İletişim

Sorularınızı site içindeki ilgili sayfaların altına yorum olarak yazabilirsiniz. En kısa sürede Dr. Emel Gökmen tarafından cevap verilecektir.

Sezai Selek Sok. Birtek Apt. No:12/2 34365 Nişantaşı
(Amerikan Hastanesi yanı) İSTANBUL
+90 212 343 66 66
+90 533 246 73 61
+90 212 343 72 72 (Fax)

403 yorum. Yeni yorumunuzu buradan yazabilirsiniz...

Tüm soru cevapları okuyabilmek için aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz.
1 2 3 5

Merhaba Emel Hanım. Benim uzun zamandır sırt ağrım var ve bu sosyal hayatımı çok fazla etkiliyor. Ağrı tam olarak ense kökünden başlıyor. Sabahları uyandığımda daha şiddetli oluyor. Bunun sebebi ne olabilir?

Sabahları ağrıdaki artış gece diş sıktığınızı düşündürüyor. Aynı zamanda romatizmal yapıda sabahları daha kendini belli eder. Sırt ağrınızda her ikisinin de katkısı olabilir.

İyi günler. Başımın sağ arka tarafında, boynun biraz üst kısmında bir şişlik fark ettim, bir yere çarpmadığıma eminim. Dokundukça şiddetli ağrı yapıyor, üstüne yattığımda uyuyamıyorum ve akşamları o noktadan başlayan baş ağrılarım oluyor. Şu an okulum olduğu için hastaneye de gidemiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Kaslara veya saçlı deriyle ilgili bir durumdur. Muayene olsan iyi olur ama çok korkulacak bir durum olmayabilir.

Merhaba. 15 yaşındayım. Yaklaşık 3 aydır başım ağrıyor ama son zamanlarda bu ağrı daha da arttı. Başımın sağ tarafı komple ağrıyor. Son zamanlarda 1-2 saat aralıklarla ağrı başlıyor, yaklaşık 15 dakika devam ediyor ama çok şiddetli ve dayanılmaz bir ağrı. Sık sık ağrı kesici içiyorum ama artık etki etmemeye başladı. Henüz bir doktora görünmedim. Ayrıca çarpıntı ve halsizlik de var ama bununla alakalı mıdır bilmiyorum.

Aralıklı dakikalarla süren ağrıda benim aklıma dişler gelir. 15 yaşında bu durum beklenebilir ancak yine de seni değerlendirmeden birşey söyleyemem. Öncelikle bir muayene ol. Birşey bulunamazsa bana tekrar yazarsın.

Merhabalar Dr. Emel Hanım. 1 hafta önce sol çene altı bölgemden kist alındı. Ameliyattan sonra yüzümde hafif bir felç gelişti. Sol alt dudağım hafif çektiriyor. Dudaklarımı kapatıp dişlerimi gösterdiğimde kayma ve asimetri net. Konuşurken ve yemek yerken sorun var. Üst tarafta ve göz bölgemde bir sorun yok, sadece dudakta. Hemen kortizon + B vitaminine başlandı. 1 hafta geçti ve en ufak bir düzelme yok. Ameliyatı yapan KBB hekimim net bir şey söyleyemiyor, “kalabilir de, geçebilir de” şeklinde net olmayan ifadeler kullanıyor. Kaygıyla bekliyoruz. Görüşünüzü rica ediyorum. Saygılarımla.

İlaç olarak yapılabilecek birşey yok. Sinir hasar görmüş. Hekiminiz bilmiyordur, Bilseydi önerirdi ama nöral terapiden çok faydalanırsınız. Sinirin tamirini hemen başlatır.

Merhaba Emel Hanım. Ben bir bankanın çağrı merkezinde yaklaşık 2,5-3 yıl boyunca gece vardiyasında, 2 yıl da gündüz vardiyasında çalıştım. Boyun, sırt ve bel ağrısı için doktora gittiğimde film, MR vs. çekildi ve meslek hastalığı denilerek ağrı kesiciler verildi. Şu an 1,5 yıldır çalışmıyorum ve boyun ağrım sırt, kol, baş ve göze yayılıyor. Ufak tefek işlerde bile akşam ağrıdan huzursuz oluyorum. Saçma sapan olaylara bile ağlayabiliyorum. Uzun yıllardır sindirim sorunları, uyku düzensizliği ve miskinlik gibi sorunlar yaşıyorum. Açıkçası sitenizde belirttiğiniz belirtilerin tamamını yaşıyorum. 1 yıl önce boyun düzleşmesi ve boyunda 2 fıtık var denildi ve yaş 31 daha gençsin diye ameliyat yerine fizik tedavi verildi ancak yararı olmadı. Bugün farklı bir beyin sinir cerrahına gittim ve kendisi fibromiyalji olabilir diye beni psikiyatri kliniğine yönlendirdi. Yarın 2 hafta sürecek bir ilaç tedavisine başlayacağım. Sizin de görüşlerinizi almak isterim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Fibromiyalji olabilirsiniz gerçekten. Çağrı merkezinde uzun süreli oluşan elektromanyetik kirlilik (sağlık için bayağı olumsuz yerler) sorunlarınızı açığa çıkarmış olabilir. İlaç tedavisine başlayın ileriki zamanlarda sorunlar devam ederse yine yazarsınız. Fibromiyalji yazılarını okuyup olumsuz düşüncelere kapılmayın. Çözümü var yaşam kalitenizi geri getirecek şeyler yapılabilir. Diğer yandan internetteki fibromiyaljiyi tedavi ediyorum yazılarının hepsine güvenmeyin. Tedavisi çok kolay değil. Sisteme ve kaynaklarına bütüncül yaklaşmak lazım.

Hocam babamda ani bir baş dönmesi ve bulantı olayı oldu. Kafasını kaldırınca öğürüyor. Acaba ne yapmamız gerekir? Daha önce böyle bir şikayeti yoktu. Nedeni ne olabilir?

Baş dönmesi ve kusmalar daha çok vertigo dediğimiz iç kulak kaynaklı durumlarda olur ama daha seyrek olarak onlarca neden bulunabilir. Bunlar içinde tehlikeli olanlar da vardır. Muhtemelen babanız şimdiye kadar doktora başvurmuştur. Eğer devam ediyorsa ve doktora gitmediyse mutlaka muayene olsun.

Hüseyin Kalan
13/07/2016 01:28

Emel Hanım saygılar. 2014’ün başında geçirdiğim varikosel ameliyatından sonra (spinal anestezi ile) hayatım zindana döndü. Kollarımda, bacaklarımda, kalça bölgemde uyuşma-yanma, eklemlerimde ağrı, özellikle boynumun sol altından başlayıp sol ayağıma kadar inen ağrı gibi semptomlar yaşamaya başladım. Özellikle boynum ve sol kolum çok ağrıyor, hiç geçmiyor, sol kolum artık güçsüzleşti sanki. Sık idrara çıkma, bitkinlik, huzursuzluk gibi birçok belirtiyle de beraberinde uğraşıyorum. İnternette bir nöroloğun sunumunda: “Vücuda alınan anestezi MS, ALS gibi nörolojik hastalıkların ortaya çıkmasını tetikleyebilir” diye bir bilgiye ulaştım. Bu bilgiye ulaştığımdan beri MS olabileceğim düşüncesini aklımdan atamıyorum. Beyin MR’ı çektirdim, temiz çıktı. 3 nöroloğa muayene oldum ama ikna olamıyorum, hayat çekilmez bir hal aldı. Sadece beyin MR’ı ve muayene tanı için yeterli midir? Bu anlattıklarım fibromiyalji de olabilir mi? Ne önerirsiniz acaba?

Yapılan tetkikler MS hastalığını dışlamak için yeterli görünüyor. yazdıklarınız fibromiyaljiye daha çok benziyor ve ameliyatlar fibromiyaljiyi doğrudan tetikler. Bu durumda tetkiklerde de birşey çıkmaz. Sizin yaşadığınız duygulara yol açar. Bence MS olma düşüncesini kafanızdan atın. Bana ne yapayım diye sorarsanız tedavi öneririm. Sorunlarınız çözülebilir.

Emel Hanım iyi günler. Sizi tesadüfen buldum ve sayfanızı inceledim. Benim şikayetim küme tipi baş ağrısı. Bu hastalığın tedavisi yok mu acaba? Ne yaptıysam, nereye gittiysem bir türlü şifa bulamadım. Artık ağrılarım çekilmez bir hal aldı. Ne yapacağımı bilmiyorum. Lütfen yardımcı olun. Teşekkürler.

Sevgili Erdem bey, sitemi tam incelememişsiniz. Küme baş ağrısının çaresi var. Gökmen Yaklaşımı ile ben yıllardır çok sayıda hasta çözdüm. Siz inceleyin sorunuz olursa yazarsınız, gelmeyi düşünürseniz illa atak döneminde olması gerekir unutmayınız.

Fırat Özgüler
08/07/2016 01:04

Merhaba Emel Hanım. Size annemle ilgili sorularım olacak. Annem 69 yaşında. Şu aralar unutkanlığı çok arttı, ayrıca olmamış bir olaydan olmuş gibi bahsediyor. Benle konuşurken bazen beni bana soruyor. Bu durum beni endişelendiriyor. Ne yapabilirim? Teşekkürler.

Nöroloji muayenesi gerekiyor. Davranış nörolojisi ile spesifik uğraşan bir nöroloji uzmanı daha iyi olabilir.

Emel Hanım; öncelikle iyi bayramlar dilerim. Benim yaklaşık 2 yıldır tedavisini olduğum fibromiyalji rahatsızlığım mevcut. Kullandığım ilaçlar: lyrica 150 mg 2×1 ve cymbalta 60 mg. Ancak rahatsızlıklarım halen devam ediyor ve bu da beni ister istemez psikolojik olarak geriyor. Bu arada ben özel bir bankada yönetici olarak görev yapıyorum, stresli bir mesleğim var. İki ay önce auralı migren teşhisi kondu çünkü 19 yaşından beri yılda 1 defa gözlerde kısmi görme bozukluğu, parmaklardan başlayan ve kola doğru yayılan uyuşukluk ve his kaybı, ağız ve yüzümün bir tarafında his kaybı, uyuşukluk ve şuur bulanıklığı yaşıyorum. Bu arada duymuyorum ve konuşamıyorum. Konuşmak istediğimde cümle kuramıyorum ve alakasız kelimeler çıkıyor. Bu 20 dakika sürüyor, yavaş yavaş kendimi toparlıyorum, sonra müthiş bir baş ağrısı yaşıyorum. Şu an ise aşırı derece sese karşı duyarlılık başladı. Doktorum topamax 1×1 50 mg kullanmamı söyledi ancak kullanmıyorum. Bu hastalıklardan kurtulmak ve mutlu bir hayat yaşamak istiyorum. Bana yardımcı olmanızı rica ediyorum. Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim. Saygılarımla.

Fibromiyalji ve auralı migren aynı temel nedenden kaynaklanır. Auralı migren kötü hissettirir ama diğer yandan ayrıcalıktır. Yaratıcılıkları ve algıları yüksek kişilerde olur. Size yardımcı olabilirim. Her ikisi de çözülebilir.

Merhaba. 18 yaşındayım. Başım çift taraflı ağrıyor. Bu ağrı sanırım 2 yıldır var. Doktora gittim, MR çektirdi. MR’ımda başımla ilgili hiçbir rahatsızlık olmadığını, başımın ağrısının migrenden olabileceğinden bana sibelium adlı ilacı kullanmamı söyledi. Hocam bu ilacı 6 ay kullandım ama hiçbir fayda görmedim. Dikkatimi bir şeye verirken (kitap okuma gibi) bu ağrıyı hissetmiyorum, güldüğümde ise (sanırım yanağım yukarı kaldığı için) ağrı daha da artıyor. Eskiden (en az 2 yıl önce) saçma bir şey düşünmemek için başımın çift tarafının kasılmasını sağlardım. Bunu yaptıkça başım ağrıyordu ve bunu defalarca yaptım. Sanırım başım o günden bu güne ağrıyor. Başımın ağrısı bu yüzden mi? Bu ağırdan kurtulmak için ne yapmam gerekiyor? Teşekkür ederim.

Migren düşünülmüş ama sizde ön planda migren düşünmüyorum. Başın iki tarafındaki kaslardaki spazmla ilgili bir durum var gibi görünüyor. Tam karar için daha ayrıntılı değerlendirme lazım.

Hocam merhabalar. Benim 1 yıldır alnımın sağında ve damağımda basınç şeklinde bir ağırlık var. İlk KBB doktoruna gittim. Alerjik rinit, sinüzit ve konka şişmesi var dedi. Verdiği ilaçları kullandım fakat alnımdaki ve damağımdaki ağırlık tam olarak geçmedi, sadece biraz rahatladım ama yine de ara ara ağrı azmakta. Son 5 aydır da alnımdaki ve damağımdaki basınç şeklindeki ağırlık artınca yer sallanıyor gibi hissetmeye başladım. 4 tane farklı KBB doktoruna gittim. Onlar da damağımda bir şey olmadığını, ağrımın gerilim tipi baş ağrısı olduğunu söyledi. Fakat ilk gittiğim KBB doktoru da konkalarımın şiş olmasından dolayı sinüslerimi tıkadığını ve bu yüzden ağrı yaptığını belirtmekte. Nöroloji doktoruna da gittim. MR çektirdim hiçbir şey çıkmadı. Kan değerlerim vs. her şeye baktırdım, bir sorun gözükmüyor. Özellikle başımı öne eğdiğimde ve alçak yastıkta başım düz yattığımda alnımdaki ve damağımdaki ağırlık artmakta. Şunu da fark ettim, sinirlenince başımdaki ağırlık daha da artıyor, yer sallanıyormuş hissi oluşuyor. Nörolog cipralex verdi fakat KBB doktorum farklı konuştuğu için ilaca da başlayamadım. Sinirsel baş ağrısıyla damakta ağırlığın bir alakası var mı? Ne yapacağımı bilemedim.

Sinirsel baş ağrısı değil dişlerle ilgili sorun var. Diş sıkma var. Onlara bağlı ağrı yaşıyorsunuz.

Emel Hocam merhabalar. 27 yaşındayım. 1,5-2 yıldır sürekli baş ağrısı çekiyorum. Her gün sabah mutlaka duş alıyorum, boyun tarafımı rahatlatıyor. Ağrı başladı başlayalı sadece sağ tarafıma yatabiliyorum, başka bir şekilde yatmak rahatsız ediyor. Sürekli çenemi oynatıyorum, biraz rahatlatıyor. Son günlerde farkettim ki konuşmak ağrımı hafifletiyor. 6 ay önce nöroloji ve göz doktoruna gittim, ikisi de temiz çıktı (MR çekildi). Sabah kalktığımda şakak, kulak, boyun ve kafamın arkasında gün boyu süren ağrılar oluyor. Boynumu da sürekli kütletmeye çalışıyorum. Çenemi oynatmam gibi bu da tik olmaya başladı. Gözlerimde de gün boyu hafif ağrı oluyor. Alakası var mı bilmiyorum ama 2-3 sene önce kıl dönmesi başladı, çok fazla rahatsız etmediği için ameliyat olmadım, öyle duruyor. Biraz uzattım kusura bakmayın. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ağrınızda diş sıkmanın ciddi payı var görünüyor. Bu konuda özel çalışması olan protez uzmanına tedavi olmanız gereklidir.

Merhaba. Ben vertigo hastasıyım. Şu an şikayetlerim yok ama sol kulağımda uğultu hissediyorum. Başımı çevirdiğim anda oluyor. Sebebi nedir?

Vertigo ve kulakta uğultu yani tinnitus yapan nedenler hep aynıdır. İç kulak çalışmasını kontrol edebiliyor ama orta kulak uğultu olarak sorun bildiriyor. Bunların nedeni çoğunlukla kulakta değildir. Kulak muayenesi zaten olmuşsunuzdur. Neden çevresel diş-çene kompleksindedir. Bu alandan çalışma yapılması gereklidir.

Fatih Kara
12/07/2016 21:03

Emel Hanım 30 yaşındayım. Benim şikayetim şu; bazen başıma bir ağrı giriyor, saplanıyor sanki, bazı saatlerde geçiyor, ayağa kalkınca kendimi güçsüz hissediyorum, yere eğilince tekrar alnıma ağrı vuruyor, başım hafif dönüyor, sanki yere düşecekmişim gibi geliyor. Bu aralar kendimi iyi hissetmiyorum. Sebebi nedir sizce?

Aralarda ağrı tamamen geçiyor mu? Yoksa azalarak devam edebiliyor mu? Gerilim tipi baş ağrısında böyle şikayetler olabilir ancak siz bir muayene olun. Birşey bulunamazsa bana tekrar yazarsınız.

Hatice Pakter
02/07/2016 19:20

Merhabalar. Öncelikle hiçbir karşılık beklemeden herkese cevap vermenizin bu zamanda hekim vasfını çok yüceltir bir davranış olduğunu söylemeden edemeyeceğim. Narkolepsi, katalepsi ve baziler migren hastasıyım. Son 3 aydır yirmilik dişim, sağ alt, iltihaplı ve yoğun ağrılıydı. Çürük nedeniyle alt ve üst olmak üzere narkoz altında çekimi yapıldı. Ancak 3 gün sonra başımı hareket ettirdiğimde, özellikle öne eğildiğimde, ani acı verici bir ağrı sağ şakağımdan başlayıp yayılıyordu. Diş doktorum 10 günlük antibiyotikle sinüzit tedavisi uygulasa da, olumlu sonuç alamadık. Sonrasında nöroloğumla görüşmemde trigeminal nevralji, harekete bağlı sinir ağrısı tanısı koydu. Verdiği tedavilerden hep memnun kaldım ancak size de danışmak isterim. Şu anda 1 aydır neurontin alıyorum. Eski ağrım olmuyor ama yerden bir şey almak için eğildiğimde başıma ağrı giriyor, kulaklarımdan boynum ve esneme kadar yayılıyor. Bu durum nevraljiyle mi alakalıdır?

Hatice hanım hekiminizden memnunsunuz ama sorun tam çözülmüş görünmüyor. Sadece baskılanmış. Diş çekimi yerinde sorun olabilir. çekim sırasında daha önceden var olan çene probleminiz artmış olabilir. Hepsi olabilir. Ağrınızın biraz nevraljik biraz da kaslarla ve çene eklemiyle ilişkili olduğunu düşünüyorum.

Emel Hanım bu hastalığı 4 yıldır çekiyorum. Bacaklarımda, ayak parmaklarımda, el ve kollarda ağrı ile uyuşma var. Yüzüm de uyuşuyor. Ağrı duymadığım yer yok, gitmediğim doktor kalmadı. Ayrıca dilimde ve ağzımın içinde de uyuşmalar oluyor. Defalarca KBB doktoruna gittim, bir şey yok dedi. Kanım ve demirim düşük. Doktor cipralex 10 mg verdi, başlayamadım. Hayattan zevk almıyorum. Dışarı tek başıma çıkamıyorum. Sanki bacaklarım ve vücudum çekiliyor. Ne olur yardım edin, bu nedir anlayamadım.

Fibromiyalji olabilir ama yine de tam değerlendirmeden bir şey söylemek zor. Sadece depresyon da olabilir ama bana altta yatan net-work ile ilgili bir problem var gibi geliyor.

18 yaşındayım. Ayda, bazen haftada bir aniden çok şiddetli baş ağrım oluyor. Genellikle başımın sağ tarafı, şakaklarım ve ensemde. Ne yaptıysam geçiremedim. İlaçlar etki etmiyor. Mide bulantısı ve kusma beni çok rahatsız ediyor. Ağlatacak kadar şiddetli oluyor, uyuyamıyorum. Hafif bir koku bile olsa çok rahatsız oluyorum. Ufacık bir ses beni deli ediyor. Sizce bu migren belirtisi mi? Ağrılarım sürekli olmuyor ama olunca da geçmiyor. Anksiyete bozukluğum var ve vertigo hastasıyım.

Tipik migren özellikleri taşıyor. Migrenin nedenine yönelik tedavi yapılırsa vertigo ve anksiyete bozukluğunuzda çözülür.

Merhaba hocam. Size sorumu şöyle açıklayayım. Çocukluktan itibaren başlayan bir görme bozukluğu, tedavisi yapılmadığından dolayı gittikçe devam ediyor hatta şuan hiç görülmüyor. Bu görme bozukluğunun tam olarak bir adı ve tedavisi var mı?

Görme bozukluğu için öncelikle göz hekimine baş vurmanız gerekiyor. Migrende görme bozukluğu olur ama geçicidir.

Engin Lale
29/06/2016 17:24

Merhaba Emel Hanım. Bu sene yurt dışında çok yoğun ve stresli bir dönem geçirdim. Ağır spor yapıyorum. Sınav haftasının sonunda şiddetli baş ağrılarım başladı ve yaklaşık 3 haftadır geçmedi. Boyun ve beyin MR’ı çektirdim. Servikal lordozda düzleşme, C4-5 C5-6 düzeylerinde dejeneratif diskopati ve annulus bulging çıktı. Dural, sak ve nöral elemanlar anteriordan basi altındaymış. Baş ağrımın nedeni stresle beraber bu olabilir mi? Ne yapmalıyım? Teşekkürler.

Sıttık Erdemir
29/06/2016 11:09

Merhabalar Emel Hanım. 42 yaşındayım. Yaklaşık 3 yıldır omuz, boyun ve sırtımda şiddetli ağrılarım vardı. MR çektirdim, boyun fıtığı teşhisi kondu. İleri bir seviyede olduğu ve acil ameliyat edilmesi gerektiği söylendi. Ameliyat oldum ama 3-4 ay gibi kısa bir sürede hem ağrılarım arttı, hem de, özellikle omuz, boyun, sırt ve göğsümde olmak üzere, vücudumun üst kısmında şiddetli ağrı ile acı veren sertleşmeler ve kasılmalar başladı. Özellikle sertleşmeler olduğu zaman öylesine canım acıyor ve ağrı çekiyorum ki anlatamam. Doktora kontrole gittiğimde “Bu durumun fıtıkla alakası yok, sinirsel olduğunu düşünüyorum” dedi. 6 ay süreyle kullanmam için 2 ilaç verdi. İlaçları kullandım ama hiçbir faydaları olmadı. Fizik tedaviye, nörolojiye, psikiyatriye ve dahiliyeye gittim, gitmediğim doktor kalmadı. Bir sürü ağır ilaç kullandım (eveptin, insidon, cymbalta, venegis, meresa) ancak sertleşme, kasılma ve ağrılarım hiç geçmedi. Bana da fibromiyalji diyenler oldu. Ne yapmam lazım? Görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.

Fıtık yapan nedenlerle fibromiyalji yapan nedenler ortak olabiliyor. Sizde de ameliyatla neden çözülmedi. nedene yçnelik yaklaşımla rahatlarsınız. İlaçlar sadece baskılıyor, semptomatik tedavi dediğimiz etkiyi yapıyor. Nedenler bulunursa çözüm sağlanabilir.

Emel Hanım merhaba. Yaklaşık 4 yıldır panik atak hastasıyım. Yaşadığım streslerden ötürü vücudumda her hafta farklı bir semptom gelişiyor. 4 ay öncesi geçmeyen baş ağrım nedeniyle MR çektirdim. Kafama takıp MR’a girdiğim sayının haddi hesabı yoktur, temiz çıktılar. Fakat yine kafamın sol tarafında karıncalanma var, böyle su akıyormuş gibi ve kaşıntı yapıyor, ondan sonra bir yanma, bir sıcaklık ama sadece sol tarafımda. Tümör olabilir mi? 4 ay önce temiz çıktı ama ben bunu yine kafaya takıyorum. Ne yapmalıyım? Lütfen yardımcı olur musunuz? Doktor “dulox ilacını kullan, iyi gelicektir” dedi fakat kullanırken bile bunları yaşıyorum.

Bence tümörünüz yok. Artık MR girip durmayın. Onun da zararları var. Baş ağrılarının çoğunluğu tümör gibi beyin kaynaklı nedenlere bağlı değildir.

Eray Karakaş
28/06/2016 17:45

Merhabalar. 30 yaşındayım ve migrenim var. Fakat yaklaşık 2 aydır migrenden farklı bir ağrı yaşıyorum. Normal baş ağrıma arkada bir ağrı daha ekleniyor, kafamın arkasının uyuştuğunu hissediyorum. Şiddetli değil fakat uyuşma şeklinde ve migrenden ya da sinüzit baş ağrısından farklı. Tomografi çektirdim, 5,5 büyüklüğünde kalsifikasyon sonucu çıktı, doktor kireçlenme dedi. 2 kere EEG çektirdim, birinde uyku deprivasyonu çıktı, ötekinde uykusuz gittim, anormal çekilmiş, “tekrar çektir” dedi doktor. Çekilememiş sanırım. Gözlük kullanıyorum ve sınavlara hazırlanıp iş arıyorum, bilgisayar başında uzun süre kalıyorum. Yardımcı olabilir misiniz acaba? Ne tür bir baş ağrısı olabilir ve normal mi? Şimdiden teşekkürler.

Stres ve gerilimle ortaya çıkan ense ve baş kaslarına yönelik egzersiz vb. yöntemler kullanılmaktadır. Ancak en doğru tedavi nedeni bularak sağlanır. Sizde de diş-çene kompleksi profesyonel çalışma istiyor gibi görünüyor.

İyi günler hocam. Benim sağ göğsümde batıcı ve çok rahatsız edici bir ağrım var. O kadar çok ağrıyor ki; geceleri uyuyamıyorum. Bir sürü doktora gittim, bir şey yok dediler. Fizik tedaviye gittim, fibromiyalji dedi. Ama diğer hastalar gibi çok şikayetim yok, sadece sağ göğüs ağrısı, halsizlik ve yorgunluk var. Ayrıca burada bazı yerlerde gördüm ki; çene sorunlarından da oluyormuş. Benim alt dişlerimden bir tanesi arkaya doğru gitmiş ve çenede düzensizlik var. Bu yüzden olabilir mi acaba?

Tek taraflı ağrılarda dişler gerçekten etken olabilir. Dişlerdeki tedavileri uygun şekilde yaptırmak çok iyi olacaktır.

Akın Yılmaz
28/06/2016 03:28

23 yaşındayım. 2009 yılından beri yaklaşık 7 yıldır her gün baş ağrısı çekiyorum. 7 senedir geçecek ümidiyle yaşıyorum ama bir türlü geçmedi, gittikçe de şiddetlendiğini hissediyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?

Çok sabırlıymışsınız. Geçecek umudunuzu yitirmemişsiniz. Sizin ağrılarınız kronik dediğimiz duruma gelmiş. Bu durumda kendiliğinden geçmesi biraz zor olur. Ancak kronik baş ağrılarında da çözüm üretilebilir. Yeter ki nedeni bulunsun.

İyi günler hocam. 53 yaşındayım. 1989 yılında yüz felci geçirdim. Yüz felci ile ilgili tedavi oldum fakat geçmedi. Doktorların önerisi ile Ankara İbn-i Sina Hastanesinde kulak arkasından ameliyat oldum, kısmen iyileşme oldu ama geçmedi. Videolarınızı izledim. Geç yüz felci tedavisi mümkün mü?

Ankara’da akupunktur ve nöral terapi birlikte denemenizi öneririm. Kısmi de olsa bir miktar düzelme sağlayabilir.

Semah Uzunöner
28/06/2016 11:08

Merhaba hocam. 47 yaşındayım ve 20 yıldır fibromiyalji hastasıyım. Gençlikte yine idare edebiliyordum ancak son 5 yıldır ağrılarım çok arttı. Sabah tutulması, uyuşukluk, özellikle yoğun boyun ve omuz ağrısı, karıncalanma, uyuşma, depresyon, halsizlik, yorgunluk… Mecburen çalışıyorum fakat yaşam kalitem çok düştü. 4 yıldır cipram 20 mg kullanıyorum, bu yıl gittiğim nöroloji doktoru ek olarak alyse 150’lik verdi, ikisi bir arada çok ağır geldi, gözümü açamıyorum. Konsantrasyon bozukluğu yapınca kestim yalnız ağrılarıma çok iyi gelmişti. Sanırım hastalıktan dolayı depresif haller, bıkkınlık, hayattan keyif alamama ve bazen olduğum ortam bir filmmiş gibi mekansal bozukluklar yaşıyorum. Bir de 1 yıl önce panik atak teşhisi konuldu. Allah’tan çok güçlü yapım var, ağrıyla yaşamaya alıştım fakat psikolojik bozukluklar beni çok etkiliyor. Kesin çözüm olmadığını biliyorum ancak ağrılarımın azalması ve ruh halim için ne yapmalıyım? Bana yardımcı olursanız çok sevineceğim. Saygılar.

Fibromiyalji tedavisinde (ilaçlarla olmayan tedavide) ağrılarla birlikte ruh halide düzelir. İlaçlar bir yere kadar yardımcı oluyor. Yaşadıklarınız pek çok fibromiyalji hastasının derdi. Çünkü fibromiyalji sadece ağrı değil.

Merhaba ben 15 yaşındayım. Yaklaşık 9 aydır baş ensem, omzum ve sırtımda ağrılarım oluyor. Bu ağrıların şiddeti değişkenlik gösteriyor. Bazen bacaklarımda ve kalçamda da ağrı oluyor. Ellerimde uyuşma ve yüzümde seğirmeler oluyordu fakat şu an onlar geçti. Bu ağrılarım hep sağ tarafımda oluyor. Doktor doktor gezdik ve tahlillerimin hepsi normal çıktı. Bazı günler kendimi çok yorgun ve halsiz hissediyorum, başım dönüyor. Ağrı kesiciler ağrılarımı bazen gideriyor, kimi zaman hiçbir etkileri olmuyor. Bu şikayetlerim olmadan önce başımın sağ tarafında çok şiddetli bir ağrı vardı. MR’da bir sorun çıkmadı. Acaba fibromiyalji olabilir miyim? Ne yapmalıyım?

Fibromiyaljide olabilir ama tek taraflı olunca migren tarzı bir durumda düşündürüyor. Bazen tüm beden yarısını etkileyebilir.

Emel Hanım; 17 yaşındayım. Gözümün üstünde şakaklarımda ağrı vardı. MR çektirdim. Beyin tümöründen çok korkuyorum. Sizce endişelenecek bir durum var mı?

Beyin tümörlerinde genelde baş ağrısı ön planda değildir. Muhtemelen MR incelemenizde sorun çıkmayacaktır.

Selamun aleyküm hocam. Gaziosmanpaşa’da oturuyorum ve 18 yaşındayım. Yaklaşık 3 yıldır teşhisi konulamayan ve sürekli yayılmaya devam eden bir kol ağrım var. İlk başlarda sadece kolumdaydı. Doktor doktor, branş branş gezdim. Bu arada bu ağrılar omuz ve boyun bölgeme kadar ulaştı. MR çektirdim, röntgen çektirdim, temiz çıktılar. Lateral epikondilit dendi, epikondilit bandı kullandım, B12 vitamini iğnesi vurdurdum, hiçbir işe yaramadı. Şimdi sağ göz kapağım düşmüş durumda. Artık ben de, ailem de bıktık. Tek çarem sizsiniz ama muayene ücretlerinden korkuyorum. Acaba muayene ücretini ve kuru iğne tedavisinin ücretini öğrenebilir miyim? Gelmeyi kafama koydum ama ailemi zor durumda bırakmaktan da korkuyorum. Lütfen mesajıma cevap verin, çok zor durumdayım.

Ben kuru iğne tedavisi yapmıyorum. Geçici bir çözüm olduğu için önermiyorum da. Senin durumunda nedeni çözmek gerekiyor. Hangi tetkikler yapıldı, hangi doktorlara gittin belirtirsen daha iyi olacak.

Emel Abla; ben 16 yaşındayım. Son 2 yıl ağırlıkta olmak üzere 3-4 senedir baş ağrısı çekiyorum. 1,5 yıl önce doktora gittim. A’dan Z’ye bütün muayenelerimi yaptı ve sonunda ağrı kesici kullanmamı söyledi. Fakat benim başım hala inanılmaz derecede ağrıyor. Doktordan sonra daha da kötü olmaya başladım ve ağrı kesicilerin bağımlısı oldum. Bir paket ağrı kesiciyi 2-3 günde bitirebiliyorum. Artık ağrı kesici içmediğim zaman, başım ağrısın ya da ağrımasın, uyuşturucu bağımlıları gibi resmen kendimden geçiyorum. Ağrı kesiciler az da olsa rahatlatıyordu ama şimdi ailem eve ağrı kesici aldırmıyor. Bazen evde bulduğum başka tür ilaçları içmek, hatta kendimi öldürmek bile geçiyor içimden. O kadar canım yanıyor ki; kendimi kaybediyorum. İnanılmaz derecede kötüyüm, öyle zamanlar oluyor ki; ağrıdan ağzımı açamıyorum. Gözlerimde, boynumda, belimde ve boğazımda da ağrılar ve yanmalar başlıyor. Kitap okurken bile durduk yerde başım ağrıyor. Mesela bugün… başım hala öyle bir ağrıyor ki; öyle böyle değil. Siteler arasında dolaşırken sitenizi gördüm ve yazmak istedim. Abla bana yardımcı ol. Şu an yazarken bile ağrıdan ellerim titriyor. Ayağa kalkıp hareket edemiyorum doğru dürüst. Başımı çevirdiğim, kaldırdığım veya indirdiğim zaman bile ağrıyor. Sanki birisi kafamın tepesinden başlayıp kaşıkla beynimi oyuyormuş gibi oluyor. Bana yardımcı olabilirsen sevinirim abla.

Sevgili Mine geldiğin durumun çok farkındayım. Ailen seni tam anlayamaz çünkü bu tarz ağrıları çekmeyen bilmez. Öncelikle ailenle görüş ve sen beni ara. Asistanlarım not alsınlar. Emel abla benim ismimi mutlaka yazacakmışsınız dedi diye de belirt olur mu? İstanbuldaysan veya gelebilecek durumdaysan çözeriz merak etme.

Emel Abla; ilgilendiğin için çok teşekkür ederim. Biz Hatay’da yaşıyoruz, maalesef gelemeyeceğim. Burada tekrar doktora gideceğim ama aynı şeyleri tekrarlayıp göndermelerinden korkuyorum. Doktorlara ne söylemem gerekiyor? Benim bu durumda yapabileceğim bir şey var mı?

Sevgili Mine beni arayıp telefon numaranı bırakır mısın. Konuşarak bir yol bulmaya çalışalım.

Merhaba hocam. Sürekli olan bir baş ağrım yok, ayda 2 ya da 3 kere oluyor. Başımın tamamını kapsamıyor, ekseriyetle alnın sol kısmında. Başladı mı geçmiyor, günlük hayatımı olumsuz etkiliyor, hiçbir şey yapasım gelmiyor. Haftasonu sabahları daha sık oluyor. Başladığında hemen ağrı kesici atarsam faydası olabiliyor dolayısıyla ağrı kesicilere bağımlı oldum. Diş gıcırdatmam var, gece plağı kullanmaya başladım. Vücudumda seğirmelerim var, stresli bir işim ve yapım var. KBB’ye gittim, sinüzit değil dedi. Nöroloğa gittim, beyin MR’ı çekti, “sorun yok temiz, muhtemelen stresten” dedi. Benim baş ağrım hangi tip hocam? Ne yapmalıyım?

Muhtemelen migren tarzı -hafta sonları migreni- migreniniz var. Bulantı kusma olmaması migren olmadığı anlamına gelmiyor. Geriliminiz ve diş sıkmanız olduğu belirgin. Plak çok iyi olur. Ancak en sık yaşadığım deneyim yapılan ve kullanılmayan plaklardır. Çünkü etkili olacak şekilde ayarlaması ve planlaması yapılamıyor. Böylece işe yaramayan bir şeyi hasta kısa süre kullandıktan sonra bırakıyor. Hatta zararlı bile olabiliyor. Plağınızı gnatoloji çalışmış bir protez uzmanı mı yaptı acaba. Ya da diş hekiminiz kendisi bu konuda eğitimlere katılıp kendini geliştirmiş olabilir.

Hocam iyi günler. Ben YouTube’da videonuzu izledim. Auralı migren ile ilgili anlattığınız, dilde uyuşmaya kadar her şeyi en ağır şekilde yaşadım. Geçen sene yazın Türkiye’ye tatile geldiğimde olmuştu. Ben Almanya’da yaşıyorum. Şu an günde 2 defa 500 mg’lık hap alıyorum. Haplara başladığımdan beri bir daha yaşamadım ama bu sefer de acaba hapların başka yan etkileri ya da böbreklere bir zararı olur mu diye korkuyorum. İlginiz için teşekkür ederim. İyi günler.

İlaçlar genelde çok engelleyici olmuyor. Auralı migren atağınız belki de olmayacaktı. Çoğunlukla nadir olur. İlaçlar konusunda siz bilirsiniz. Kesilebilir gibi geliyor. Biraz ağır kullandığınızı düşünüyorum ben de.

Merhaba hocam. 3 ay önce gebelikle beraber vücudumda anlam veremediğim sızlamalar başladı. Hematoloji ve romatoloji bölümlerine gittim, birçok tahlil yapıldı, romatoloji D vitamini eksikliğine değindi ve damla verdi, hematoloji kan pıhtılaşması var dedi ama tedavi uygulamadı. Hamileliğim bebekteki bir sorun nedeniyle sonlandırıldı fakat parmak ucu, eklem, ayak tabanı, ayak bileği, omuz, sırt, ense ve baş ağrılarım beni hiç bırakmıyor. Ellerimde güç kaybı var. Vücudumda inceden inceden sızılar geziyor, hem yanıcı bir ağrı hem de sızı şeklinde. Ciddi kabızlık sorunum var, bitkisel ilaç desteğiyle rahatlıyorum. Hayata bakışım değişti, her şey zor geliyor çünkü bedenim beni taşımıyor. Maddi ve manevi tükenmişlik hissindeyim. İlk olarak reyno denildi ama ellerimde üşüme yok, parmaklarım sızladığında parmak uçlarımda küçük lekeler oluşuyor. Daha çok şikayetlerim var. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Teşhis ve tedavi mümkün mü? Teşekkür ederim.

Teşhis düşündüğünüz anlamda olmayabilir ama şikayetlerinizin altında yatan neden tespit edilip çözümler üretilebilir. Hamilelik eve sonrasında biraz fibromiyalji biraz da romatizmal durumlara benzer bir durum gelişmiş görünüyor.

Merhaba hocam. 18 yaşındayım. 2 yıldır şiddetli baş ağrısı çekiyorum. 2 defa beyin cerrahına gittim ama sonuç alamadım. Başım ağrıdığı zaman çok şiddetli ağrıyor. Eğildiğim zaman şiddetini alnımda daha fazla hissediyorum, sanki alnımda bir şeyler toparlanıyor gibi oluyor. Başımın günde 2 defa ağrıdığı oluyor. Çok yoruldum artık. Yardımcı olur musunuz?

Günde iki defa ağrı ve şiddetli olması nedeniyle küme baş ağrısı tarzında bir ağrı olmasın diye düşündüm. Küme baş ağrısını, baş ağrıları sayfasından okuyarak bana tekrar yazar mısın? Ayrıca beyin cerrahları baş ağrısı için ilk seçenek doktor değildir. Çünkü baş ağrılarının çoğunluğunda beyinde problem yoktur.

Emel Hanım. Sabahları kalktığımda sağ kaşımın üst tarafında yanma hissi ile uyanıyorum. Gün içerisinde sağ gözümü sağa sola oynattığımda ağrı, gözlerimde hafif kızarma, yaşarma ve alnımdan kulaklarıma gerilme şeklinde şikayetim var. Bu şikayetlerim olmadan önce sinüzit geçirmiştim fakat yaklaşık 7 aydır bu şikayetleri yaşıyorum ve en son gittiğim sinüzit doktoru bende sinüzitin olmadığını söyledi. Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

Şikayetinizin kaynağı konusunda yorum yapamayacağım. Belki sinüzitin oluşturduğu bir durum ama bu tarz ağrılar daha çok diş sıkma sonrası görülür.

Gönül Tekcan
21/06/2016 17:23

Merhaba Emel Hocam. 2 gündür alnımda baş ağrısı var ve kafamı aşağıya eğince şiddetleniyor. Neden kaynaklanır acaba?

İlk defa ağrıyorsa, eğilince artıyorsa sinüzit bile olabilir. Ağrı hakkında daha ayrıntılı bilgiye ihtiyaç var.

Aslı Kuş
21/06/2016 16:39

Hocam kitabınızı aldım okuyorum şu an, benim de migrenim geçer mi acaba diye umutlandım. Aç kaldığımda, yolculukta, uykusuz kaldığımda başımın ağrısını tarif edemem. Ramazanın ilk günü oruç tutmadım ama öğleye kadar aç kalayım, kendimi deneyeyim dedim. Migrenim bir tuttu tam 8 gün ağrı çektim. İçtiğim ilaçlar ve başıma koyduğum buzlar geçirmedi. Kitabınızda bir ekiple tedavi edilebilir diyorsunuz ama buralarda öyle bir ekip yok, ağrı kesici verip gönderiyorlar, tedavisi kesin olarak yok diyorlar. Özel hastaneler de devlet hastaneleri de böyle. Sizin kitabınızı okuduktan sonra ümitlendim. Bana ne önerirsiniz?

Haklısınız. Ekip yok daha. Keşke öğrenmek isteyen bir sürü hekim olsa. Migrenle uğraşmak zor ve sabır istiyor. Sizin için ne yapabiliriz daha ayrıntılı ağrı öykünüzü yazarak beni arayınız.

Daha önce bir yakınımın kulak hastalığını tedavi ettiniz. Sizden çok memnun kalmıştı. Vertigo kulak hastalığını tedavi edebilir misiniz? Şeker hastalarına bu tedavi uygulanabilir mi?

Vertigo benim tipik çalışma alanlarımdan. Tedavi edebilirim. Şeker hastalığı tedaviye engel değildir. Uygulanabilir.

Mehmet Emin Şermet
21/06/2016 10:44

Emel Hanım. Ben Şanlıurfa’da aile hekimiyim. Benim derdim baş dönmesi. Başım döndüğü zaman sanki ölecekmişim gibi bir şeyler oluyor hocam. İşitme testi yaptırdım, temiz çıktı. Renkli MR çektirdim, temiz çıktı. Baş dönmesinden dolayı oruç tutamıyorum. Hocam bana yardımcı olun.

Size yardımcı olabilirim. Öncelikle şikayetleriniz ne zaman başladı, nasıl seyretti, daha ayrıntılı bilgi yazınız. Panoramik diş röntgeni ile birlikte bana gönderiniz. Değerlendirip ben sizi ararım.

Merhabalar. Çekilmeyecek kadar kötü, hayatımı felç eden baş ağrılarım oluyordu. Doktorum migren hastası olduğumu söyledi ve tedaviye başladık. Neredeyse 5 aydır antidepresan kullanıyorum. Doktorum yavaş yavaş keseceğiz dedi. Size sorum şu: Bağımlılık yapar mı? Bırakması zor olur mu? Çocuk düşünüyoruz, hamilelikte bu ilaçları kullanmak doğru olur mu? Teşekkürler.

Kullanılan ilaca göre bırakma ile ilgili sorunlar yaşabilirsiniz. Genelde bağımlılık yapmazlar. Hamilelikte mümkünse içmemek iyi olur.

İyi akşamlar hocam. Benim sol ve sağ kolum sürekli uyuşuyor. Doktora gittim, MR çektirdim fakat temiz çıktı. Son 2 haftadır da sürekli baş ağrısı ve baş dönmesi oluyor bende. Doktor sadece uyuşmalarım için sakinleştirici hap verdi, depresyon ilacı. Benim 3 çocuğum var. Beni bu baş dönmesi ve baş ağrısı için ne yapmam lazım bilgilendirir misiniz?

Kol uyuşmaları elden itibaren ise bilekte sinir sıkışması vardır. Baş dönmelerinde diş sıkmanın rolü vardır. Sürekli baş ağrısına da neden olur. Depresyon ilacını bir süre kullanın isterseniz. Diş sıkmanızı azaltır. Yine geçmezse veya ilaç kullanmak istemezseniz Gökmen Yaklaşımı öneririm.

Tüm soru cevapları okuyabilmek için aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz.
1 2 3 5

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir