Nöral Terapi Görsel

Nöral Terapi Nedir? Nasıl Bir Tedavidir?

Nöral terapi ya da nöral tedavi tanımlaması iyileşme için bedenin network ağına, uyarıcı ve düzenleyici etki edilmesi anlamında kullanılmaktadır.

Otonom sinir sistemi tüm bedenimizi kapsayan network’tür. Kablo gibi sinirlerden oluşmaz. Hücrenin elektriksel potansiyeli, hücreler arası sıvı ve sinirlerden oluşan matriks sistemdir.

Nöral terapide otonom sinir sistemi düzenlenir. Bozucu alanlardaki olumsuz uyaranlar nötralize edilir.

Hastalıklarımızın ve geçmeyen ağrılarımızın temelinde otonom sinir sisteminde oluşan bio-elektriksel hasarlar yer almaktadır. Yaşamımız boyunca geçirdiğimiz mikrobik hastalıklar, ameliyatlar, kazalar, fiziksel ve psikolojik travmalar bio-elektriksel sorunlu alanlara sebep olabilmektedir.

Bademciklerimiz iltihaplandığında, dişimiz çürüdüğünde, diş tedavisi olduğumuzda ya da sezaryen gibi bir ameliyat sonrası o bölgedeki iletişim ağı etkilenir. Yaşam boyu kalıcı olabilen bio-elektriksel hasarlar oluşabilir. Bozucu alan denilen bu bölgelerin cildine yapılan nöral terapi ile iletişimdeki bozukluk düzeltilmektedir.

Nöral terapi bir enjeksiyon tedavisi olarak algılanabilir ama amaç iğneyle ilaç zerk etmek değildir. Aslında en önemli tedavi edici özelliği hekime bozucu alan yaklaşımını kazandırmasıdır. Böylece hekim hastalığın kaynağını bulmak konusunda ciddi yol gösteren bir perspektif kazanır.

Nöral Terapinin Etkili Olduğu Hastalıklar

Nöral terapi hemen hemen her hastalıkta kullanılabilen bir tedavi metodudur.
Özellikle klasik tıbbın yetersiz kaldığı uzun süreli, geçmeyen ağrılarda çok etkindir. Hormonal bozukluklarda, sistemik bazı hastalıklarda da etkili olur. Genel sağlık için koruyucu etkisi de çok yüksektir.

Nöral Terapinin Yan Etkisi Var mıdır?

Nöral terapi yaptırmayı düşünen hastalarda “İğnelerin içinde ne var?” ve “Sinire iğne yapılınca zarar verir mi?” korkusu oluşabilmektedir. Ülkemizde çok bilinmese de neredeyse bir asırdır batıda uygulanan nöral terapinin bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

  • Doğal bir tedavi olarak kabul edilen nöral terapi ilaç tedavisi değildir.
  • İğnelerdeki kısa etkili lokal anestezik maddenin otonom sinir sistemi üzerinde oluşturduğu uyarıdan faydalanılır.
  • İğne cilde yapılır yapılmaz bu uyarı sinir ağında yayılır ve eskiden kalmış sinir hasarları bio- elektriksel olarak düzeltilir.
  • Nöral terapi bazı hekimler tarafından vücuda yapılan iğne tedavileri ile karıştırılmamalıdır. Diğer tedavilerde dokuya ilaç verilir. Nöral terapide ise iğneler çoğunlukla cilde yapılarak olumlu uyarı oluşturulur.
  • Nöral terapide sadece procain ve lidokain lokal anestezik maddeleri kullanılmaktadır. Bu maddelerin anestezik etkisinden faydalanılmaz, bio-elektriksel etkisinden faydalanılır.
  • Procain en kısa etkili lokal anesteziktir. Etki süresi 15-20 dakikadır. Isırgan otu ve acıbademden elde edilen doğal bir maddedir.

Nöral Terapi Kimlere Uygulanabilir?

Nöral terapi, çoğunlukla çaresiz, ilaç tıbbında çözüm bulamamış hastaların tercih ettiği bir tedavi metodudur. Hasta veya hasta yakını bir şekilde nöral terapiyle tanıştıktan sonra yeni gelişen durumlarda nöral terapiyi ilk tercih olarak kullanır. Nöral terapi çocuk ve yaşlılar dahil olmak üzere her hastaya uygulanabilir.

  • Hamile ve emziren annelerde uygulanabilir.
  • Tansiyon, şeker, kalp vb. hastalıklar ve hastanın kullandığı ilaçlar tedaviye engel değildir.
  • Anti-koagülan (kan sulandırıcı) ilaç kullananlarda bazı uygulamalarda dikkatli davranılmalıdır.
  • Nöral terapi sadece myastenia graves kas hastalarında uygulanmaz.

Nöral Terapi Nasıl Uygulanır?

Nöral terapi; sinir tedavisi, iğne, enjeksiyon kelimelerini içerir. İğneler sinire yapılmaz. Otonom sinir sistemi her yerdedir. Nöral terapinin amacı uyarım sağlamaktır. Enjeksiyonlar uyarım amacıyla yapılır.

Nöral terapide çoğunlukla cilde yapılan küçük iğneler yeterli olur. Ayrıca organlara, vücuttaki tüm yara ve ameliyat izlerine uygulama yapılabilir.
Bu iğneler “bir yere ilaç zerk etmek” tarzında değildir. Amaç otonom sinir sisteminde olumlu uyarımı oluşturmaktır. Tüm nöral terapi disiplini içinde daha farklı derin iğneler olsa da Gökmen Yaklaşımı’nın uygulandığı hastalar grubunda bu uygulamalara gerek yoktur.

Nöral terapi bir iğne tedavisi olarak algılanmamalıdır. Ayrıca ciddi iğne fobisi olanlara dahi rahatlıkla uygulanabilir. İğneler sinire yapılmaz, cilde yapılır. Kullanılan kısa etkili lokal anesteziğin (procain) bio-elektriksel etkisinden faydalanılır.

Nöral terapi özellikle ağrı konusunda etkili, bilimsel bir tedavi yaklaşım ve yöntemidir.
Dr. Emel Gökmen

217 yorum. Yeni yorumunuzu buradan yazabilirsiniz...

Tüm soru cevapları okuyabilmek için aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz.
1 2 3

Merhaba. Antalya’da yaşıyorum. Yaklaşık 3 yıldır sağ kasıktan başlayıp, kaburgalarımın altından sol kasığa kadar karnımda ağrı ve şişlik var. Tüm tetkikler yapıldı, bir şey çıkmadı. En son ilaçlı tomografide, sağ kasıkta yağlı reaktif lenf nodu görüldü. Nöral tedaviden faydalanabilir miyim?

Olabilir ama tek neden lenf nodu ise yeterli olmaz.

Songül Ankara
02/06/2016 15:28

Sayın Emel Hocam. 23.04.2015 tarihinde, sol ayağımda düşüklük oldu. Ayağımın üzerine basarken, şu anda sağ ayağımda da güçsüzlük başladı. Şimdi 4 ayaklı yürüteçle yürümeye çalışıyorum ama ayak üzerinde duramıyorum. Nöroloji doktoru motor nöron teşhisi koydu. İstanbul’da Cahide Top Sakal, %30 dar kanal var dedi ve buna ameliyat dedi. Maddi durumum iyi olmadığından dolayı ameliyat olamadım. Nöral terapi tedavisi görsem faydası olur mu? Bana bilgi verirseniz çok memnun olurum. Saygılar.

Dar kanalda nöral terapi öneririm. Çok işe yarar. Dar kanal, motor nöron bunlar çok farklı ve karışmaması lazım. Bence siz önce iyi bir EMG yaptırın. Bu işi iyi yapan bir nörolog olsun. Çapa kökenli olabilir, Bakırköy Nöroloji Merkezindeki nörologlar da iyidir. Tanınız tam net olsun. Motor nöron hastalığında nöral terapi işe yaramaz, diğerlerinde etkili olur.

Mehmet Duman
01/06/2016 23:42

Merhaba Emel Hanım. Annem multiple myeloma hastası. l-5 ve S1’de tutulmaları var. Şimdi ise bel bölgesinden başlayıp, sağ kasığına ve bacağına yayılan şiddetli ağrıdan bahsediyor. Ben sağlık memuruyum, MR ve tomografi, hepsini yaptırdık ama kesin bir tanı konulamadı. Ağrının sebebini bulamadık. Sintigrafi sonucunda sakroileitten bahsediliyor. Ağrıyı tariflediği bölge, başlangıç noktası olarak sakroiliak kanal gibi gözüküyor. Nöral terapi fayda sağlar mı yada önereceğiniz bir tedavi var mı? Teşekkür ediyorum. Kolay gelsin.

Nöral terapi denenebilir. Ağrısı için azalma sağlayabilir. Zararı olmaz. Deneyebilirsiniz.

Mustafa Kaan Özpiyal
31/05/2016 22:26

Hocam. Torunuma RSD teşhisi kondu. 10 gündür fizik tedavisi oluyor ama ağrılar devam ediyor. Batma ve yanma şeklinde. Fizik doktoru ağrıların olmaması lazım, ayaktaki şişler azaldı diyor. Nöral terapiden olumlu sonuç alır mıyız?

Olabilir. Öneririm.

Hocam. 9 aydır antidepresan kullanıyorum ve 1 haftadır vücudumun çeşitli yerlerinde iğnelenme, yanma hissi oluştu ve rahatsız ediyor. Antidepresanın yan etkileri içinde yaşadığım iğnelenme ve yanma hissi durumundan bahsediyor. Nöral terapinin yaşadığım sorunun tedavisine faydası olur mu? Teşekkürler?

Olabilir. Değerlendirmek lazım. Sadece nöral terapi uygulanabilir. Nöral terapi yaparken antidepresan belki kesilebilir.

Merhaba Hocam. Yaklaşık 2 yıldan beri yüz felci rahatsızlığım var. Bu konuda nöral terapinin etkisi nedir ve bu tedavi ile geçer mi? Bilgilendirirseniz sevinirim. Çok teşekkürler.

Yüz felcinde nöral terapi etkili olur. Nöral terapi ve akupunktur birlikte yapılırsa daha da etkili olur. Gecikmiş vakalarda tam düzeltmese ve uzun sürse de faydası olur. Öneririm.

Hamide Baş
25/05/2016 22:06

Hocam. 27 yaşındayım. Beyin tümöründen ameliyat oldum, bir yılı geçti. Gözümü kapatabiliyorum, yüz felci var. Nasıl iyi olacağım, nöral terapinin faydası olur mu? Lütfen yardım edin.

Nöral terapi faydalı olur. Tamamen geçmese bile biraz daha düzelmesine etkili olur. Daha önce benzer hasta çalıştım. En azından denemekte fayda var. Kaybedeceğiniz bir şey yok.

Gülfe Türkkan
21/05/2016 22:05

3 yıldır baş dönmem var. Bir türlü teşhis konulamadı. Doktora gittim stres kaynaklı dediler, bir tanesi de serebellar ataksi dedi ama filmlerde görülmüyor. Bunun yani sıra omuriliğimde çok ağrı oluyor. Hareket halindeyken başım daha çok dönüyor, kaslarda kuvvet var ama parmak uçlarım uyuşuyor. Arada da idrar kaçırmam var. Çok zor durumdayım, bana yardım edebilir misiniz?

Muayene etmeden yardımcı olabilir miyim karar veremeyeceğim. Serabellar ataksid birşey yapamıyorum ama daha yaygın vertigoda iyi sonuçlar alıyorum. Sizin durumunuzu değerlendirmek lazım.

Veli Arslan
21/05/2016 01:16

Merhaba Hocam. Gaziantep’ten yazıyorum. Eşim 38 yaşında. 8 yıldır baş ağrısı var. Ayın 20 günü başı ağrıyor. Birçok merkeze başvurduk, tahlil ve filmler çekildi hepsinde temiz çıktı. 4 çocuğumuz var. Hamilelik dönemlerinde ağrılar yok denecek seviyelere iniyordu. Psikiyatriye başvurduk ilaç tedavisine başlandı, yaklaşık 1 yıldır kullanıyor ilaçları ama bir faydasını göremedik. En son üniversite hastanesinde algoloji polikliniğine başvurduk 5-6 seans iğne vurdular ense ve şakaklara ama yine bir faydasını göremedik. Ağrılar çoğu zaman o kadar şiddetli oluyorlar ki gözlerinden yaşlar akıyor. Hayat kalitemiz sıfır, yaşamaktan zevk almıyoruz. Bize yardım eder misiniz? Saygılarımla. Kullandığı ilaçlar laroxyl, cymbalta.

Kronik baş ağrısı gelişmiş. Size yardımcı olabilmem için gelmeniz gerekiyor. 4 çocukla muhtemelen sorun olabilir. Dilerseniz orada nöral terapi deneyin geçmezse bana tekrar yazarsınız ve gelirsiniz.

Havva Macit
19/05/2016 20:03

Merhaba Hocam. Annem 47 yaşında. Bel fıtığından ameliyat oldu. Yalnız ameliyat sonrasında nöropatik ağrıları kaldı. Şuan lirica ve zaldiar isimli ilaçlarla bile ağrılarında azalma olmuyor. Acaba nöral terapiyle ağrılarından kurtulma şansı var mı?

Nöral terapi öneririm. Fıtık ile basıya maruz kalan sinirin düzelmesini sağlayabilir.

Hocam. Antalya’da oturuyorum. 42 yaşındayım. Evliyim hiç çocuğum yok. Belimde fıtık, boynumda 2 tane fıtık, kireçleme, kas spazmı, düzleşme var denildi, ameliyatlık değil denildi. Yaklaşık 10 yıl oluyor fizik tedaviye gittim fayda etmedi. Kas gevşetici ilaçlar bende hiç işe yaramıyor. Ne zaman temizlik yapsam 2 gün yataklık oluyorum, ağrılarım artıyor ve temizlik hastası ben temizlikten korkar oldum. Ağrılarım hiç geçmiyor ama temizlik yapınca, ayakta kalınca, yürüyüş yapınca ağrılar dayanılacak gibi değil hale geliyor. Miyomlarım var, çakıl taşları gibiymiş çokmuş. 3 kere miyom ameliyatı oldum, en son Ekim 2015’de oldum, açık sezaryen gibi oldum. Ondan sonra da adet olmadım, gelsin diye hormon ilaç tedavisi uygulandı ama maalesef işe yaramadı. Birkaç ay önce tahlil yaptırdım, bir kaç kez farklı doktorlara da gittim, hormonlar yüksek çıkıyor menopoza girdin deniliyor. Çocuğum olmadığı için çok üzülüyorum bunun için ne yapmalıyım? Ne yapacağımı bilmiyorum, çok zor durumdayım. Lütfen yardım edin.

Uzaktan birşey yapmak zor ama nedenler bulunup tedavi edilebilir. Buraya gelsenizde aralıklı gelip gidebilmeniz lazım. Siz en iyisi orada nöral terapi deneyin şikayetlerde düzelme olmazsa bana tekrar yazın.

Emel hanım cevap verip bilgi verdiğiniz için ALLAH sizden razı olsun tavsiyenizi yapacağım, sonuçlarıda size yazacağım. Çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

Hocam. Ben el terlemesinden ETS ameliyatı oldum, bir sene geçmesine rağmen ellerim hala terliyor. Bu tedavi işe yarar mı? Aydın’da oturuyorum, burada da yapılıyor mu bu tedavi? Bir türlü kurtulamadım. Lütfen yardımcı olun.

Ben bu konuda çalışmadım. denenebilir diyorum ama sonuçlarını bilemiyorum.

Ebru Mutlu
14/05/2016 13:10

Emel Hocam merhabalar. Ben kısa bir süre önce akciğer kanseri tedavisi gördüm. 4 seans kemoterapi 15 seans radyoterapi gördüm. Şimdilik çok iyiyim, ayrıca yıllarca süren fibromiyaljim var, ağrılarım çok fazla. Bu tedavi kanseri tetikler mi? Size gelmeden önce onkoloğuma danışmalımıyım? Masajın kanseri tetiklediğini duymuştum, acaba nöral terapi de işleri karıştırır mı? Beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

Nöral terapi kanseri tetiklemez ama siz yine de onkoloğunuza bildirin. Ben genelde iki tedaviyi karıştırmıyorum.

Otizm konusunda tedavi deneyiminiz var mı ?

Ben çalışmıyorum. Ağrı ağırlıklı çalışıyorum.

Nazan Soylemez
11/05/2016 01:08

Kızım 32 yaşında. 5 yaşında gözüne oyuncağı battığından, birkaç kez ameliyat oldu. Üniversite yıllarında epilepsi teşhisi konuldu. 2006’dan bu zamana kadar bir çok ilaçla yaşamak zorunda kaldı, buna rağmen hiç bir düzelme olmadı. Bilhassa mens döneminde (1 hafta öncesi ve sonrasını kapsıyor) sürekli rahatsız. Nöral terapi önerir misiniz? Gaziantep’te yaşıyoruz. Bilginize.

Olabilir oralarda yaptırabilirsiniz. Problemleri geçmezse beni ararsınız.

Levent Özyurt
09/05/2016 18:58

Hocam; ben 21 Kasım 2015 tarihinde trafik kazası geçirdim. Sağ kalça asetabulum kırığına bağlı siyatik sinirin parenoal dalında hasar oluştu, düşük ayak gelişti. Ayrıca elektrik çarpması şeklinde nöropatik ağrılarım da var. lyrica 300 2*1 ve laroxyl 10 mg 1*1 kullanıyorum. Nöropatik ağrılar ve sinir hasarı için nöral terapinin faydası olur mu? Vereceğiniz bilgi için teşekkür ederim.

Nöral terapiden çok faydalanırsınız. Öneririm.

Merhaba Emel Hanım. 17 yaşındayım. Yaklaşık 6-7 aydır bel ağrısı yaşıyorum. Doktor skolyoz olduğunu, nöral terapi veya proloterapinin faydalı olacağını söyledi. Sizce bu rahatsızlığım ilerler mi? Ve bu tedavilerin yararını görebilir miyim?

Faydası olur. Bu tedavilerin yanında beden balans ayarlama tedavisi (diş-çene kompleksinden) mutlaka yapılmalıdır.

Sayın Emel Hanım. Kasım 2015’de, L3-L4 bölgesinden mikro cerrahi ameliyatı oldum. Sol dizimden aşağısı uyuşuk his kaybı, yanma, karıncalanma, topuklarım da iğne batmaları ve ayağımda gerginlik var. Ameliyat öncesi de vardı. Ameliyatım sıkışan siniri rahatlatmak içindi, sinir hasar gördüğü için. Şikayetlerim devam ediyor. Şimdi de sağ ayağımın, dizden aşağısında buna benzer şikayetler oluşmaya başladı. Ameliyatta bu sağ bölgem için iğne uygulaması yapıldı ama bir fayda görmedim. Ameliyattan artık korkuyorum. İlk ameliyata isteyerek gittim ama bir sonuç alamadım. Şu anda 150 ml lyrica kullanıyorum, biliyorum tedavi edici değil. Nöral terapi uygulaması bana uygulanırmı ve faydasını görür müyüm? Teşekkür ederim.

Nöral terapiden çok faydalınırsınız öneririm. Nöral terapiye rağmen düzelme olmazsa bana tekrar yazınız.

Hakan Çakmak
02/05/2016 12:17

Hocam. Benim belimde 2 tane fıtık var bir tanesi büyük sinire bası yapıyor. Benim de haliyle belim ağrıyor ve bel kasımda ağrıyor. Boynumu öne eğdiğim de daha çok ağrıyor. Proloterapi veya nöral terapi faydalı olur mu? Fıtık ağrısı ileri de tekrar çıkar mı? Tamamıyla geçer mi? Şimdiden teşekkür ederim.

Proloterapi ve nöral terapi her ikiside etkili olabilir. Ancak fıtığın nedenleri nöral terapi yanısıra bulunursa daha etkili tedavi sağlanabilir.

Merhaba Emel Hanım. Kuzenim erken menopoza girdi ama 3 sene oldu. Bioenerji ile birkaç kez oldu ama yumurtalıkları düzenli çalışmıyor. Nöral terapi için geç mi kalındı? Yoksa hala şansı var mı? Onu öğrenmek istiyorum. Teşekkür ederim.

Denenebilir ama tek başına nöral terapide yetmeyebilir. Öncelikle neden erken menopoza girdi onu çözmek lazım.

Merhaba hocam. Benim kızım 28 yaşında. 1 yıl önce herediter spastik paraparezi teşhisi koyuldu. Yürüme güçlüğü çekiyor, kas gevşetici kullanıyor. Egzersizleri var. Henüz botox uygulanmadı. Nöral terapi uygulanabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

Çok etkili olacağını düşünmüyorum. Çünkü genetik bir durum. Botoks daha etkili olabilir ancak hiç denemedim. Belki botoks öncesi bir seçenek olarak denenebilir. En azından zararı olmaz.

Merhaba Emel Hanım. Babam 77 yaşında. Cilt kanseri olduğundan kemoterapi görmüş ve ilaçlar ayak sinirlerinde büyük tahribat (periferik nöropati) yapmış. Ancak koltuk değnekleriyle yürüyebiliyor. Kendisi şehir dışında. Nöral terapinin hastama faydası olur mu?

Çok faydası olabileceğini düşünmüyorum ama yine de denenebilir.

Mustafa Maraşlı
26/04/2016 05:34

Hocam; 47 yaşındayım. Almanya’nın Augsburg şehrinde kalıyorum. Kalçalarımda, belimde ve bacağımın belli yerlerinde 1 yıldır nokta şeklindeağrılar var. Bir sürü doktora gittim, hiçbir şey bulamıyorlar. Ağrı kesici almadan duramıyorum. Ne tavsiye edersiniz?

Fibromiyalji veya romatizmal bir hastalık olabilir. Almanyada nöral terapi öneririm.

Belki 20 yıldır sırt ağrısı çekiyorum. 2 sezaryen doğumum var. 2.sinden sonra çektiğim bel ağrısı sonrası skolyozum olduğunu öğrendim. Ameliyatlık değilmiş. Geceleri diş sıkmam var, buda benim başıma ve omuzlarıma ağrı yapıyor. Bazen tüm omurgamda ağrılar oluyor. Ruhsal olarak da çok etkileniyorum. Fibromiyalji bu, pilates yap dediler, yaptım, geçmiyor. Fizik tedavi yaptır dediler, geçmiyor. İlaç olarak dyloxia 60 mg kullanıyorum ancak onun da faydası yok. Ağrılarla yaşamaktan bıktım. Şu aralar uykularım da çok düzensiz. İzmir’den yazıyorum. Nöral terapiyi de tesadüfen duydum. Son çarem sizsiniz. Acaba gelsem tedavi ne kadar sürer?

Meltem hanım benim tedavim halledilebilir ancak gece plağı ve vücudun balansının ayarlanması lazım. onun için İstanbul’a bayağı gelip gitmeniz gerekebilir. Ortalama ayda bir bir süre gelebilirim derseniz arayın ayrıntıları konuşalım. Yoksa İzmirde nöral terapi yaotırabailirsiniz ama sizde tek başına yeteceğini düşünmüyorum. sizde çok profesyonel balans ayarlaması yapılmalı.

Neşe Alpaslan
25/04/2016 17:29

Merhaba hocam. Bugün sizi ATV’deki programda takip ettim. 58 yaşındayım ve 1 senedir fibromiyalji tedavisi için ilaç kullanıyorum. 4 aydır sol el başparmağımda kireçlenme başlamış ve bileğimde sinir sıkışması var, atel kullanmama rağmen geçmiyor. Sizin tedavinizden fayda görebilir miyim?

Fibromiyalji için bütün çalışmak lazım. El bileğiniz nöral terapiden fazlasıyla faydalanır.

Merhaba Emel Hanım. Benim kollarım, omzum ve belim çok ağrıyor. Hipotiroidi hastasıyım, boynumda düzleşme var ve gece dişlerimi sıkıyorum, kaslarım çok ağrıyor. 2 defa sezaryen oldum ve migrenim var. Fransa’da yaşıyorum. Ne yapmam gerek? Teşekkür ederim.

Fransa ‘da nöral terapi yapan hekimler var. Nöral terapi yaptırın yine geçmezse bana tekrar yazarsınız. Neler yapıldı her seansta not alın ben eksikleri uzaktan tespit edebilirim.

Merhaba hocam. Acaba bu yöntem rosacea hastalığının tedavisinde de kullanılabilir mi?

Cilt hastalıklarında çok etkili olmayabilir. Barsaklarla da uğraşmak gerekebilir ancak ben ağrı spesifik çalıştığım için net birşey söylemem doğru olmaz. Ciltle uğraşan nöral terapiste sorarsanız daha iyi olabilir.

Merhaba Emel Hanım. Dizimde menisküs yırtığı var, kireçlenme de başladı. Nöral tedavi uygulanabilir mi? Şu an fizik tedavi görüyorum. Doktor ameliyat lazım dedi ama ameliyat da olsam ağrılarım geçmezmiş.

Nöral terapi olabilir. Çok faydalanırsınız öneririm.

İyi günler Emel Hanım. Annemin yıllardır süren kronik bel, boyun, bacak ve baş ağrıları var. Genel olarak sadece ağrı kesici tedavisi uygulandı. Bel ve boyun fıtığı var ancak ameliyatlık olmadığı söylendi. Aynı zamanda tiroid hormonları yüksek. Ne yapabiliriz? Önerebileceğiniz bir şey var mı? Size muayene olmak istiyoruz ama nasıl ulaşabiliriz? Sayfada bilgi bulamadım. Şimdiden teşekkür ederim.

Annenize yardımcı olabilirim. İletişim sayfasında tüm ulaşım bilgileri var. Arayabilirsiniz asistanlarım not alır, ben geri dönerim annenizin tedavisini planlarım.

Yasemin Yaman
25/04/2016 16:02

Emel Hanım merhaba. Ben bebeğimi epidural sezaryenle doğurdum. Doğumdan 4 ay sonra şiddetli baş ağrısı olmaya başladı. Tek taraflı. Bazen sağ, bazen sol tarafımda, kusana kadar devam ediyor, üşüme ve terleme oluyor, kusmadan geçmiyor. Ayda 3-4 kere olmaya başladı. Migren dediler. Ne yapacağımı bilemiyorum. Bana yol gösterir misiniz?

Bence de migreniniz var. Doğumdan sonra ortaya çıktıysa sezaryenin de rolü vardır.

Yelda Ateş
25/04/2016 15:51

Merhaba hocam. Eşime 10 yıl önce bel fıtığı teşhisi kondu ve tekrar edeceği için doktoru ameliyat önermedi. 10 yıldır kas gevşetici ağrı kesici kullanıyor. Sırt ağrısı yüzünden uyuyamıyor ve ağrı olan yerlerde hafif çıkıntılar var. Ayrıca tiroid sorunu da var. Kendisi stresli birisi, artık bu ağrılar yüzünden de stres yaşıyor. Yardımınızı rica ediyoruz.

Eşinizin ağrılarına yardımcı olabilirim. Aynı zamanda fıtık alt yapısı ve tiroid sorunu da çözümlenebilir.

Ahsen Aydın
23/04/2016 02:47

Hocam 24 yaşındayım. Yaklaşık 3 yıldır boyun, sırt ve bacaklarımda (calf kaslarımda) yaygın ağrı var. Fibromiyalji teşhisi konuldu. Konya’da yaşıyorum. Acaba burada nöral terapi görebileceğim yer var mı? Yok ise size nasıl ulaşmalıyım? Bir de tedavim sizce ne kadar sürer?

Konya’da nöral terapi yaptırabilirsiniz. benim dernekle ilişkim yok o nedenle ülkemizde nöral terapi yapanları tanımıyorum. Bu nedenden dolayı benim çalışmamın farklılıklarını da öğretemiyorum. Nöral terapi hiç yan etkisi olmayan bir tedavidir. Siz deneyin iyileşmezseniz bana yine yazarsınız. Çünkü tek başına nöral terapi fibromiyaljide yeterli olmayabiliyor.

Hocam Merhaba. Ben nöral terapi yaptırıyorum, ön diş etlerim şişti ve sızlıyor. Sebebi ne olabilir?

Dişlerinize iğne yapıyorlarsa sorun olabilir. Nöral terapide dişlere iğne yapılıyor olabilir ancak etkili değildir. Dişlere iğne yapılmıyorsa vücudun iyileşme sürecinde verdiği tepki olabilir.

Merhaba Emel Hanım. 18 yaşında bir erkek kardeşim var. Bardet-Biedl sendromu var, çoğu hastalığı içinde kapsayan bir sendrom. 7 yaşında böbrek nakli oldu. Ömrü boyunca kullanması gereken ilaçlarına devam etmek zorunda. Hastalığından kaynaklı görme kaybı var, gece körlüğü de diyorlar, şu anda gözlerini, yani görme yetisini, kaybetmek üzere. Birçok doktora gittik, çaresi yok denildi, bu duruma hepimiz çok üzülüyoruz. Nöral terapi uygulanabilir mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

Genetik bir rahatsızlık olduğu için etkili olmayabilir ancak nöral terapinin zararı yoktur. Belki denenebilir. Ben ağrı üzerine yoğunlaşmış bir hekimim. Genel nöral terapi çalışan bir hekime mesela dernek başkanına sorsanız. Ancak etkili olur denilirse nasıl olabilir, nasıl olumlu etki alacağını düşünüyorlar sorunuz.

Emel Hanım merhaba. 17 yaşında kızımın huzursuz bacak sendromu var. Nöral terapinin faydası olur mu? Teşekkürler.

Nöral terapi huzursuz bacak sendromunun tedavisinde temel kullandığım tedavi yöntemidir. Ancak ülkemizde standart uygulanan tarzında değil, huzursuz bacak sendromuna uygun bozucu alanlara yönelik çalışılmalıdır. Ayrıca balans ayarlaması gerekebilir. Kısacası bana gelebiliyorsanız gelin derim ama gelemiyorsanız nöral terapi deneyin. Başkasına yaptırırsanız beni arayınız bazı önemli noktalar önerebilirim.

Sedat Demir
10/04/2016 08:56

Kulak çınlaması ile ilgili tedavi ettiğiniz hastalar var mı?

Birçok hasta tedavi ettim. Tek başına nöral terapi yeterli olmaz. Nedenleri bulunup çözülebilir. Bu durumda Gökmen Yaklaşımı öneririm.

Yöntemlerinizi sunct sendromu tedavisi için kullandınız mı? Bildiğim kadarıyla sunct kesin tedavisi olmayan bir hastalık.

Gökmen Yaklaşımını Sunct Sendromu için uyguladım ve çok iyi sonuçlar aldım. Aslında bu Sunct sendromu umulduğundan daha yaygındır. Benim tedavi ettiğim baş ağrısı hastalarında aralıklı olarak tek taraflı saplanıcı ağrılar zaten olmaktadır. Pür sadece Sunct ile başvuran hastalarda oldu. Nöral terapi tek başına yetmez. Nöral terapiyi lokal çene kaslarını rahatlatmak için kullanıyorum ama temporal kasları rahatlatmak asıl amaç olmalıdır. Bu sendrom ve bunun farklı formları -stabbing headache gibi- doğru mekanik yaklaşımla çok kolay tedavi edilebilir.

Merhaba. Hipotiroidi hastalarında nöral terapinin tedavi edici yönü var mı? Yoksa uygulama sadece şikayetleri gidermeye yönelik mi? Bu hastalarda hangi bölgeye uygulama yapılıyor? Bilgi vermenizi rica ederim. Saygılar.

Nöral terapi doğru uygulandığında hiçbir hastalıkta şikayet gidermez aksine tedavi eder. Tiroit için de aynı durum geçerlidir. Tiroit bezine ve onu olumsuz etkileyen bozucu alana nöral terapi uygulaması yapılır.

Merhabalar Emel Hanım. Nöral terapinin epilepsi hastalarına bir faydası var mı? İlginizden dolayı şimdiden teşekkürler.

Kullanılabilir. Tamamen geçirmesi konusunda emin değilim. Nöbetleri azaltıp, ilaç dozunu azaltabiliyor.

B12 değerim 287. Yorumlar mısınız?

Biraz düşük ama olabilir. Dilerseniz B12 alabilirsiniz. Yine de klinik olarak eksiklik bulgusu var mı bakmak lazım.

Tüm soru cevapları okuyabilmek için aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz.
1 2 3