Sorular Cevaplar

soruyazin

Telefonun migrenimi arttırıyor mu? Çağrı merkezinde çalışıyorum ne yapmalıyım? (Asuman A.)

Merhaba Çağrı merkezinde çalışmaktayım. İşe başlayınca migren ağrılarım artmaya başladı işe başlamadan önce ayda 2 kez migren krizlerim tutardı , çağrı merkezine girdiğimden beri hemen hemen her gün başım ağrıyor ve kusuyorum. Başım ağrıyor ardımdan kusmaya başlıyorum, doktora gittiğimde bütün kontrollerim yapıldı, kötü bir şey çıkmadı Allaha şükür. Artık iş yerimde ağrılara dayanamıyorum. Size sorum çağrı merkezinde çalıştığım için mi migren krizlerim arttı. Başka işe geçmem gerekiyor mu?


Dr. Emel Gökmen

Çağrı merkezinde stres ve elektromanyetik kirlilik fazla. Bu iki durum migrenin doğrudan nedeni olmasa da var olan migreni arttırır ama işten ayrılmak çözüm değil. Ağrılar devam edecektir. Çünkü iş hayatı ve erişkin yaşam her zaman yoğun stres içermektedir. O nedenle çözüm olarak çağrı merkezindeki işinizi bırakın demiyorum, belki elektromanyetik kirliliği daha az olan bir iş olabilir ama gerçek çözüm ağrının nedenini bulup çözmekle olur (Gökmen Yaklaşımı) Migrenin nedenini çözersek, migreniniz tutmadan çağrı merkezinde çalışabilirsiniz. Nasıl çözüm olur derseniz “MİGRENE ÇÖZÜM VAR” kitabımı da okuyabilirsiniz.

Gerilim baş ağrısı

Mrb hocam, tıp 2. sınıf öğrencisiyim. Yaklaşık iki yıldır gerilim tipi baş boyun ağrısıyla yaşıyorum. Günün her saatinde ağrı var bundan dolayı ders çalışamıyorum. Birçok doktora gittim antidepresan ilaclar önerdiler ama herhangi bir faydasını görmedim, kullanmayı bıraktım. İnternetten sizin sitenizle karşılaştım önerebileceğiniz herhangi bir tedavi yöntemi yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler


Dr. Emel Gökmen

Gerilim baş ağrısında nedenleri bulup çözmediğiniz sürece baş ağrısı azalıp artarak devam edebilir. Size önerim yaşınız genç olduğu için yirmi yaş dişlerinize baktırmanız, gerekirse çektirmeniz. Ayrıca Çapa ya da Hacettepe Diş Hekimliği fakültelerine gidebilirseniz, protez bölümünde diş sıkma için muayene olabilirsiniz. İstanbul’daysanız çözüm için öncelikle ben görüp nedenleri tespit ederek tedavi etmeyi ve diş tedavilerini düzenlemeyi tercih ederim.

Migrenli genç kadın

Merhaba Emel Hanım, yaklaşık 6 yıldır migren ağrısı çekiyorum. Üniversite hayatım boyunca çok zorluklar yaşadım, şu anda da migren çalışma hayatımı olumsuz etkiliyor. Son zamanlarda ağrılarım çok şiddetli olduğundan intihar düşüncesine bile girdim. İçinde bulunduğum durumu kimse anlamıyor tedavi için gerekirse İstanbul’a gelmeyi düşünüyorum. Tedavi süresi hakkında bilgi vermenizi rica ediyorum. Teşekkür ederim, Saygılarımla.


Dr. Emel Gökmen

Şehir dışından gelen hastalarda hastanın koşullarına da uyabilecek bir programı birlikte oluşturuyoruz. Bazen önce 5-10 gün geliyor, sonraki aylarda gerekirse tekrar geliyor. Sadece hafta sonları aralıklı gelebiliyor. Bu tedavi illa belli bir süre içinde yapılacak diye bir kural yok. Aralıklı olabilir. Tedavinin seans sayısı da standart değildir. 3-5-7-10 seansa kadar değişebilir. Dilerseniz beni telf. ile arayın size uygun bir program belirlemeye çalışalım

Migren, gerilim baş ağrısı ve kulak çınlaması olan genç erkek

Emel hanım merhaba, ben kısaca şikayetimden bahsetmek istiyorum. Benim şiddetli baş ağrısı şikayeti ve kulak çınlama şikayetim var. Baş ağrısı; genellikle alnımda, kulaklarımın üst kısmında oluyor. Bazen bu ağrılar midemi bile bulandırabiliyor. Ayrıca buna ilave olarak kulak çınlaması baş gösterdi ve çok rahatsız edici. Bu iki rahatsızlık için Acıbadem hastanesi KBB doktoruna gittim, filmler çekildi (BT ve MR) ama bir sorun gözükmediği belirtildi. KBB doktorum Nörolojiye de görünmemi istedi; buradan da sonuç alamadım. Göz doktoruna da gideceğim ama pek faydası olacağını sanmıyorum. Bu konu ile ilgili ne yapabilirim? Size de bu rahatsızlıklarımdan dolayı muayene olmak isterim? Sizce çaresi var mı? Şimdiden çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.


Dr. Emel Gökmen

Bu durum benim çalıştığım ve çözüm aldığım ağrılardan. Migren tarzında olan ağrılarınıza kulak çınlaması eklenmiş. Her ikisini ayrı ayrı hastalıklar olarak algılamayınız. Her ikisi de aynı alt yapıdan gelişen sonuçlar. Bu durumda nedeni bulmak lazım. Gökmen Yaklaşımı olarak geliştirdiğim tedavide her ikisinin de ortak nedeni bulunabilir ancak beyinden kaynaklı hastalıklar olmadığını belirtebilirim. Sizi daha ayrıntılı değerlendirirsem rahatlıkla yardımcı olabileceğimi düşünüyorum

Hamileyim, her gün migren ataklarım oluyor

Hocam ben 21 yaşındayım 3 aylık gebeyim migrenim var ve 2 aydır her gün ağrıyor. Daha önce migrenim vardı fakat bu kadar ağrı olmazdı üstelik her gün kesintisiz sürüyor. Akşam 1 saat geçiyor sonra tekrar devam ediyor artık ağrı gözlerime vurdu bir acı oluyor. Kadın doğum doktorum nörolojıye gitmemi söyledi, gittim parol ya da minoset diyor fakat hiç etkilemiyor. Geçmezse 15 gün sonra bir daha gel dedi gittim iğne yapacaktı, bebeğe bir şey olur diye yapmadı. Fakat dayanamıyorum bir öneriniz varsa sevinirim şimdiden teşekkürler.


Dr. Emel Gökmen

Hamilelikte devam eden ve size benzer hemen her gün başı ağrıyan hamile hastalarım oldu. Aslında hamilelerin büyük bir bölümünde 3. aydan sonra ağrılar azalır ama bazen azalmayabiliyor da. Bu durumda nöral terapi birkaç seans yapıldığında çok iyi sonuçlar verir, ağrıyı durdurur, hamileliğinizi çok iyi geçirirsiniz. Bebeğe de hiç zararı olmaz. Hamilelikte migren için seçilmiş bir nöral terapi uygulaması (standart tedavi değil) ideal tedavidir. Mutlaka değerlendirin derim.

Fibromiyalji (kas romatizması), huzursuz bacak ve regl kanaması düzenlemesi yapılabilir mi?

Hayırlı günler. Bende kas romatizması, huzursuz bacak sendromu ve sezaryene bağlı uzun süreli kanama oluyor bu rahatsızlıklarımın sizin tedavi şeklinizle sonuç alabilirmiyim… Tşk.eder saygılarımı sunarım.


Dr. Emel Gökmen

Çok iyi sonuç alabilirsiniz. Hepsi aynı ortak nedenlere bağlı, bundan dolayı aynı anda birlikte tedavi olabilir. Tek sorun bu hastalıklar bütünü için spesifik bozucu alan dediğimiz hastalık kaynakları var. Onlaı doğru seçip hedefli çalışmak gerekli. Bu tedaviler için nöral terapi yanı sıra nedenler için ek tedavilere de ihtiyaç vardır ancak gözünüzde büyütmeyin hedefler doğru seçilirse tedavi uzun sürmez, kısa sürede şikayetlerinizin düzelmesi mümkündür.

Küme baş ağrılı (cluster) genç erkek hasta

Ben 28 yaşındayım ve yaklaşık 13-14 yıldır küme baş ağrısı çekiyorum. Başımın sol tarafında göz tarafında yoğunlaşan ve dayanılmaz bir acı. Yılda bir kaç defa 1 ay süren ağrılar çekiyorum. 3 haftadır yine ağrılı dönemdeyim ve artık dayanamıyorum. İlaç olarak ağrı geldiğinde aldığım ağrı kesiciler var. Tedavisi olduğunu ve tamamen geçirilebildiğini okudum yazılarınızda. Ankara’da çalışmaktayım. Tedavi için İstanbul’da ne kadar süre bulunmam gerekir ve gerçekten bu hastalıktan kurtulabilir miyim? Teşekkürler, İyi çalışmalar


Dr. Emel Gökmen

Küme baş ağrısını tedavi edebildiğim doğrudur. Bu ağrıyı hangi düzeyde olursa olsun nedenini bularak çözüyorum. Ne kadar sürer, ne yapmamız gerekir karar vermek için bazı ek bilgilere ihtiyacım var. Ağrınızın ayrıntılı özelliklerini (nereden başlıyor, nereye yayılıyor, hangi tarafta, hangi saatlerde oluyor, ne kadar sürüyor, nasıl bir ağrı, başka şikayetler eşlik ediyor mu, ne zamandır var, kortizon hiç kullandınız mı) ayrıntılı yazıp ve panoromik diş röntgeni ile bana mail gönderiniz. Ayrıca maile telf no yazınız. Değerlendirip size dönerim.

İlaca cevap vermeyen sürekli migren baş ağrısı olan genç kadın

Merhabalar Emel hanım; Öncelikle sizin gibi saygın bir doktor bulduğum için çok mutluyum. 29 yaşındayım yaklaşık 5-6 yıldır migren sıkıntım var. Bu yıla kadar geçer diye geçiştirmiştim baş ağrılarımı fakat bu yıl bir doktora gitmeye karar verdim. Doktorum bana bir kaç ilaçlı tedavi yöntemi uyguladı. Fakat hiç birinde bir sonuç elde edemedik. Bilakis ağrılarım şiddetini artırdı ve ilaçların etkileri tamamen azaldı. En son olarak kortizon tedavisine başladık, prednola başladım. Fakat hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak birçok yan etkiyle karşılaştım ve azaltarak tedaviyi yarıda kestik. Sonuç olarak şimdiki durumum bitmeyen ataklarım ve beraberinde istifra etmeye başladım. İlaçlar da etki etmiyor. Artık hayat kalitem çok düştü. İş ortamında da çok etkileniyorum. Artık buna kesin bir çözüm bulmak istiyorum. İlaç kullanmak istemiyorum. Bu konuda beni bilgilendirirseniz ve izlemem gereken yöntemleri söylerseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.


Dr. Emel Gökmen

Kortizon baş ağrılarında en son çare olarak kullanılan aslında çaresizlikten kullanılan ilaçtır. Geldiğiniz durum ilaçlardan faydalanamayacağınızı gösteriyor. Ben migrende nedene yönelik çalışıyorum. İlaç kullanmıyorum. geliştirdiğim tedavi yaklaşımını özellikle sizin gibi artık ilaca cevap alamayan hastalarda öneriyorum. Genelde hastalarım da size benzer konumdaki hastalardan oluşmaktadır. Bu aşamada benim tedavim çok etkili olmaktadır. Size de öneririm. Ağrınızın nedenlerini buluruz, tedavinizi yaparız, doğal yoldan ağrılardan ve ilaçlardan kurtulabilirsiniz.

Küme baş ağrısı ve migren karışımı ağrıları olan orta yaş erkek

slm. hocam bende yaklaşık 6 yıldan beri sol göz ağrısı mevcut yapmış olduğum işler ise, kbb sinüs filmi, nöroloji beyin filmi, diş filmi, göz doktoru, göz tansiyonu gibi hemen her şeyi yaptırdım hocam fakat bir şey bulamadılar ve ben bu ağrıları hala çekiyorum. Ağrının sebepleri ise sabah 9 yerine 10’da kalksam ağrı başlıyor, öğlen yemeğini biraz geç yesem ağrıyor, terlesem ağrıyor, soğuk havada dışarı çıksam kafama biraz rüzgar çarpsa ağrıyor, banyo yapsam ağrıyor, bu sebepler ağrıyı ortaya çıkarıyor ve ağrı birden geliyor zonklama şeklinde yaklaşık 30 dakika gibi sürüyor geçerken ise burnumdan şeffaf bir sıvı geliyor. Ama bu arada bir ağrı kesici alıyorum ve 20-30 dakika arasında ağrı gidiyor. Hocam yaklaşık 2 günde 1 veya 2 defa ağrı ile karşılaşıyorum. Ağrı geldiği zaman gözümü yerinden çıkarasım geliyor o kadar mı çok kötü ağrı yapıyor bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim. hocam


Dr. Emel Gökmen

Bu durum kronik küme baş ağrısına benziyor. Aslında bazı özellikleri ve şiddeti küme baş ağrısına, oluş sıklığı da migrene benziyor. Bu ağrılarda kaynak çok önemlidir. Yıllardır çok sayıdaki hastadaki tecrübem bu tür baş ağrılarının ilaca cevap vermediği yönündedir. Diğer yandan benim tedavimle kolay çözülebilecek bir ağrıdır. Ağrının nedenini muhtemelen diş-çene kompleksinde bulacağım. Bundan dolayı İstanbul dışındaysanız buraya gelmeniz şart, uzaktan tedavi yapamıyorum.

Kulak çınlaması ve işitme kaybı

hocam iyi günler, hayırlı çalışmalar. Ben 48 yaşındayım yaklaşık 13 yıldır kulak çınlamam var. Beraberinde işitme kaybı da oldu. Hangi doktora gittiysem seninle birlikte mezara kadar gider dediler. Artık şu son günlerde çınlamam çok arttı, uyutmuyor, çok bunaltıyor. Bunun bir ilaç tedavisi yok mu


Dr. Emel Gökmen

İlaç tedavisi bildiğim kadarıyla yok, Hastalara her zaman bununla yaşamayı öğrenmesi söylenir ama benim yaptığım nedene yönelik çalışmalar var. Gökmen Yaklaşımı ile ilaç kullanmıyorum. Deneyebiliriz, işitme kaybınız tam geri dönmese bile çınlamaya faydası olacağını düşünüyorum. Ayrıca hastalığın ilerlemesi de durur.

Fizik tedaviye cevap vermeyen donuk omuz

5 aydır omuzumdaki eklemde ağrı ve her hareketimde ortaya çıkan sinir sıkışması şeklinde bir acı var. MR görüntüsünde çok belli olan bir durum yok. Ağrı sonucu hareket kısıtlaması olduğu için donuk omuz da oldu. 30 seans fizik tedavi yapıldı. Ağrılarım aynı şekilde devam ediyor. Çaresizim. Hasta yorumlarını okuduğumda genellikle baş ağrılarında çok etkili bir yöntem olduğu anlaşılıyor. Nöral terapi, omuz ağrılarında da aynı etkiyi gösterir mi? Bana yardımcı olabilir misiniz?


Dr. Emel Gökmen

Nöral terapi donuk omuzda da etkilidir. Sadece nöral terapi yeterli olmayabilir. Beraberinde nedeni de bulup çözmek gerekir. Birçok omuz vakası tedavi ettim. Özellik sizin durumunuzda mutlaka denemekte fayda var. Faydalanacağınızı düşünüyorum. Genelde hastalar iyileşince geri dönüp yorum yazmazlar, ağrılı dönemi hatırlamak istemezler. Asıl yoğun çalıştığım hasta grubu migrenli ve baş ağrılı hastalardan oluştuğu için onların yorumları daha fazla.

Kronik küme baş ağrısı

Emel hanim , yaklaşık 10 yıldır süren çok şiddetli bas ağrısı çekmekteyim. Bu konuda yaklaşık 10-15 teşhis konuldu ve yanlış tespitler olduğu ortaya çıktı. Son konulan teşhis kronik küme bas ağrısı oldu. Genelde uyku aralarında ve hemen hemen her gün uykudan uyandırır cinste bir ağrı çekiyorum. Tek taraflı, gözde kızarıklık, kulak üstü ve burun tıkanıklığı ile birlikte nefes darlığı çekmekteyim. Boğazımda şişlik ve tükürük bezlerimde su akıntısı oluyor. Bu konu ile ilgili olarak ozan tedavisi, akupunktur, nöral terapi, blokaj ve yıllardır ilaç tedavisi görmekteyim. Şimdiye kadar birçok ilaç ve kortizon kullandım. Sizin kullandığınız yöntem bunlardan birisi midir? Ben bu konuda çok doktor gezdim ve artık umudumu kaybetmek üzereyim kimseye güvenim kalmadi. Size Ankara’dan yazıyorum. Elbette hiç birşey için kesin konuşmamak gerekir ama umut istiyorum. Saygılarımla.


Dr. Emel Gökmen

Şimdiye kadar uyguladığınız yöntemlerin hepsini biliyorum . Bazı hastalarda atakları azaltıp, ağrıya dayanmanızı sağlayabilirler ama tedavi etmezler. Bazen de sizde olduğu gibi hiç işe yaramayabilirler. Ben sizden daha ağır vakaları da çözdüm. Tedavim hepsinden farklı, doğrudan nedeninden çözüyorum. Sitedeki ‘Gökmen Yaklaşımı’ bölümünü okursanız tedavi yöntemimi anlayabilirsiniz.

Gerilim baş ağrısı ve migren atakları

Öncelikle teşekkür ederim. Benim su on gündür ensemden başlayarak başımın arka kısmına kadar giden şiddetli bir ağrı var ve ağrım artınca midemde bulanmaya başlıyor ama ağrı özellikle ensemde. Ensemde yanma ve başımda ağırlık hep var. Zaman zaman bu şiddetli ağrıya dönüşüyor. Yaşam kalitem çok bozuldu, iş yapamaz hale geldim. Kafam sepet gibi. İnşallah anlatabilmişimdir. Yardımcı olursanız sevinirim.


Dr. Emel Gökmen

Ağrınız daha çok gerilim baş ağrısına benziyor. Aralardaki şiddetli ataklar migren tarzında. Baş ağrılarında çoğunlukla ikisi birlikte görülür. Bu ağrılar ilaca çok cevap vermeyebilir. Gerilim baş ağrısında stresi azaltacak ilaçlar ve kas gevşeticiler kısmi etkili olur. İkisi birlikte nedene yönelik tedaviden iyi cevap alır. Yazdıklarınızdan diş sıkmanızın da olduğunu düşünüyorum ama standart gece plaklarına (silikon olan) ağrınız cevap vermez, özel tedavi gerekir.

Göz migreni, Küme baş ağrısı, Tek taraflı baş ağrısı

Merhaba Emel Hanım, annem yaklaşık 18 yıldır baş ve sağ gözünde ağrı çekmektedir. Yaklaşık on tane farklı nöroloji uzmanına muayene oldu ve hepsi de migren dedi ve migrene göre ilaçlar verdiler ancak bir türlü ağrılar geçmedi. 2013 yılı yaz aylarında İstanbul’daki Cerrahpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gittik, migrenle alakasının olmadığı söylendi ancak ne olduğuna dair de bir şey söylenemedi. Ağrılar şu şekilde oluyor; ağrı sadece sağ gözünde oluyor, diğer gözde hiç olmuyor, zaman zaman da başın üst kısmında ve arka kısmında oluyor. Ağrıların şiddeti hep aynı, ne azalıyor, ne de artıyor ve kesinlikle uyanık olduğu dönemde gözündeki ağrı geçmiyor. Ne hapı kullanırsa kullansın geçmiyor. Ağrı sadece uykuda giriyor ve uykuda çıkıyor. Ağrı bazen 4-5 gün hiç aralık vermeden devam ediyor. Genellikle bir gün iyi, bir gün hasta olarak hayatını devam ettiriyor. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Bir türlü çaresini bulamadık. Nöral terapiyi sitenizden okudum da acaba faydası olur mu bilmiyorum, yardımcı olabilir misiniz?


Dr. Emel Gökmen

Annenizin ağrıları benim için tipik, ilaçla çözülmez ayrıca tam bir tanı sınıfına da sokulamaz. Ben çözebileceğimi düşünüyorum. Benzer hatta daha ağır tablolarda sonuç aldım. Dilerseniz beni arayınız.

Trigeminal nevralji

Merbaba hocam, ben Hatay’da yaşıyorum. Benim sorum şu benim babam 60 yaşında 5 yıldır yüzünü sol tarafında alt çeneyle üst çenenin birleştiği yerde elektrik çarpması gibi oluyor ve çoğunlukla dayanılmaz hale geliyor. Hatay’da Adana’da profesörlere gitti yüzüne lazerle operasyon yapıldı ama netice sıfır, ağrılar elektriklenmeler artarak devam ediyor. Bununla ilgili ne yapabiliriz bize yardımcı olursanız size minnettar kalırız. cevabınızı bekliyorum.


Dr. Emel Gökmen

Trigeminal nevraljiniz var. Yapılan yakma dediğiniz tedaviler bazen cevap vermez, bazen de geçici cevap verir. Bu durumda ben nedenden tedavi ediyorum. Şimdiye kadar benzer tedaviler görmüş nevralji hastalarım oldu. Hatta beyin ameliyatı geçirmiş olanlar da vardı. Tüm nevralji hastalarında diş-çene kompleksine yönelik akademik düzeyde yaptığımız tedavilerden sonra başarılı olduk. Bu tedavi benim geliştirdiğim bir yöntem ve diş-çene kompleksine herhangi bir müdahale içermemektedir. Bu bölgede var olan ve bu ağrıya sebep olabilecek problemleri hassas değerlendirip ilgili hocalarca akademik olarak yapılacak titiz tedavilerle çözüm sağlanmaktadır. Hiçbir zararı yoktur ve diğer tedaviler gibi gereksiz müdahale içermemektedir, diğer tedavilerden cevap alamamış hastalarda da başarılı olmaktadır. Tek sorun bu tedavinin benim kontrolümde olması gereklidir, bundan dolayı İstanbul’a gelmeniz gerekmektedir.

Fibromiyalji

Hocam mrb, Annemde 10 yıldır geçmek bilmeyen ağrılar var birkaç doktor yumusak doku romatizması teşhisi koydu. Sadece tedavi olarak ağrı kesici ve kas gevşetici verdiler. Hala ağrıları şiddetli bir şekilde devam ediyor. Dönem dönem ağrı yerleri değişiyor. Bazen kol, bazen bacak, bazen sırt, bazen bel belli olmuyor. Boynunda ve başında da ağrılar oluyor. Çok halsiz, iş yapamıyor. Küçücük bir paket taşısın ağrıları artıyor.


Dr. Emel Gökmen

Yumuşak doku romatizması ya da fibromiyaljiyi tedavi edebiliyorum. İlaçla tedavi edilemediği gerçek. Yaşam enerjisinin çökmesi gibi bir durumdur, o nedenle integratif tıp denilen vücut net-workünün düzenlenmesi ile çözülebilir. Ayrıca fibromiyaljili hastalarda dikkatimi çeken ve çözümde çok etkili olan yıllar içinde fark ettiğim, balans ayarı da gerekli olmaktadır.

Çocukluk çağı migren, çocuklarda baş ağrısı

Bundan 1-2 ay önce kızım kulak ve boğazındaki kızarıklar nedeniyle yaklaşık 2-3 hafta antibiyotik tedavisi gördü. Yaklaşık 1-2 haftadır da kızım gece yatmadan önce başım ağrıyor diyor. Ben de ağrı kesici şurup veriyorum ve rahatladığını söyleyip yatıyor. İlk önceleri pek önemsemiyordum, ama bu şikayeti sıklaştı. Gün içinde de arada başım ağrıyor diyebiliyor. Annesinde migren var. Kızımda da olabilir mi ama çok şiddetli ağrıları yok. Annesiyle de 8 ay önce boşandık. Onun etkisi olabilir mi?


Dr. Emel Gökmen

Öncelikle çocukluk çağı migren olabilir. Annede baş ağrısı olması bu durumu daha güçlendiriyor. Baş ağrısı devam ediyorsa ciddiye almak lazım ve mümkünse çocuk nöroloğu görebilir. Çocuklar baş ağrısını mazeret olarak kullanmazlar. Annesi ile ayrı olmanız çocukları üzer ama üzüntü doğrudan migrenin nedeni değildir, geçirdiği enfeksiyonun etkileme potansiyeli daha yüksek.

Ergenlikte, lise çağında migren baş ağrıları

Merhaba, benim kızım 14 yaşında ve 3 seneden beri baş ağrısı çekiyor ve beynim çınlıyor diyor. İlk başta beyninin çınladığını söylediğinde beyin cerrahına gittik ve emar çekildi ama hiçbir şey çıkmadı ve bize doktor psikolojik olabileceğini söyledi. Bizde bakırköy ruh ve sinir hastalıkları hastanesi çocuk psikıyatri bölümüne gittik, ilaç kullanmaya başladık ama hiçbir şey değişmedi ve göz doktoruna da gittik oradan da bir şey çıkmadı. Psikoloğa gittik yine bir şey çıkmadı yani gitmediğimiz bölüm kalmadı ama yine bir şey değişmedi. Kızım sürekli boynunun ağrıdığını ve başının ve şakaklarının ağrıdığını söylüyor ve çok sinirli. Dersleri çok iyi ders konusunda bir sıkıntısı yok. Arkadaşlarıyla çok iyi geçinir ve baş ağrısı bizi çok üzüyor ben artık ne yapacağımı bilemiyorum. Yardımcı olursanız çok memnun olurum.


Dr. Emel Gökmen

Kızınızdaki tablo çok tipik ergenlik dönemi migreni. Genç kızlarda görülür, çok büyük oranda yirmi yaş dişlerine bağlı gelişir. Özellikle kulak çınlaması ve baş dönmesi varsa. Kızınızda sizin de yazdıklarınızdan anlaşıldığı kadarıyla psikolojik sorun yok. İlaç kullanmasına da gerek olmayabilir. Bu arada hastalığının anlaşılamamasından dolayı psikolojisi bozulabilir. Bu tablo benim için çok tipik. Tedavisi de kolay olacaktır

Akupunkturla Trigeminal Nevraljiyi Geçirmek Mümkün mü? (Gülnur B.)

Ablam yaklaşık 5 yıldır trigeminal nevralji hastası. Son 4 aydır ağrıları dayanılmaz hale geldi. Tegretol kullanıyor, ayrıca yanağından ve boynundan iğne vuruldu. Ağrıları için günde 1200-1600 mg ilaç alıyor ve ilaçların yan etkilerini siz çok daha iyi biliyorsunuz... Akupunktur önerdiler. Mümkünse bu konudaki yorumunuzu alabilir miyim lütfen? Şimdiden teşekkürler.


Dr. Emel Gökmen

Trigeminal nevraljide akupunkturun faydası olabilir ama tam tedavi beklememek gerekir. Benim sitemden ya da en iyisi kitabımdan trigeminal nevraljiyi okursanız ne demek istediğimi anlayabilirsiniz. Migrene Çözüm Var kitabımda trigeminal nevraljiyide anlatıyorum. Trigeminal nevralji tedavisi olan bir hastalık. Ablanızın ilaç kullanmasına gerek kalmayabilir. Ameliyat veya iğnelerde çözüm olmayabiliyor. Ben Gökmen Yaklaşımı ile nedeninden çözüyorum. İlgili yazılarımı okuduktan sonra yine sorunuz varsa tekrar yazabilir veya beni arayabilirsiniz.