme baş ağrısı gibi olabilir. Küme baş ağrısında da genelde kusma olmaz. Biraz daha ayrıntılı bilgiye ihtiyaç var.

Merhaba Emel Hanım. 15 yaşındayım. Son birkaç gündür başımın ön kısmında ağrım var. Çok şiddetli değil, ağrı kesici içtiğimde geçiyor. Sizce ne yapmalıyım?

Hafif bir baş ağrısı olabilir ama halen devam ediyorsa mutlaka muayene olunuz.

Merhaba Emel Hanım. 17 yaşındayım. Her ay düzenli olarak başım ağrıyor. Bir kaç gün sürüyor. Ayakta, merdiven inerken felan daha çok ağrıyor ama yatınca geçiyor. Çok şiddetli değil, şakaklarımda daha çok oluyor ağrı. Sebebi ne olabilir? Bir doktora gitmelimiyim?

Ağrılrınız adet dönemi ile ilişkili midir? Muhtemelen migreniniz var. Çıkmaya çalışan yirmi yaş dişleri neden olabilir.

Emel Hanım merhabalar. 23 yaşındayım. 3 yıl önce nöroloji tarafından migren teşhisi konulmuş bir hastayım. İlk zamanlarda çok ağrı çekmememe rağmen son iki aydır yaşadığım ağır bir griple migrenim tetiklendi. İlaç tedavisine başladık. Sol şakağımda ve saç diplerimde ağrı hissediyorum. Ayda ortalama iki kere atağım tutuyor. En çok korktuğum şey, ömür boyu bu ağrıyla yaşamak ve bu ilaçları kullandığım için bebek sahibi olamamak. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler, iyi çalışmalar.

Her türlü migren çözülebilir. Özellikle tek taraflı şakakta olan migrende dişlerde etken olabilir. Sizde de benzer bir çalışma yapılabilir ama öncelikle değerlendrimek lazım. Hamile kalmadan tedavinizi öneririm. Böylece hamilelik döneminde baş ağrısı çekmezsiniz ve ilaç kullanmayabilirsiniz.

Merhaba Hocam. Bu gün kuaförde saçım 7-8 kere yıkandı, alnımda çok şiddetli bir ağrı başladı. Eve geldiğimde alnıma dokunduğunda su varmış gibi sesler çıktığını farkettim. Nedir acaba? Teşekkürler.

Saç yıkandığında ve ıslaklıkla kaslarda spazm olur. Bu duruma bağlı baş ağrısı gelişmiş olabilir.

Erdogan Öztürk
23/05/2016 21:19

Merhaba Emel Hanım. Yaklaşık 10 senedir sol gözümün üst tarafında her gün sabah saatlerinde yani 09:30 veya 10:00 gibi hafif bir ağrıyla başlayıp, şiddetli batıcı bir ağrı başlıyor ve sol ensemede vuruyor, 1 veya 2 saat ağrıyor sonra kayboluyor. Bazende gün boyu sürüyor, o zamanda zonklayıcı oluyor. Çok doktora gittim, bir sürü MR çekildi, ilaçlı ilaçsız çok şükür temiz. Nasıl bir yol izlemeliyim bunun icin? Ağrı olunca sol burun tıkanıklığı, gözde kızarma, ışığa ve sese hassasiyet oluyor. İlginiz için şimdiden teşekkür ediyorum.

Küme baş ağrısı benzeri ağrı yaşıyorsunuz. Çözüm olabilir ancak dişlerle özel bir çalışma yapmam gerekiyor. benim yapmam gerekiyor diyorum çünkü diş hekimleri ile çözülmüyor. Onları tedavide ağrıya göre yönlendirmek gerekiyor.

Hocam merhabalar. 34 yaşındayım. Öğretmenim. Şubat ayının sonlarına doğru havanın rüzgarlı olduğu günlerde duş alıp dışarı çıktım. Sonra başımda yanma ve uyuşma tarzı bir ağrı başladı, arkasından da grip oldum. Nöroloğa gittim, boyun ve beyin MR’ı çektirdim. İnfratentorial alanda sisterna magna düzeyinde 2.5×1.5 cm boyutlu genişleme mevcuttur (araknoid kist? varyatif?), yazıyordu beyin MR’ında. Doktor doğuştan olduğunu ve önemsememem gerektiğini söyledi. Boynumda da iki yıldır ağrılar var. Boyun MR’ında servikal lordoz azalmıştır, hafif skolyoz gelişmiştir yazıyor. Hocam, bir ay kadar başım ağrımadı, ama Nisan ayının başlarında stresli bir dönem geçirdim. Başımın sağ tarafında yanma, uyuşma, sıkışma tarzında ağrılar başladı. Ayrıca kulakta çınlama ve gözümün önünde de gelin tülü şeklinde bir çizgi oluştu. Başımda sersemlik hissi oluşmaya başladı. Yürürken güçsüzlük hissediyorum ve uyku hâli içindeyim. Üstte iki tane yirmi yaş dişim de duruyor, sağ taraftaki yan çıkmış ve henüz çektirmedim. Hocam yaşadığım bu sorunlarda araknoid kistin etkisi var mıdır? Yaşadığım gerilim tipi baş ağrısı mı? (zira kusma, bulantı yok). Yirmi yaş dişleri sersemlik ve baş dönmesi yapar mı? Son olarak boyun ağrılarından mı kaynaklanıyor? Bütün ağrılarım sağ tarafta (boyun, baş, kulak). Bu ağrılardan ve ruh hâlinden nasıl kurtulurum? Çok teşekkürler.

Yaşadıklarınızda araknoid kistin hiç etkisi yok. Yirmi yaş dişlerinin bu durumda olumsuz etkisi mevcut. Bu ağrılardan kurtuluş için ağrı ayrıntılı değerlendirilecek ve nedeninden çözümler sunulacak.

Abdurrahman Ünal
23/05/2016 20:30

İyi günler. Sol gözümün üstünde bilye şekli kadar bir kısım ağrıyor. Neden olabilir?

Bu tarz ağrılar genelde diş kaynaklı uyarımlardan tetiklenir ama yine de bakmak lazım.

13 yaşındayım. 7-8 aydır geçmeyen baş ağrım var. İlaç kullanıyorum hafifletiyor. Doktora gittim bir ara birşey demedi, sonra bir daha gitmedik. Ne yapabilirim?

Sevgili Esra, bu yaşlarda sürekli baş ağrısı başlayabiliyor. Çocukluk çağı migren çok yaygın aslında. Sende de olabilir. Ailenle görüş ve beni arayın olmazsa.

Merhaba Hocam. 18 yaşındayım. Dün sabahtan beri başım çok şiddetli bir şekilde ağrıyor. Neden olabilir, önemli midir?

İlk defa ağrıyorsa önemlidir ve halen devam ediyorsa mutlaka muayene olunuz.

Bayram Avşar
22/05/2016 10:41

Merhaba hocam. Ben halı sahada futbol oynarken maçtan 10 dakika sonra inanılmaz derecede başım ağrımaya başlıyor, nefesim kesiliyor el ve ayak parmaklarım kaşınıyor. Beyinde hiç bir doktora görünmedim. Farklı sebeplerden dolayı Ankara Hacettepe Hastahanesine gidiyorum bir senedir. Helikobakteri tedavisi gördüm şimdide mide koruyucu kullanıyorum. Safra kesesi yolunda hafif şiddette iltihaplanma var onunda ilaç tedavisine başladım. İç organlarımın hepsine ama hepsine bakıldı bir sürü kan testi yapıldı sonuç mide ve safra kesesi. Fakat bu maç sırasında oluşan baş ağrısı için hiç bir doktora başvurmadım. Nedenleri ne olabilir ve nereye başvurmalıyım. Şimdiden teşekkürler hocam.

Eforla ortaya çıkan baş ağrınız var. Öncelikle nöroloji doktoru görsün.

Tüm soru cevapları okuyabilmek için aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz.
1 2 3 11