İletişim

Sorularınızı site içindeki ilgili sayfaların altına yorum olarak yazabilirsiniz. En kısa sürede Dr. Emel Gökmen tarafından cevap verilecektir.

Sezai Selek Sok. Birtek Apt. No:12/2 34365 Nişantaşı
(Amerikan Hastanesi yanı) İSTANBUL
+90 212 343 66 66
+90 533 246 73 61
+90 212 343 72 72 (Fax)

481 yorum. Yeni yorumunuzu buradan yazabilirsiniz...

Tüm soru cevapları okuyabilmek için aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz.
1 2 3 6

Hocam merhabalar. Benim hemen hemen 2 seneye yakındır migrenim var. Anaokulu öğretmeniyim, haliyle sürekli sese ve strese maruz kalıyorum. relpax adında bir ilaç kullanıyorum fakat sürekli bu ilacı kullanmak istemiyorum artık. Çünkü sonrasında sakinleştirici almışım gibi uyuşmalar oluyor, vücudumda sersemlik hissi veriyor. Kullanmasam da mideme vuruyor ve hastanede iğne vurulmadan geçmiyor. Migren benim hayatımda mutlu olduğum her şeye engel oluyor. Sürekli “yine başlar mı?” diye dışarı çıkmaktan bile endişe duyuyorum. Genelde regl dönemlerimin başı ve sonunda tutuyor. Nöral terapi migrene uygulan biliyormuş. Net sonuç alabilir miyim? Ne kadar süre tedavi uygulaması gerekir?

Migrenin nedenini bulmak lazım. bulunan nedenlerin bir bölümünün düzeltilmesinde nöral terapi etkili olur. Diğerleri için ayrı çalışma gerekebilir. Kişinin nedenlerine bağlı değişebileceği için süre konusunda birşey söyleyemeyeceğim. Ancak çok uzun süreli bir tedavi değildir.

Merhaba Emel Hanım. 17 yaşındayım. 1 haftadır rahatsızım. Ateşleniyor ve ayakta duramıyordum, halsizdim. Hastaneye gittim, üşüttüğümü söylediler ve serum vs. taktılar fakat 4 gündür şiddetli bir baş ağrısı çekiyorum. Gözlerimi sağa sola oynatırken ya da kafamı çevirirken sanki beynim kafatasımın içinde savruluyor gibi oluyor. Artık acıdan dişlerimi sıkmaya başladım. Ellerimle kafamı yumrukluyorum, çok şiddetli, dayanamıyorum gerçekten. Kafamı taşıyamıyorum, en ufak bir kıpırdamamda sanki patlayacakmış gibi oluyor. Ağrısı geçmiyor, bir sürü ağrı kesici denedim fakat geçmedi. Hafif mide bulantısı da var. Fikrinizi alabilir miyim?

Yaşadığınız ağrı ateşli enfeksiyon sonrası geliştiği için mutlaka nöroloji doktorunun tekrar görmesi lazım. Enfeksiyonun etkisi olabilir.

Merhaba. Ben AVM’den kaynaklı beyin kanaması geçirdim. Sol arka bölgede sağ görme alanım bayağı kapandı. Kanamadan 2 ay sonra ameliyat oldum, başarılı geçti yalnız ameliyattan sonra auralı migrenim oldu. Her ay en az 1-5 defa ışıklı zigzag oluyor, 20 dakika sürüyor. Bunda yapabileceğimiz bir şey var mıdır? Nörolog bunun tedavisi yok, ilaçlarla baskılayacağız dedi. Gebelik ve emzirme süreçlerim sebebiyle şimdiye kadar sadece ağrı kesici kullandım, emzirmeden sonra ilaca başlayalım dedi. Sizin görüşleriniz nedir?

Auralı migren tedavi edilebilir ancak kanama beyinde görme alanında ve olay kanama sonrası gelişmiş. Muhtemelen migrenin kaynağı yine beyin değildir. tedavimin yan etkisi yok. Bence denemek lazım, sonuç alabiliriz düşüncesindeyim.

Merhaba Emel Hanım. Benim şikayetim; geceleri sürekli çenemi sıkıyorum. Bir gün sol yan tarafımda şiddetli bir ağrım oldu, ben de yirmilik diş olduğu düşüncesiyle doktora başvurdum. Doktor geceleri dişlerimi sıktığımı ve bu nedenle eklemlerin hassaslaştığını belirtti. Plak ve bildiğiniz kas gevşeticileri verdi. Bir süre bayağı kullandım fakat ağrılarımda düzelme olmadı. Sürekli baş, boğun ve omuz ağrıları, bazen aşırı yorgunluk, mutsuzluk ve dışarı çıkamama. Bildiğiniz gibi depresyonda gibiydim, sürekli hastanelerin bütün bölümlerine gidip çare arıyordum. Daha sonra başka bir diş hekimi bana özel bir plak sipariş etti, eklem rahatsızlığına uygun olandan, onu kullanmaya başladığımda rahatladım ama halen günlük hayatımda ara ara ağrılarım minimum da olsa oluyor. Vücudum sürekli kasılıyormuş gibi his var. Spora gidiyorum, tüm vücudumu rahatlatmak için, orada daha çok yoruluyorum. Sporda eskiden yaptığım ve zevk aldığım şeyleri artık yapamıyorum. Bugün tesadüfen YouTube’da sizin fibromiyalji konulu sunumunuzu dinledim. Sizin o hastalık ile ilgili anlattıklarınızın kendimde olduğunu fark ettim. Bu konu ile ilgili desteğinizi rica ediyorum.

Plak kullanmak fibromiyalji hastalarında mutlaka gereklidir. Sitemde tedavi için bu durumu belirtiyorum ancak problem uzun süreli ayarlarının yapılmasında oluyor. özel tedavi gerekiyor. Ayrıca benim uyguladığım bazı tedaviler de var. hepsi birlikte uygulanırsa iyi sonuçlar alınıyor. Dilerseniz yardımcı olabilirim. Yazdıklarınızdan bende fibromiyalji olduğunuzu düşündüm.

Özlem Can
12/08/2016 04:54

Merhaba. Annem 65 yaşında. Sağ dizinden yıllar önce menisküs ameliyatı oldu ancak ağrıları ve bükülmeme durumu devam ediyor. En son gittiğimizde kireçlenme ve sıvı kaybı sebebi ile aşınma olduğu söylendi. Kimi doktor sıvı takviyesi, kimi doktor ise ameliyat önerdi, bir başka doktorda böyle idare et, merdiven vs. çıkma dedi. Ayrıca omurgasında düzleşme ve bel fıtığı var. Sağ kalçasında da zaman zaman tanısı bir türlü koyulamayan şiddetli ağrıları oluyor. Ağrı polikliniğinde sonradan kortizon olduğunu öğrendiğimiz ağrı tedavisi de gördü ama bir işe yaramadı. Çamur kaplıcalarına gittiğinden beri kalca ağrıları azaldı ama yine var. Uyku apnesi teşhisi de kondu, CPAP cihazı kullanıyor. 2 günde bir “her yerim ağrıyor” diyerek uyanıyor. Nöropatik tedavi önerir misiniz? Etkili olur mu?

Annenize nöral tedavi iyi olabilir. Kortizon geçici çözümdür. Doğru yapılacak nöral tedaviden faydalanır. En uygunu nedene yönelik yaklaşımla birlikte nöral terapi yapılmasıdır.

Merhaba Emel Hanım. Benim yaklaşık 1,5-2 yıldır şiddetli baş ağrılarım oluyor. Ağrıdan ağladığım zamanlar oluyor. Ağrılarım olduğu zaman zonklamayı dişlerime kadar hissediyorum. Mide bulantısı eşliğindeki bu ağrılar için doktora gittiğimde migren belirtileri dedi ve bana sibelium ilacını verdi. Artık o ilaç fayda etmeyince avmigran kullandım, o da artık etki etmiyor. Buna benzer bir çok şey daha… Aşırı sinirli bir insan oldum. Sizce ne yapmalıyım? Lütfen yardım edin.

En uygun tedavi yaşadığınız ağrının nedenlerini bulup çözmek olurdu. Onun dışında hekiminizle görüşüp tedaviyi tekrar düzenlemek olabilir. İlaçlarla geçici baskılanma sağlanabilir. İlk kullandığınız ilaç şişmanlatır, ikincisi de alışkanlık yapar gibi etkiye sahiptir. Daha uygun bir ilaç tedavisi bile düzenlemek iyi olabilir.

Efendim iyi günler dilerim. Benim bir sorunum var ve bunu 5 günden beri yaşamaktayım. İlk gün banyodan sonra (hafif soğuk suyla) evin çatısına çıktım, o gün boyu çok stresliydim. Çatıdayken birden bire ayaklarımda tarifi edilemeyen bir tutukluk ve uyuşukluk girdi. Birkaç saat sonra ise çok fena bir yorgunluk hissi çöktü ve uyuyup kaldım. Ondan sonraki günlerde de ilk önce ayaklarda olmak üzere hissizlik, iğneleme, ağrı ve uyuşukluk yaşadım. Aynı zamanda da sadece sol kolumda olan belirli bir kas grubunda sürekli iğneleme ve ağrı yaşadım. Geceleri ise sadece sol bacağımın istemsizce hareket ettiğini ve ayağımın üstünde uyuşukluk olduğunu fark ettim. Aynı zamanda yorgunluğum ve moral bozukluğum devam etmeye başladı, hatta birkaç gün uyuyamadım. 3. günde sol omzumun seğirdiğini fark ettim ama sol ayağımdaki uyuşukluk ve titreme azalmaya başladı. Şu an sadece sol kolumda belli noktalarda ve kas gruplarında bazen yanma, bazen iğneleme, bazen de ağrı yaşıyorum. Son 2 gündür sadece vücudumun sol tarafındaki kas gruplarım ve bölgelerim ağrımaya, seğirmeye ve uyuşmaya devam etti. Sağ tarafımda ise fazla bir şey yaşamadım. Çok nadir iğneleme ve ağrı yaşadım. Bu arada bu 5 gün içerisinde gerilim tipi baş ağrısı ve bel ağrıları yaşamakla beraber boynumda tutukluk ve sertlik de yaşadım, bilginize efendim. Benim sorunum ne olabilir? Gerçekten psikolojim bozuldu. İlk defa yaşıyorum böyle bir şey. Birden başlaması beni tedirgin etti. Sizden cevap bekliyorum. Çok teşekkürler.

Birden başladığı için öncelikli muayene, genel kan tetkikleri yapılsa iyi olur diyorum. Herşey normal çıkarsa fibromiyalji tarzı şikayetler başlamış diyebiliriz. Ancak bunları söylemeden öncelikle muayene diyorum.

Merhaba doktor hanım. Ben sizi Azerbaycan’dan rahatsız ediyorum. Yaklaşık 3-4 aydır ilk başlarda denge kaybı, baş dönmesi gibi kendini gösterip sonra kulağımda kalp atışı gibi bir şeye dönüşen sorunum var. Gün içinde baş dönmesi ve kulaklarda çınlama oluyordu. Son günlerde de kafamı yastığa koyunca rahatsız oluyorum, sanki kafamda sıvı varmış gibi garip hissediyorum. Ayrıca gözlerimi sağa sola çevirirken de kafamda rahatsızlık oluşuyor ve kafamda ağırlık hissediyorum. Doktora gittim, düzgün tanı koyamadılar. Birisi kulakla ilgili olduğunu söylüyor, diğeri nevroloji olduğunu söylüyor. Bir KBB doktoru kulağımda kist olduğunu söyledi ve muayene etti. Kopilyar sinusda 2.8×2 cm ölçülerinde ritension kist olduğu söylenildi. Siz bununla ilgili ne söyleyebilirsiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

Çınlama, kulakta ve başta birşeyler akıyor hissi genelde nedeni bulunamaz. herhalde size söylenen kistler sinüsler içinde. Bu durum genelde eklem ve plak çalışması ile düzeliyor ama aralıklı bazen ayda bir gelip gitmeniz gerekiyor. Eğer gelebilecekseniz tedavi olabilir.

Selin Turan
08/08/2016 15:05

Hocam öncelikle iyi günler. Yorumlarınız ve ilginiz için şimdiden teşekkür ediyorum. Kızımın 3 gündür sürekli baş ağrısı var. Daha önce yapılan tetkiklerde sol fronto-parietal lobda 3*4 boyutunda kist çıkmıştı. Doktor önemli olmadığını, doğuştan olabileceğini söyledi ve herhangi bir kontrole gerek duymadı. Kızım 3 gündür başının tepe noktasında hareket edince zonklama tarzı bir ağrı olduğunu söylüyor. Dün de vücudunda şiddetli kasılmalar (kendini ileri geri atan titremeler) oldu ve vücudunun uyuştuğunu söyledi. Sizce bu normal midir?

Kistler genelde ağrı yapmaz. Çok çok nadir içindeki sıvı artarsa sorun yaratabilir. Sizin anlattığınızdan ağrının sürekli olduğunu ve kasılmaların olduğunu çıkarıyorum. Böyle bir tabloda muayene olsun derim. Çok çok düşük ihtimal ama sıvı artışı gibi bir durum gelişmiş olabilir.

Pınar Akarsu
08/08/2016 12:03

Hocam kolay gelsin. Ağrılarım büyük oğluma hamileyken başladı, şu an 4 yaşında. 2. doğumu sezaryenle oldum. İlk hamileliğimdeki ağrı boynumda sol tarafın ve kalbimin ağrımasına da neden oluyor, sonra ağrı göğüs kafesimi kapladı. Bu sene o ağrı için doktora gittim, kalbimin zarında 2,5 cm’lik sıvı çıktı, tedavi gördüm ve sıvı bitti ama boynumdaki ağrı hala devam ediyor. Ben sıvıdan sanmıştım ama değilmiş hocam. Iğdır’da oturuyorum.

Kalbinde sıvı yapan ve boynundaki ağrıları yapan bağ dokusu sorunu ve dişlerle ilişkili olabilir. Iğdırdan küçük çocuklarla İstanbul’a gelemezsiniz ama bana panoramik diş röntgeninizi mail gönderin ve maile de durumunu ayrıntılı yazınız. En azından yapılabilecek bazı şeyler varsa öneririm.

Merhaba Emel Hanım. Ben tıp fakültesi 2. sınıf öğrencisiyim. Bana bu sene fibromiyalji tanısı koyuldu ve gerilim tipi baş ağrım var. Baş ağrım sürekli değil ama zaman zaman alevlenmeler oluyor. Kas gevşetici ve ağrı kesiciler bir yere kadar işe yarıyor. Hocalarımızdan biri GATA’da fibromiyalji üzerine çalışmış, hidrobarik oksijenle hastaların %70’inde ilerleme olduğunu söylüyor. Aynı zamanda antidepresan yazıldı ama kullanmaktan çekiniyorum, derslerimi etkilemesinden korkuyorum. Lütfen yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

Hiperbarik oksijen dokuyu canlandırdığı için etkili olabilir ama nedenlerin çözülmesi lazım. Bu tedavinin hiç zararı olmaz, olanakların varsa yaptırabilirsin. Antidepresan verilene bağlı değişir, hepsi derslerini etkilemez. Ancak antidepresanlar tedavide çok etkili olmuyor. Yazılarımı oku ve sen karar ver. Biraz tıp öğrenmeye başladın artık.

Emel Hanım; 3 ay önce kafamın üst kısmında olan uyuşma problemi için nöroloğa gittim. MR çektirdim, bir şey çıkmadı. Bu uyuşma kafamın tümüne yayıldı ve 2 aydır kafamın arkasında yalnızca yere eğildiğimde kulaklarımın arkasından giren ve yukarı doğru ilerleyen çok keskin, zonklayıcı bir ağrı oluyor. Her namaz kıldığımda işkence görüyor gibiyim. Ayrıca neredeyse her akşam kulaklarımda uğultu ve basınç hissi oluyor. Uyku problemi için redepra 15 mg kullanmıştım. Bu ilacı sadece ihtiyaç duyduğumda kullandım, düzenli almadım. Acaba nedeni bu olabilir mi? Lütfen yardımcı olun. 3 nöroloğa gittim, çare bulamadım.

Gerilim tip baş ağrınız var. kaslardaki spazm sonrasında ek olarak saçlı derinin duyusunu veren oksipital sinirde de sorun başlamış. Korkulacak bir durum değil. Tedavi edilebilir. İlaç tedavisi isterseniz antidepresan ve kas gevşetici kullanmak kısmi fayda sağlar. Nöral terapide etkili olur. Bu durumdan tamamen kurtulmak isterim derseniz Gökmen Yaklaşımı öneririm.

Merhaba hocam. Bende 2 yıl önce hafif bir dengesizlik vardı, yolda yürürken yukarı aşağı gördüğüm her şey kısa kısa zıplıyordu. Bir de bacak kaslarımda biraz ağrı vardı. KBB’ye gittim, vertigo deyip betazerc 30 mg verdi. Hapı kullanmaya başladığım andan itibaren şikayetlerim arttı. Çene kasılması, baş dönmesi, tüm kaslarda ağrılar, ışıklara ve sese karşı hassasiyet, yorgunluk, mide bulantısı, el ayak kesilmesi, çarpıntı, başta uğultu, şakaklarda ağrı ve başımda şiddetli zonklayıcı ağrı oluştu. Hapı hemen bıraktım. Bir süre boyunca şikayetlerim aynı seviyede devam etti. Nörolojiye gittim, tomografi, MR ve kan tahlili sonuçları temiz. Aynı hapı verdi, ben de kızıp gittim. Nöral terapi uygulayan bir yere gittim. En önemlisi başımdaki ağrılardı, ağrılar geçti ama dengesizlik ve kas ağrıları tamamıyla geçmemişti. Sabah şikayetlerim artıyor, gündüz azalıyor, akşam üstü tekrar başlıyor ve bir süre sonra hafifliyor. Bazen boyun, sırt ve ense sertliği oluyor. Doktor psikolojik diye tanı koydu. Elbette ki psikolojim bozuldu ama bu ağrılar geçince psikolojim de düzeliyor. Rahatsızlığım nedir hocam?

Yaşadıklarınız fibromiyalji ve vertigo ve baş ağrısı olarak tanımlanabilir. Nöral terapi kararı doğru olmuş ama yetmemiş. Çünkü nedene yönelinmediği sürece tüm tedaviler yetersiz kalıyor. Yaşadıklarınız tek başına psikolojik denilemez. Siz hakılısınız şikayetleriniz geçse ruh halinizde düzelecektir. Nedene yönelik yaklaşımla iyi sonuç alınabilir.

Merhaba. Ben 19 yaşındayım. Baş ağrılarımı tarif etmek gerekirse; sanki kutunun içinde başka bir kutu var ve bu sallanıyormuş gibi bir ağrı oluyor. Şiddetli ve dayanılmaz oluyor. Nedeni nedir acaba?

Yaşadığınız baş ağrısı çok şiddetli ise migren olabilir. Özellikle ataklar halinde geliyorsa migren akla gelmelidir. Migren atağı sırasında damarlar genişlediği için başta basınç yapar ve sizin hissettiğiniz duyguyu oluşturur. Bazı hastalar kafalarının en küçük hareketine bile tahammül edemezler.

Merhaba Emel Hanım. Bize zaman ayırıp sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür ederim. 26 yaşındayım. Çok küçük yaşlardan beri baş ağrısı çekiyorum, tipik sinüzit ağrılarım vardı. Çocukken bile biraz efor sarf etsem zonklayıcı baş ağrılarım olurdu. Bundan 14 yıl önce çektirdiğim MR sonucu doktor sinüzit demişti ve tedavi olmuştum. Dikkat etmem gereken kurallara da uymaya çalıştım fakat son birkaç yıldır sinüzit belirtilerine farklı ağrılarda eşlik etmeye başladı. Özellikle son 6 aydır dayanılmaz ağrılar çekiyorum. Eskiden kaş, göz ve burun kökümde hissettiğim ağrılar vardı ama şimdi tüm başım ensemle beraber dayanılmaz ağrıyor. Ağrı başlıyor ve ilaç almama rağmen 1 saat içinde aşırı şiddetleniyor. Zonklama tarzında ve sanki bıçak saplanıyor gibi ağrılar giriyor. Kulaklarımda da ani bıçak saplanırmış, sanki büyük bir basınç varmış gibi ağrılarım oluyor ve mide bulantım başlıyor, başıma dokunamıyorum, sanki her yeri çürümüş gibi geliyor. Ağrı gündüz başlayıp gece de devam ediyor. Eskiden uyuyunca geçerdi, şimdi uyanınca da devam ediyor. Son zamanlarda başımın ağrımadığı normal günlerde de halsizlik yaşıyorum ve yürürken dengem bozuluyor, sanki yer aniden ayağımın altından kayıyor gibi geliyor. Nöroloji uzmanından sıra aldım ama gidene kadar siz de yorum yaparsanız sevinirim. Çok teşekkürler.

Küçük yaşlardan beri yaşadıklarınız bence migrendi. Sinüzit olduğunu düşünmüyorum. Son zamanlarda şiddeti artmış ve muhtemelen diş sıkmanın da etkisiyle vertigo benzeri durumlar eklenmiş. Siz nöroloji muayenesi olun ama korkmayın.

Merhaba Emel Hanım. 20 yaşındayım. Dün bir rahatsızlığımı fark ettim. Başımı sağa doğru çevirince, daha çok sağ omzumun üzerine doğru eğince, başımın tam sol kulak arkasındaki bölgede inanılmaz bir sızı, uyuşma, çekilme gibi iğnelenme oluyor. Sebebi ne olabilir? 2 gündür devam ediyor, en ufak bir azalma olmadı. Başı hareket ettirmeyince sorun yok gibi. Ne olabilir?

Kafanın arkasında olan ve iki yanlı yukarıya doğru çıkan, beyinle ilişkisiz olan ve saçlı deride olan oksipital siniri geriyrosunuz ondan oluyor. Korkulacak bir durum değil ama kaslarda spazma yol açan durumun düzeltilmesi iyi olur.

Merhaba Emel Hanım,  20 yaşındayım dün bir rahatsızlığımı fark ettim. Başımı sağa doğru çevirince, daha çok sağ omzumun üzerine doğru eğince sol kulağımın arkasında inanılmaz bir sızı, uyuşma çekilme gibi iğnelenme oluyor.  Sebebi ne olabilir? İki gündür devam ediyor,  en ufak bir azalma olmadı. Başı hareket ettirmeyince sorun yok gibi. Ne olabilir?

Kaslardaki spazm nedeniyle saçlı derinin duyusunu veren ensedeki kulak arkasına yakın geçen siniri geriyorsunuz. Oksipital nevralji denilebilir. Çok kolaylıkla düzelebilir, nöral terapi öneririm.

Merhaba. Ben 3 aydır daha önce hiç yaşamadığım bir ağrı türü yaşıyorum. Kafamda uyuşma ile başladı. 2 aydır da kafamın arka kısmında sürekli orada olduğunu hissettiren bir ağrım var. Eğilince yayılıyor ve kulaklarımın arkasından kafamın üzerine doğru dayanılmaz bir hal alıyor. Kulaklarımda uğultu ve basınç hissi var. Geceleri kulaklarımın uğultusundan uyuyamıyorum. MR çektirdim, KBB’ye gittim, hiçbir şey çıkmadı. Bir de zaman zaman redepra (uyku problemim için) kullanıyorum. Bununla ilgisi olabilir mi? Hiçbir nörolog çare olamadı. Lütfen, bir bilgi verirseniz sevinirim.

Gerilim tip baş ağrısı ve tinnitus durumu gelişmiş. Her ikiside birbiriyle bağlantılıdır. Korkulacak bir durum değil. Uygun tedavi ile çözülebilir.

Merhaba Emel Hanım. Benim 6 senedir bacak, kol, omuz ve sırt gibi vücut ağrılarım var. Doktora gidiyorum, MR çektiriyorum, bir şey çıkmıyor. Son 5-6 aydır da baş ağrım başladı. Ağrı önce ense ve boynumdaydı, şimdi başımın her tarafında. Bazen çok şiddetli oluyor, bazen de şiddeti azalıyor. Hemen hemen her gün ağrım oluyor. Bu ağrıların sebebi ne olabilir? Cevap yazarsanız sevinirim. Bu ağrılar hayatımı mahvetti.

hemen her gün olan ağrılar ensede de varsa akla gerilim tipi baş ağrısı gelir ama sizin yazdığınız gibi şiddetli olmaz. Migren ve gerilim baş ağrısı birlikte olabilir mi diye düşünüyorum.

Öncelikle merhabalar. 18 yaşındayım. Uzun zamandır baş ağrısı çekiyorum. İlaçlar hiçbir şekilde fayda etmiyor. Sırtımda ve sol kolumda uyuşma hissediyorum. Kafamda bazen basınç oluyor bu da çenemi ve gözlerimi ağrıtıyor. Bu geçmeyen baş ağrısını, sağ gözümdeki etkisi ve farklı nedenlerini öğrenmek istiyorum.

Ağrının özellikleri biraz karışık. Sağ gözde ve sol kolda daha fazla ağrı var gibi anladım. Ağrının nedenleri için daha fazla bilgiye ihtiyaç var. Biraz daha ayrıntılı yazar mısını?

Vücudumda uyuşmalar var, baş ağrım hiç geçmiyor, bu uzun zamandır böyle. Migren teşhisi koyulmadı, nedenini öğrenmek istiyorum. Ayrıca ağrı kesiciler baş ağrımı kesmiyor. Bu aralar uyku düzenim bozuldu. Stresten olmadığını düşünüyorum. Yorumunuzu bekliyorum.

Baş ağrınızın ayrıntılı özellikleri bana daha fazla bilgi verir ve nedenini çözebilirim. Normalde baş ağrıları nedeni bilinmeyen hastalıklar içinde yer alıyor ama ben nedenlerinden çözüyorum. Size yardımcı olmam için daha fazla bilgiye ihtiyacım var. Muhtemelen şikayetleriniz stresten değil.

Öncelikle tekrar merhabalar. Ağrılarım hala devam etmekte. Başıma aniden ağrı girmeleri sürekli olmakta olan ağrımı ilaçlar hiçbir şekilde geçirmiyorlar. Sabah uyandığımdan akşam yatana kadar devam ediyor. Gözlerim ışığı aldığında rahatsız olabildiğim zamanlar oluyor, ani gürültüler de rahatsız ediyor. Migren hastalığım yok. Çoğu zaman kafamda baskı, yani basınç var ve nedenlerini bilmiyorum. Durduk yere vücudumda, sırtımda, kollarımda ve ayaklarımda uyuşmalar da söz konusu.

Gerilim tip baş ağrısı ve kaslarda (baş, boyun ve sırt) spazma bağlı problemler var düşüncesindeyim.

Emel Hocam merhaba. 23 yaşındayım. Benim ortalama 7-8 seneden uzun bir süredir baş ağrılarım var fakat son 1,5 senedir aşırı yoğun bir şekilde ağrıyor. Sol tarafımda ense dibinden başlıyor ağrı ve burnuma kadar iniyor. Özellikle aşırı yoğunlaştığı bölge: Sol gözüm ve alnımın olduğu bölge, sanki şiş batırıyorlarmış gibi bir his oluyor, sol tarafımı komple uyuşturuyor gibi oluyor. Bazen bir damar varmış ve o ağrıyormuş gibi hissediyorum. Geçen sene nörolojiye gittim, MR çektirdim, herhangi bir problem çıkmadı. Doktorum cipralex’e başlattı, 3 ay kullandım ve kontrole gittim, bu süreçte ağrılarımda azalma olmadığı için doktorum ilacı kesti ve yeni ilaca başlatmadı. 1 haftadır yeniden aşırı ağrılı günler geçiriyorum, ağrıyla uyuyup ağrıyla uyanıyorum. Bugün yeniden doktora gittim, duxet 30 mg verdi, henüz kullanmadım. Teşhis olarak migren diyemiyor ama bu ağrıların bir sebebi olmalı. Hocam sizce ne olabilir? Gerçekten artık dayanılmaz bir hale geldi. Fikriniz benim için çok önemli. Teşekkür ederim.

Her ağrının sebebi vardır haklısınız ama klasik nörolojide böyle bir bakış açısı tam yoktur. bende yıllarca baş ağrımın nedenlerini hiç düşünmemiştim. MR gibi incelemelerde birşey çıkmaması da doğaldır. Çünkü bu ağrılar beyin kaynaklı değildir. İlaçlar tedavi etmez sadece baskılar. Migren özellikleri var ama gerilim tip baş ağrısı ile birleşmiş olabilir. Ancak ağrınızın özelliklerini daha ayrıntılı değerlendirirsem ağrımın nedeni nedir sorunuzun cevabını ve çözümü verebilirim.

Merhaba Emel Hanım. Ben 5 aydır başımın üst kısmından yanma tarzı ağrı çekiyorum. MR çektirdim, beyincikte kist olduğunu öğrendim, 13 mm. Doktorum onunla alakalı olmadığını söyledi. Atak halinde geliyor. Daha çok sıkıldığım ve streslendiğim zaman ortaya çıkıyor. Beyin kanaması geçirdiğimi hissediyorum. Lütfen bana yardımcı olur musunuz? Sizce bir daha MR çektirmeli miyim? Bu MR sonucunda yanlışlık olabilir mi?

Beyin veya beyincikteki kistlerin çok çok büyümedikçe bir zararı yoktur. Sizin yaşadıklarınız saçlı deri ve kaslarla ilişkili. MR sonucunda da yanlışlık yoktur. Beyin kanaması zaten sürekli böyle bir şikayet yapmaz. Stresle gerilim tipi baş ağrısı benzeri durumlar oluşuyor.

Merhabalar hocam. 30 yaşındayım. Yaklaşık 15 senedir bu ağrıları çekiyorum ama artık dayanılmaz bir hal aldılar. Denemediğim bir şey kalmadı diyebilirim. Boynumda 3-4 tane fıtık var, sinirlere baskı yapıyor, tamamen düzleşmiş bir boyun kemiğim var, kolumda sinir sıkışması var, ayrıca en önemlisi fibromiyalji olduğumu söyledi doktorlar. Kas ağrısı sürekli var, zaman zaman belimde oluyor ama en büyük derdim boynum, sırtım, kol küreklerimde olan ağrı, bir bıçak gibi beni mahvediyor. Uyuşma ve karıncalanmadan kolumu kaldıramıyorum, hatta başımı tartamayacak hale geliyorum. Hiçbir şey yapamıyorum, en küçük şeyde hemen kollarım düşüyor, sırtımdan dolayı yapamıyorum. Çok sancılı adet dönemleri yaşıyorum. Sürekli iğne yemek zorunda kalıyorum. Sürekli tutuluyorum. En son 1 yıl önce 2,5 ay akupunktur tedavisi gördüm lakin tedavi yarıda kaldı, sanırım bıraktıktan sonra eskisinden daha fena hale geldim. Çoğu doktor sırtımın stresten taşlaşmış olduğunu söyleyip sinir hapı veriyor. Kullandığım zamanlar oldu ama artık kullanmak istemiyorum çünkü tedavi ettiğini sanmıyorum. Çok yoruldum. Bir ilacı, tedavisi yok mu? Çok araştırıyorum ama denediğim şeylerden bir türlü fayda veya yarar göremedim. Ne yapmam gerekiyor? Lütfen yardımcı olun.

Akupunkturu yarım bırakmamışsın yeterince uzun yaptırmışsın etkileseydi etkilerdi. Yaptırdınız tedavilerde başarı sağlanamamasının tek açıklaması var nedenlein bulunmaması. Stres kasılma yapar ama sizin yaşadığınız durumda var olan problemi alevlendiriyor. Altta yatan neden asıl sorunu yaratıyor. Yoksa yetişkin insanların çoğunluğu stresli ama sırtları sizin gibi kasılmıyor. Gökmen Yaklaşımıyla nedenlerinden çözülebilecek bir durumdur.

Merhaba hocam. 22 yaşındayım. Sol gözüme ve sol kulağıma vuran şiddetli baş ağrım var. Doktorum MR istedi, MR sonucunda: Demiyelinizan plaklar açısından anlamlı olduğu düşünülen 3 adet lezyon alan görüldü. Kontrastlı MR sonucunda da: Sol fronto parietal uzanım gösteren demiyeelinizan plak ile uyumlu yüksek sinyalli odaklar saptanmıştır, tarif edilen odaklarda postkontrast incelemede anlamlı kontrastlanma mevcut değildir, ayırıcı tanıda demiyelinizan plak formasyonları bulundurulmalıdır, sağda eksternal kapsül düzeyinde nonspesifikgliotik odak saptanmıştır. Bu MR sonucum migrenle mi alakalı? Yoksa MS olabilme ihtimali var mı? Yapılan VEP testim normal çıktı ancak göz muayenemde sol göz sinirimde çukurlaşmanın olduğu söylendi. İyi çalışmalar.

Merve hanım MR sonucunuzda yazılan bir tane plak MS açısından akılda tutulmalıdır ancak şu anda kontrast dediğimiz ilacı tutmaması aktif olmadığını gösteriyor. Bu da demektir ki aklımızda olsun ama ruhumuzda olmasın yani ben MS değilsiniz derim ama bu plağı da unutmayalım derim. Sağda saptanan odak önemli değil.Gözdeki VEP bulgusu MS ile ilgili olmadan ağrınızı yapan nedenle ilişkili olabilir. Ağrınız benim daha önce çözdüğüm atipik ağrılara benziyor. Nedeni çözülünce ki muhtemelen dişle ilişkili sorun kalmayacaktır. Bu düzeyde sorun varken normal diş hekimiyle çözülemez onu da belirteyim. Dilerseniz ararsınız sizin durumunuz özel çalışma gerektiriyor.

Sayın Emel Hanım: Öncelikle sayfalarınıza zaman ayırarak hastalarınıza yardımcı olmaya çalıştığınız için çok teşekkürler, Allah sizden razı olsun. Oğlum 2001 doğumlu. 3-4 ay önce, lise sınav döneminde, başının sağ kısmında tek taraflı ve sağ kulak çevresinde şiddetli baş ağrıları başladı. Sağ göz ve sağ burundan bazen akıntı eşlik ediyordu. Ağrıları nedeniyle KBB ve göz doktorlarına gittik, MR çekildi, bir şey bulunamadı. Ağrıların gittikçe süresi ile şiddeti artıyor. Çok acı çektiğini bazen ben dahi hissediyorum. Vitamin, demir destek hapları kullanılınca geçiyor ama ömür boyu bu vitamin desteklerini kullanmasını da istemiyoruz. Tavsiyeleriniz nelerdir? Saygılarımla.

Oğlunuzda olduğu gibi ergenlik döneminde tek taraflı olan baş ağrılarında etken yirmi yaş dişi olabilir. Siz panoramik diş röntgenini çektirebilirsiniz. Oğlunuzun bu ağrıyı çekmesine gerek yok. Tedavi edilebilir.

Merhaba Emel Hanım. Yaklaşık 15 gündür baş ağrısı çekiyorum. Başımın ağrıdığı günler sabah hafif bir baş ağrısı ile başlıyor ve akşama kadar dayanılmaz derecede şiddetleniyor. Sigara içilen ortamlarda bulunduğum zaman daha da şiddetleniyor. Bir de bazı olayları kafamda çok fazla büyütüp sürekli düşündüğümden olabileceğini düşünüyorum. Başım ağrıdığında gözlerime dokunduğum zaman ağrı daha da şiddetleniyor. Sizce bu migren başlangıcı mıdır? Tedavi için ne yapabilirim?

Migren olabilir ama daha çok gerilim tipi baş ağrısına benziyor. Her iki durumda da benim tedavi önerim nedenleri bulup çözmektir.

Hocam bende 7 ay önce baş dönmesi başladı, fakat çok hafifti. Asıl rahatsız eden başımın yan bölgelerindeki saçlı kısımdaki ve 2 kaşımın tam ortasındaki ağrı ve acıydı. KBB’ye gittim, vertigo diyerek betaserc verdiler, hapı kullanırken bu şikayetlerim daha da, inanılmaz derecede arttı. Sonra farklı branşlar, MR, anjiyo, tomografi, doppler, EEG, EMG, diş filmleri ve kan tahlilleri çok normal. Nöral terapi uygulayan doktora gittim, 6 seans nöral terapi uyguladı, her şey çok güzeldi. En son seansta bana vitain içeren serum bağladı. Sonrasında günden güne aynı rahatsızlıklarım ortaya çıktı. Nöral terapi için tekrar gittim, “bu tedaviye senin vücudun cevap vermiyor” dedi, ben de serumdan olduğunu savundum. Nöral terapi uygulayan başka bir doktora gittim fakat içindeki kullandığı anestezik maddenin farklılığından veya azlığından mı bilmiyorum ama başımdaki ağrıyı bile azaltmadı. Eski doktora gittim, “sana yalnızca 1 seans yaparım” dedi, başıma enjeksiyonu yaptığı yerler bilye gibi kabarıyor. Ağrı, acı ve baş dönmesi günden güne azalıyor ama doktor seanslara devam etmemi istemiyor. Acaba rahatsızlığım nedir?

Şikayetinizin temeli çok açık. Sizde diş sıkmaya bağlı kaslarda ağrılar var. O nedenle nöral tedaviye bir süre sonra cevap vermemeye başlıyor. Doktorlarınızda nedeni bilmedikleri için belli aşamadan sonra cevap alamayınca devam etmek istemiyorlar. Bu işler sadece iğne yaparak olmuyor, sizde boşuna acı çekmeyiniz. Size önerim çok spesifik doğru bir plak tedavisi yaptırmanızdır. Sizin ağrınıza çözüm olacak çalışmayı da herhangi bir diş hekimiyle yapamazsınız. nöral terapide yaşadıklarınıza geri dönersiniz. Ağrıyı çözmek profesyonel çalışma gerektiriyor.

Meri Sunna
28/07/2016 16:02

Merhaba Emel Hanım. Bana 1 yıl önce amiloid proteinine bağlı romatizma teşhisi kondu ve plaquenil tedavisine başlandı. Daha sonra tükürük bezlerimdeki rahatsızlık üzerine sjörgen sendromu oluştuğu için salagen adlı bir ilaç ile şikayetleri azaltmaya çalıştılar. Araştırdığım kadarı ile kullanılan ilaçlar olması gerekenler ancak uzun zamandan beri tükürük bezlerimdeki şişlik ve kaşıntı ataklar halinde, çok rahatsızlık veriyor. Bu konuda alternatif bir tedavi arayışı içindeyim. Beslenme konusunda çok dikkatli ve bilinçli olduğumu düşünüyorum. Bağışıklık sistemini güçlendirmek adına bir beslenme şekli uyguluyorum, yıllardır da bu şekilde besleniyordum. Başka ne yapılabilir bilemiyorum. Bu konuda sizin bana önerebileceğiniz bir alternatif tedavi olabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

Bu tarz romatizmal durumlar için Gökmen Yaklaşımı ile iyi sonuçlar alınabiliyor. Nöroloji uzmanı olduğum için sitede çok yazmıyorum ama romatizmada da bayağı etkili tedaviler sağlanabilir. Ayrıca alternatif ne derseniz deneyimli bir homeopat ile uzun vadeli yaşam biçimi gibi bir tedavi sürdürülebilir. Ben kendim için olsaydı bunları yapardım.

Selam hocam. Başımın sağ tarafında ilk başlarda zonklar şekilde bir ağrı vardı ama kesildi. Çenem ağırlaşmış ve uyumuş gibi, ağrım yok. Diş doktoruna gittim, kanal tedavisi gerekiyor diyerek iltihap kurutucu verdi, kullandım. Acaba dişten de olur mu? Nörolojiye gittim, doktora derdimi anlattım, “migren başlangıcı” dedi. Bebeğim var, emziriyorum diye ilaç vermedi, beyin filmi istedi. Neden istedi acaba? Bebeği sütten kesme ihtimalim olur diye ya da filmden sonra ilaç yazmak için olabilir mi hocam?

MR, her başı ağrıyanın bir defa çektirebileceği bir filmdir. Aslında migren benzeri durumlarda filmde birşey çıkmaz. Baş ağrılarının çoğunluğunda beyinde sorun yoktur. Migren tarzında ağrınız olabilir ve sizin tahmin ettiğiniz gibi kaynak iltihaplı diş olabilir. Eğer bu duruma geldiyse baş ağrısı sırasında dişte de sorun hissediyorsanız diş tedavinizi endodonti (kanal uzmanına) yaptırınız.

Merhaba Emel hanım,
Benim şikayetlerim 6 sene önce başladı. İlk olarak şiddetli kaşıntı ile başladı sonra tüm vücudumda karıncalanma başladı. Üzerime birşey giydigimde daha da artıyordu. Sırf bu yüzden evde çıplak geziyordum. Sabah kalktığımda bacaklarımda aşırı tutukluk oluyor. Karıncalanma ise dizlerimin üstü, kolun dirseklerden yukarı arkası. Gitmediğim doktor yaptırmadığım kan tahlili kalmadı. 2009 yılında sezaryen oldum. 2010 yılından beri doktor doktor geziyorum çok yoruldum once kas gevsetici verdiler, pek işe yaramadı. Sonra gittigim doktor fibromiyalji dedi, antidepresan verdi. Uzun sure kullandım ama şikayetlerim azalsa da devam ediyor. Kalitesiz bir hayat yaşıyorum ve bu bir an önce bitsin istiyorum.

Fibromiyaljide benzer şikayetler olabilir. Değerlendirmek lazım. Ciltteki kaşıntı vb. durumlar vücudun toksininin dışarı atılmasıdır. Kaynak bağırsaklardaki birikimdir. Fibromiyaljide bağırsaklarda bozuk oluyor.

Merhaba Emel Hanım. Benim de başımda şiddetli olmayan hafif bir baş ağrısı var, enseme vuruyor. Bazen tek taraf gibi hissediyorum yalnız iki taraf da ağrıyor, ağrısı gözlerime vuruyor, başımı çok ağır hissediyorum. Görme kaybım yok. Mide bulantısı, kusma yok. Fakat her gün ağrıyor. Bastırınca ağrıyor. Nedenleri ne olabilir? Neden kaynaklanıyor olabilir sizce?

Bu tarz baş ağrıları genelde gerilim tip baş ağrısıdır. Başın genelinde olabilir. Kaslarda spazm olduğu için bastırınca ağrılı olabilir.

Merhaba hocam. Benim ablamın migreni var, çok sık aralıklarla ve çok şiddetli oluyor. Hiçbir şey yapamıyor, sadece karanlık ve sessiz bir odada kimse ile iletişime geçmeden ağrının geçmesini bekliyor. Bir sürü doktora götürdük, yaptıkları tek şey ağrı kesici vermek oldu. Ağrıları bu ilaçları aldıkça daha da şiddetlendi. Ablam dişlerinin sol tarafını küçüklüğünden beri hiç kullanmamış, taş olmuş gibi. Çaresizce beklemek istemiyorum, bir şeyler yapmak istiyorum, ne gerekiyorsa yaparım, yeter ki bir yolu olsun. Lütfen yardımcı olabilir misiniz? Migrenin tedavisi var mı? Baş ağrılarını geçirebilir miyiz? Hocam lütfen yardımcı olun.

Migrenin tedavisi var hatta kitabını da yazdım. Öncelikle onu alıp okuyabilirsiniz. Ağrısı değerlendirilir ve dişler mi veya başka nedenlerde var mı bakılır. Ağrılar küçüklükten beri varsa dişler ön planda etken olmayabilir.

Öncelikle iyi günler. 14 yaşındayım. Benim rahatsızlığım günde 2 defa oluyor ve 8 saniye gibi kısa sürüyor. Genellikle kafamı havaya kaldırdığımda başımda bir dönme ve ağrı oluyor, etrafıma baktığımda her şeyi kırmızı görüyorum, gözümü kapatasım geliyor. Ben bu rahatsızlığın telefona çok baktığımdan olduğunu düşünüyorum. Hastaneye gitmem, ilaç kullanmam gerekir mi? Bu hastalık kalıcı mıdır? Şimdiden teşekkürler.

Telefonda veya bilgisayarda uzun süreli konsantre olma bu tarz şikayetler yapabilir. BU durum için ilaç kullanmak gerekmeyebilir.

Onur Can Yıldız
25/07/2016 18:45

Emel Hanım; benim kız arkadaşımda migren olduğunu biliyoruz. Başı en fazla 3 gün ağrıyordu. Hep doktora gidelim diyorum ama o “baş ağrısı için doktora mi gidilir?” diyor. Ben hafife alınmamalı olarak görüyorum. 7 gündür hiç geçmeyen baş ağrısı var, “yine migrendir” dedi ama 7 gün bence çok fazla. Bir gün sorduğumda başının sağ tarafı ağrıyor, bir gün sol tarafı ağrıyor, anladığım kadarıyla başında bölgesel gezen bir ağrı var. Sizce de dediği gibi migren midir? Sizce nörolojiye başvurmalı mıyız?

Ağrı yer değiştirdiği için migren olabilir. Her durumda bir kere için bile olsa doktora başvursa iyi olur.

Nilgün Yıldız
25/07/2016 10:17

Emel Hanım Merhaba. Bana 2003 yılında MS teşhisi koyuldu. Sadece uyuşma olduğu için 2005 yılında MS ilaçları kullandım, şu anda da kullanıyorum. Benim rahatsızlığım beni gittikçe zorlaştırdı. Benim en büyük sıkıntım eklem yerlerimin ve kalçamın ağrısı, yorgunluk, bağırsakta şiddetli şişkinlik ve bacak kaslarımın gerilmesi. Bana yardımcı olabilir misin?

MS tedavisi yapmıyorum ama sizde ayrıca biraz fibromiyaljiye uyan durumda var. yazdıklarınız tipik MS diye düşündürmüyor. Bu açıdan fibromiyalji benzeri tedavi olabilir.

Merhaba Emel Hanım. Düğünde şiddetli patlamadan dolayı 2 hafta önce sağ kulağımda çınlama başladı. Geçici duyma kaybı yaşadım, açıldı fakat çınlamayı bir türlü geçiremedim. Gittiğim doktorlar da “çaresiz beklemen lazım” dediler. Antalya’dan yazıyorum. Ne gibi bir tedavi yöntemi önerirsiniz? Şimdiden ilginiz için çok teşekkür ederim.

Barotravma gelişmiş. Yüksek sesler bazı kişilerde bu durumu başlatıyor. Aynı düğünde yanınızda olanlarada bu durum gelişmediği için sizin altyapınızda başka bir problem olduğu düşünülebilir. Bu düzeltilirse düzelme hızı ve oranı değişir. Bu tarz bir tedaviyi Antalya’da yaptırma olanağım yok üzgünüm.

Emine Ülkü
24/07/2016 00:46

Merhaba Emel Hanım. Küçüklüğümden beri başım ağrır. Eskiden az az ağrıyordu ama son 2-3 yıldır, üniversiteye başladığımdan beri çok arttı. Eskiden sinüzit demişlerdi, 3 sene önce gittiğim doktor migren dedi. Genelde tek taraf ağrıyor, kaşımın üst tarafı, bazen de boynuma bağlı olarak ağrıyor. Haftada 2-3 kez oluyor. Bazen uyusam da geçmiyor. Günde 2-3 kez ağrı kesici içiyorum, bazen iğne vuruluyorum, yine de faydasını göremiyorum. Bu kadar ağrı kesici içmeli miyim? Nedeni ne olabilir? Aç kaldığım zaman da ağrıyor, bazen yemek yeyince geçiyor. Başım ağrıdığı zaman konuşmaya takatim kalmıyor, yukarı, sağa, sola bakamıyorum, midem bulanıyor. Ağrılar uyku düzensizliğinde sıklaşıyor. Her sabah kalktığımda illa bir tarafta ağrı oluyor, ne taraf ağrırsa o tarafa yatıyorum, aksi halde şiddetleniyor. Bu durum psikolojik mi bilmiyorum. Artık çok yoruldum, ne gerekirse yapacağım, lütfen bana bir yol gösterin, hayatımın yarısını yaşayamıyorum. Tedavi olarak hacamat yöntemini önerdiler. Sizce bir faydası olur mu? Lütfen cevap verin. Teşekkürler.

Kronik baş ağrısı gelişmiş durumda. Çaresizliğinizi anlıyorum. her ağrı bedenin yardım çağrısıdır ve çözülebilir. Nedenleri bulursak. Sizin de ağrınızın nedeni sinüzit değil. Değerlendirip bulmak lazım. Ağrının özelliklerine göre bedende bulunabiliyor. Hacamat tedavisine gelince kısmi olarak faydalandığını söyleyenler var. Ağrısı artanlar var. Benim de hacamattan faydalanmamış hastalarım bayağı mevcut. Ben nedenleri çözülmeyince bedene yapılanlar geçici olur düşüncesindeyim. Siz bilirsiniz.

Merhaba Emel Hanım. Benim uzun zamandır sırt ağrım var ve bu sosyal hayatımı çok fazla etkiliyor. Ağrı tam olarak ense kökünden başlıyor. Sabahları uyandığımda daha şiddetli oluyor. Bunun sebebi ne olabilir?

Sabahları ağrıdaki artış gece diş sıktığınızı düşündürüyor. Aynı zamanda romatizmal yapıda sabahları daha kendini belli eder. Sırt ağrınızda her ikisinin de katkısı olabilir.

İyi günler. Başımın sağ arka tarafında, boynun biraz üst kısmında bir şişlik fark ettim, bir yere çarpmadığıma eminim. Dokundukça şiddetli ağrı yapıyor, üstüne yattığımda uyuyamıyorum ve akşamları o noktadan başlayan baş ağrılarım oluyor. Şu an okulum olduğu için hastaneye de gidemiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Kaslara veya saçlı deriyle ilgili bir durumdur. Muayene olsan iyi olur ama çok korkulacak bir durum olmayabilir.

Merhaba. 15 yaşındayım. Yaklaşık 3 aydır başım ağrıyor ama son zamanlarda bu ağrı daha da arttı. Başımın sağ tarafı komple ağrıyor. Son zamanlarda 1-2 saat aralıklarla ağrı başlıyor, yaklaşık 15 dakika devam ediyor ama çok şiddetli ve dayanılmaz bir ağrı. Sık sık ağrı kesici içiyorum ama artık etki etmemeye başladı. Henüz bir doktora görünmedim. Ayrıca çarpıntı ve halsizlik de var ama bununla alakalı mıdır bilmiyorum.

Aralıklı dakikalarla süren ağrıda benim aklıma dişler gelir. 15 yaşında bu durum beklenebilir ancak yine de seni değerlendirmeden birşey söyleyemem. Öncelikle bir muayene ol. Birşey bulunamazsa bana tekrar yazarsın.

Tüm soru cevapları okuyabilmek için aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz.
1 2 3 6

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir