İletişim

Sorularınızı site içindeki ilgili sayfaların altına yorum olarak yazabilirsiniz. En kısa sürede Dr. Emel Gökmen tarafından cevap verilecektir.

Sezai Selek Sok. Birtek Apt. No:12/2 34365 Nişantaşı
(Amerikan Hastanesi yanı) İSTANBUL
+90 212 343 66 66
+90 533 246 73 61
+90 212 343 72 72 (Fax)

369 yorum. Yeni yorumunuzu buradan yazabilirsiniz...

Tüm soru cevapları okuyabilmek için aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz.
1 2 3 5

18 yaşındayım. Ayda, bazen haftada bir aniden çok şiddetli baş ağrım oluyor. Genellikle başımın sağ tarafı, şakaklarım ve ensemde. Ne yaptıysam geçiremedim. İlaçlar etki etmiyor. Mide bulantısı ve kusma beni çok rahatsız ediyor. Ağlatacak kadar şiddetli oluyor, uyuyamıyorum. Hafif bir koku bile olsa çok rahatsız oluyorum. Ufacık bir ses beni deli ediyor. Sizce bu migren belirtisi mi? Ağrılarım sürekli olmuyor ama olunca da geçmiyor. Anksiyete bozukluğum var ve vertigo hastasıyım.

Tipik migren özellikleri taşıyor. Migrenin nedenine yönelik tedavi yapılırsa vertigo ve anksiyete bozukluğunuzda çözülür.

Merhaba hocam. Size sorumu şöyle açıklayayım. Çocukluktan itibaren başlayan bir görme bozukluğu, tedavisi yapılmadığından dolayı gittikçe devam ediyor hatta şuan hiç görülmüyor. Bu görme bozukluğunun tam olarak bir adı ve tedavisi var mı?

Görme bozukluğu için öncelikle göz hekimine baş vurmanız gerekiyor. Migrende görme bozukluğu olur ama geçicidir.

Engin Lale
29/06/2016 17:24

Merhaba Emel Hanım. Bu sene yurt dışında çok yoğun ve stresli bir dönem geçirdim. Ağır spor yapıyorum. Sınav haftasının sonunda şiddetli baş ağrılarım başladı ve yaklaşık 3 haftadır geçmedi. Boyun ve beyin MR’ı çektirdim. Servikal lordozda düzleşme, C4-5 C5-6 düzeylerinde dejeneratif diskopati ve annulus bulging çıktı. Dural, sak ve nöral elemanlar anteriordan basi altındaymış. Baş ağrımın nedeni stresle beraber bu olabilir mi? Ne yapmalıyım? Teşekkürler.

Sıttık Erdemir
29/06/2016 11:09

Merhabalar Emel Hanım. 42 yaşındayım. Yaklaşık 3 yıldır omuz, boyun ve sırtımda şiddetli ağrılarım vardı. MR çektirdim, boyun fıtığı teşhisi kondu. İleri bir seviyede olduğu ve acil ameliyat edilmesi gerektiği söylendi. Ameliyat oldum ama 3-4 ay gibi kısa bir sürede hem ağrılarım arttı, hem de, özellikle omuz, boyun, sırt ve göğsümde olmak üzere, vücudumun üst kısmında şiddetli ağrı ile acı veren sertleşmeler ve kasılmalar başladı. Özellikle sertleşmeler olduğu zaman öylesine canım acıyor ve ağrı çekiyorum ki anlatamam. Doktora kontrole gittiğimde “Bu durumun fıtıkla alakası yok, sinirsel olduğunu düşünüyorum” dedi. 6 ay süreyle kullanmam için 2 ilaç verdi. İlaçları kullandım ama hiçbir faydaları olmadı. Fizik tedaviye, nörolojiye, psikiyatriye ve dahiliyeye gittim, gitmediğim doktor kalmadı. Bir sürü ağır ilaç kullandım (eveptin, insidon, cymbalta, venegis, meresa) ancak sertleşme, kasılma ve ağrılarım hiç geçmedi. Bana da fibromiyalji diyenler oldu. Ne yapmam lazım? Görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.

Fıtık yapan nedenlerle fibromiyalji yapan nedenler ortak olabiliyor. Sizde de ameliyatla neden çözülmedi. nedene yçnelik yaklaşımla rahatlarsınız. İlaçlar sadece baskılıyor, semptomatik tedavi dediğimiz etkiyi yapıyor. Nedenler bulunursa çözüm sağlanabilir.

Emel Hanım merhaba. Yaklaşık 4 yıldır panik atak hastasıyım. Yaşadığım streslerden ötürü vücudumda her hafta farklı bir semptom gelişiyor. 4 ay öncesi geçmeyen baş ağrım nedeniyle MR çektirdim. Kafama takıp MR’a girdiğim sayının haddi hesabı yoktur, temiz çıktılar. Fakat yine kafamın sol tarafında karıncalanma var, böyle su akıyormuş gibi ve kaşıntı yapıyor, ondan sonra bir yanma, bir sıcaklık ama sadece sol tarafımda. Tümör olabilir mi? 4 ay önce temiz çıktı ama ben bunu yine kafaya takıyorum. Ne yapmalıyım? Lütfen yardımcı olur musunuz? Doktor “dulox ilacını kullan, iyi gelicektir” dedi fakat kullanırken bile bunları yaşıyorum.

Bence tümörünüz yok. Artık MR girip durmayın. Onun da zararları var. Baş ağrılarının çoğunluğu tümör gibi beyin kaynaklı nedenlere bağlı değildir.

Eray Karakaş
28/06/2016 17:45

Merhabalar. 30 yaşındayım ve migrenim var. Fakat yaklaşık 2 aydır migrenden farklı bir ağrı yaşıyorum. Normal baş ağrıma arkada bir ağrı daha ekleniyor, kafamın arkasının uyuştuğunu hissediyorum. Şiddetli değil fakat uyuşma şeklinde ve migrenden ya da sinüzit baş ağrısından farklı. Tomografi çektirdim, 5,5 büyüklüğünde kalsifikasyon sonucu çıktı, doktor kireçlenme dedi. 2 kere EEG çektirdim, birinde uyku deprivasyonu çıktı, ötekinde uykusuz gittim, anormal çekilmiş, “tekrar çektir” dedi doktor. Çekilememiş sanırım. Gözlük kullanıyorum ve sınavlara hazırlanıp iş arıyorum, bilgisayar başında uzun süre kalıyorum. Yardımcı olabilir misiniz acaba? Ne tür bir baş ağrısı olabilir ve normal mi? Şimdiden teşekkürler.

Stres ve gerilimle ortaya çıkan ense ve baş kaslarına yönelik egzersiz vb. yöntemler kullanılmaktadır. Ancak en doğru tedavi nedeni bularak sağlanır. Sizde de diş-çene kompleksi profesyonel çalışma istiyor gibi görünüyor.

İyi günler hocam. Benim sağ göğsümde batıcı ve çok rahatsız edici bir ağrım var. O kadar çok ağrıyor ki; geceleri uyuyamıyorum. Bir sürü doktora gittim, bir şey yok dediler. Fizik tedaviye gittim, fibromiyalji dedi. Ama diğer hastalar gibi çok şikayetim yok, sadece sağ göğüs ağrısı, halsizlik ve yorgunluk var. Ayrıca burada bazı yerlerde gördüm ki; çene sorunlarından da oluyormuş. Benim alt dişlerimden bir tanesi arkaya doğru gitmiş ve çenede düzensizlik var. Bu yüzden olabilir mi acaba?

Tek taraflı ağrılarda dişler gerçekten etken olabilir. Dişlerdeki tedavileri uygun şekilde yaptırmak çok iyi olacaktır.

Akın Yılmaz
28/06/2016 03:28

23 yaşındayım. 2009 yılından beri yaklaşık 7 yıldır her gün baş ağrısı çekiyorum. 7 senedir geçecek ümidiyle yaşıyorum ama bir türlü geçmedi, gittikçe de şiddetlendiğini hissediyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?

Çok sabırlıymışsınız. Geçecek umudunuzu yitirmemişsiniz. Sizin ağrılarınız kronik dediğimiz duruma gelmiş. Bu durumda kendiliğinden geçmesi biraz zor olur. Ancak kronik baş ağrılarında da çözüm üretilebilir. Yeter ki nedeni bulunsun.

İyi günler hocam. 53 yaşındayım. 1989 yılında yüz felci geçirdim. Yüz felci ile ilgili tedavi oldum fakat geçmedi. Doktorların önerisi ile Ankara İbn-i Sina Hastanesinde kulak arkasından ameliyat oldum, kısmen iyileşme oldu ama geçmedi. Videolarınızı izledim. Geç yüz felci tedavisi mümkün mü?

Ankara’da akupunktur ve nöral terapi birlikte denemenizi öneririm. Kısmi de olsa bir miktar düzelme sağlayabilir.

Semah Uzunöner
28/06/2016 11:08

Merhaba hocam. 47 yaşındayım ve 20 yıldır fibromiyalji hastasıyım. Gençlikte yine idare edebiliyordum ancak son 5 yıldır ağrılarım çok arttı. Sabah tutulması, uyuşukluk, özellikle yoğun boyun ve omuz ağrısı, karıncalanma, uyuşma, depresyon, halsizlik, yorgunluk… Mecburen çalışıyorum fakat yaşam kalitem çok düştü. 4 yıldır cipram 20 mg kullanıyorum, bu yıl gittiğim nöroloji doktoru ek olarak alyse 150’lik verdi, ikisi bir arada çok ağır geldi, gözümü açamıyorum. Konsantrasyon bozukluğu yapınca kestim yalnız ağrılarıma çok iyi gelmişti. Sanırım hastalıktan dolayı depresif haller, bıkkınlık, hayattan keyif alamama ve bazen olduğum ortam bir filmmiş gibi mekansal bozukluklar yaşıyorum. Bir de 1 yıl önce panik atak teşhisi konuldu. Allah’tan çok güçlü yapım var, ağrıyla yaşamaya alıştım fakat psikolojik bozukluklar beni çok etkiliyor. Kesin çözüm olmadığını biliyorum ancak ağrılarımın azalması ve ruh halim için ne yapmalıyım? Bana yardımcı olursanız çok sevineceğim. Saygılar.

Fibromiyalji tedavisinde (ilaçlarla olmayan tedavide) ağrılarla birlikte ruh halide düzelir. İlaçlar bir yere kadar yardımcı oluyor. Yaşadıklarınız pek çok fibromiyalji hastasının derdi. Çünkü fibromiyalji sadece ağrı değil.

Merhaba ben 15 yaşındayım. Yaklaşık 9 aydır baş ensem, omzum ve sırtımda ağrılarım oluyor. Bu ağrıların şiddeti değişkenlik gösteriyor. Bazen bacaklarımda ve kalçamda da ağrı oluyor. Ellerimde uyuşma ve yüzümde seğirmeler oluyordu fakat şu an onlar geçti. Bu ağrılarım hep sağ tarafımda oluyor. Doktor doktor gezdik ve tahlillerimin hepsi normal çıktı. Bazı günler kendimi çok yorgun ve halsiz hissediyorum, başım dönüyor. Ağrı kesiciler ağrılarımı bazen gideriyor, kimi zaman hiçbir etkileri olmuyor. Bu şikayetlerim olmadan önce başımın sağ tarafında çok şiddetli bir ağrı vardı. MR’da bir sorun çıkmadı. Acaba fibromiyalji olabilir miyim? Ne yapmalıyım?

Fibromiyaljide olabilir ama tek taraflı olunca migren tarzı bir durumda düşündürüyor. Bazen tüm beden yarısını etkileyebilir.

Emel Hanım; 17 yaşındayım. Gözümün üstünde şakaklarımda ağrı vardı. MR çektirdim. Beyin tümöründen çok korkuyorum. Sizce endişelenecek bir durum var mı?

Beyin tümörlerinde genelde baş ağrısı ön planda değildir. Muhtemelen MR incelemenizde sorun çıkmayacaktır.

Selamun aleyküm hocam. Gaziosmanpaşa’da oturuyorum ve 18 yaşındayım. Yaklaşık 3 yıldır teşhisi konulamayan ve sürekli yayılmaya devam eden bir kol ağrım var. İlk başlarda sadece kolumdaydı. Doktor doktor, branş branş gezdim. Bu arada bu ağrılar omuz ve boyun bölgeme kadar ulaştı. MR çektirdim, röntgen çektirdim, temiz çıktılar. Lateral epikondilit dendi, epikondilit bandı kullandım, B12 vitamini iğnesi vurdurdum, hiçbir işe yaramadı. Şimdi sağ göz kapağım düşmüş durumda. Artık ben de, ailem de bıktık. Tek çarem sizsiniz ama muayene ücretlerinden korkuyorum. Acaba muayene ücretini ve kuru iğne tedavisinin ücretini öğrenebilir miyim? Gelmeyi kafama koydum ama ailemi zor durumda bırakmaktan da korkuyorum. Lütfen mesajıma cevap verin, çok zor durumdayım.

Ben kuru iğne tedavisi yapmıyorum. Geçici bir çözüm olduğu için önermiyorum da. Senin durumunda nedeni çözmek gerekiyor. Hangi tetkikler yapıldı, hangi doktorlara gittin belirtirsen daha iyi olacak.

Emel Abla; ben 16 yaşındayım. Son 2 yıl ağırlıkta olmak üzere 3-4 senedir baş ağrısı çekiyorum. 1,5 yıl önce doktora gittim. A’dan Z’ye bütün muayenelerimi yaptı ve sonunda ağrı kesici kullanmamı söyledi. Fakat benim başım hala inanılmaz derecede ağrıyor. Doktordan sonra daha da kötü olmaya başladım ve ağrı kesicilerin bağımlısı oldum. Bir paket ağrı kesiciyi 2-3 günde bitirebiliyorum. Artık ağrı kesici içmediğim zaman, başım ağrısın ya da ağrımasın, uyuşturucu bağımlıları gibi resmen kendimden geçiyorum. Ağrı kesiciler az da olsa rahatlatıyordu ama şimdi ailem eve ağrı kesici aldırmıyor. Bazen evde bulduğum başka tür ilaçları içmek, hatta kendimi öldürmek bile geçiyor içimden. O kadar canım yanıyor ki; kendimi kaybediyorum. İnanılmaz derecede kötüyüm, öyle zamanlar oluyor ki; ağrıdan ağzımı açamıyorum. Gözlerimde, boynumda, belimde ve boğazımda da ağrılar ve yanmalar başlıyor. Kitap okurken bile durduk yerde başım ağrıyor. Mesela bugün… başım hala öyle bir ağrıyor ki; öyle böyle değil. Siteler arasında dolaşırken sitenizi gördüm ve yazmak istedim. Abla bana yardımcı ol. Şu an yazarken bile ağrıdan ellerim titriyor. Ayağa kalkıp hareket edemiyorum doğru dürüst. Başımı çevirdiğim, kaldırdığım veya indirdiğim zaman bile ağrıyor. Sanki birisi kafamın tepesinden başlayıp kaşıkla beynimi oyuyormuş gibi oluyor. Bana yardımcı olabilirsen sevinirim abla.

Sevgili Mine geldiğin durumun çok farkındayım. Ailen seni tam anlayamaz çünkü bu tarz ağrıları çekmeyen bilmez. Öncelikle ailenle görüş ve sen beni ara. Asistanlarım not alsınlar. Emel abla benim ismimi mutlaka yazacakmışsınız dedi diye de belirt olur mu? İstanbuldaysan veya gelebilecek durumdaysan çözeriz merak etme.

Emel Abla; ilgilendiğin için çok teşekkür ederim. Biz Hatay’da yaşıyoruz, maalesef gelemeyeceğim. Burada tekrar doktora gideceğim ama aynı şeyleri tekrarlayıp göndermelerinden korkuyorum. Doktorlara ne söylemem gerekiyor? Benim bu durumda yapabileceğim bir şey var mı?

Sevgili Mine beni arayıp telefon numaranı bırakır mısın. Konuşarak bir yol bulmaya çalışalım.

Merhaba hocam. Sürekli olan bir baş ağrım yok, ayda 2 ya da 3 kere oluyor. Başımın tamamını kapsamıyor, ekseriyetle alnın sol kısmında. Başladı mı geçmiyor, günlük hayatımı olumsuz etkiliyor, hiçbir şey yapasım gelmiyor. Haftasonu sabahları daha sık oluyor. Başladığında hemen ağrı kesici atarsam faydası olabiliyor dolayısıyla ağrı kesicilere bağımlı oldum. Diş gıcırdatmam var, gece plağı kullanmaya başladım. Vücudumda seğirmelerim var, stresli bir işim ve yapım var. KBB’ye gittim, sinüzit değil dedi. Nöroloğa gittim, beyin MR’ı çekti, “sorun yok temiz, muhtemelen stresten” dedi. Benim baş ağrım hangi tip hocam? Ne yapmalıyım?

Muhtemelen migren tarzı -hafta sonları migreni- migreniniz var. Bulantı kusma olmaması migren olmadığı anlamına gelmiyor. Geriliminiz ve diş sıkmanız olduğu belirgin. Plak çok iyi olur. Ancak en sık yaşadığım deneyim yapılan ve kullanılmayan plaklardır. Çünkü etkili olacak şekilde ayarlaması ve planlaması yapılamıyor. Böylece işe yaramayan bir şeyi hasta kısa süre kullandıktan sonra bırakıyor. Hatta zararlı bile olabiliyor. Plağınızı gnatoloji çalışmış bir protez uzmanı mı yaptı acaba. Ya da diş hekiminiz kendisi bu konuda eğitimlere katılıp kendini geliştirmiş olabilir.

Hocam iyi günler. Ben YouTube’da videonuzu izledim. Auralı migren ile ilgili anlattığınız, dilde uyuşmaya kadar her şeyi en ağır şekilde yaşadım. Geçen sene yazın Türkiye’ye tatile geldiğimde olmuştu. Ben Almanya’da yaşıyorum. Şu an günde 2 defa 500 mg’lık hap alıyorum. Haplara başladığımdan beri bir daha yaşamadım ama bu sefer de acaba hapların başka yan etkileri ya da böbreklere bir zararı olur mu diye korkuyorum. İlginiz için teşekkür ederim. İyi günler.

İlaçlar genelde çok engelleyici olmuyor. Auralı migren atağınız belki de olmayacaktı. Çoğunlukla nadir olur. İlaçlar konusunda siz bilirsiniz. Kesilebilir gibi geliyor. Biraz ağır kullandığınızı düşünüyorum ben de.

Merhaba hocam. 3 ay önce gebelikle beraber vücudumda anlam veremediğim sızlamalar başladı. Hematoloji ve romatoloji bölümlerine gittim, birçok tahlil yapıldı, romatoloji D vitamini eksikliğine değindi ve damla verdi, hematoloji kan pıhtılaşması var dedi ama tedavi uygulamadı. Hamileliğim bebekteki bir sorun nedeniyle sonlandırıldı fakat parmak ucu, eklem, ayak tabanı, ayak bileği, omuz, sırt, ense ve baş ağrılarım beni hiç bırakmıyor. Ellerimde güç kaybı var. Vücudumda inceden inceden sızılar geziyor, hem yanıcı bir ağrı hem de sızı şeklinde. Ciddi kabızlık sorunum var, bitkisel ilaç desteğiyle rahatlıyorum. Hayata bakışım değişti, her şey zor geliyor çünkü bedenim beni taşımıyor. Maddi ve manevi tükenmişlik hissindeyim. İlk olarak reyno denildi ama ellerimde üşüme yok, parmaklarım sızladığında parmak uçlarımda küçük lekeler oluşuyor. Daha çok şikayetlerim var. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Teşhis ve tedavi mümkün mü? Teşekkür ederim.

Teşhis düşündüğünüz anlamda olmayabilir ama şikayetlerinizin altında yatan neden tespit edilip çözümler üretilebilir. Hamilelik eve sonrasında biraz fibromiyalji biraz da romatizmal durumlara benzer bir durum gelişmiş görünüyor.

Merhaba hocam. 18 yaşındayım. 2 yıldır şiddetli baş ağrısı çekiyorum. 2 defa beyin cerrahına gittim ama sonuç alamadım. Başım ağrıdığı zaman çok şiddetli ağrıyor. Eğildiğim zaman şiddetini alnımda daha fazla hissediyorum, sanki alnımda bir şeyler toparlanıyor gibi oluyor. Başımın günde 2 defa ağrıdığı oluyor. Çok yoruldum artık. Yardımcı olur musunuz?

Günde iki defa ağrı ve şiddetli olması nedeniyle küme baş ağrısı tarzında bir ağrı olmasın diye düşündüm. Küme baş ağrısını, baş ağrıları sayfasından okuyarak bana tekrar yazar mısın? Ayrıca beyin cerrahları baş ağrısı için ilk seçenek doktor değildir. Çünkü baş ağrılarının çoğunluğunda beyinde problem yoktur.

Emel Hanım. Sabahları kalktığımda sağ kaşımın üst tarafında yanma hissi ile uyanıyorum. Gün içerisinde sağ gözümü sağa sola oynattığımda ağrı, gözlerimde hafif kızarma, yaşarma ve alnımdan kulaklarıma gerilme şeklinde şikayetim var. Bu şikayetlerim olmadan önce sinüzit geçirmiştim fakat yaklaşık 7 aydır bu şikayetleri yaşıyorum ve en son gittiğim sinüzit doktoru bende sinüzitin olmadığını söyledi. Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

Şikayetinizin kaynağı konusunda yorum yapamayacağım. Belki sinüzitin oluşturduğu bir durum ama bu tarz ağrılar daha çok diş sıkma sonrası görülür.

Gönül Tekcan
21/06/2016 17:23

Merhaba Emel Hocam. 2 gündür alnımda baş ağrısı var ve kafamı aşağıya eğince şiddetleniyor. Neden kaynaklanır acaba?

İlk defa ağrıyorsa, eğilince artıyorsa sinüzit bile olabilir. Ağrı hakkında daha ayrıntılı bilgiye ihtiyaç var.

Aslı Kuş
21/06/2016 16:39

Hocam kitabınızı aldım okuyorum şu an, benim de migrenim geçer mi acaba diye umutlandım. Aç kaldığımda, yolculukta, uykusuz kaldığımda başımın ağrısını tarif edemem. Ramazanın ilk günü oruç tutmadım ama öğleye kadar aç kalayım, kendimi deneyeyim dedim. Migrenim bir tuttu tam 8 gün ağrı çektim. İçtiğim ilaçlar ve başıma koyduğum buzlar geçirmedi. Kitabınızda bir ekiple tedavi edilebilir diyorsunuz ama buralarda öyle bir ekip yok, ağrı kesici verip gönderiyorlar, tedavisi kesin olarak yok diyorlar. Özel hastaneler de devlet hastaneleri de böyle. Sizin kitabınızı okuduktan sonra ümitlendim. Bana ne önerirsiniz?

Haklısınız. Ekip yok daha. Keşke öğrenmek isteyen bir sürü hekim olsa. Migrenle uğraşmak zor ve sabır istiyor. Sizin için ne yapabiliriz daha ayrıntılı ağrı öykünüzü yazarak beni arayınız.

Daha önce bir yakınımın kulak hastalığını tedavi ettiniz. Sizden çok memnun kalmıştı. Vertigo kulak hastalığını tedavi edebilir misiniz? Şeker hastalarına bu tedavi uygulanabilir mi?

Vertigo benim tipik çalışma alanlarımdan. Tedavi edebilirim. Şeker hastalığı tedaviye engel değildir. Uygulanabilir.

Mehmet Emin Şermet
21/06/2016 10:44

Emel Hanım. Ben Şanlıurfa’da aile hekimiyim. Benim derdim baş dönmesi. Başım döndüğü zaman sanki ölecekmişim gibi bir şeyler oluyor hocam. İşitme testi yaptırdım, temiz çıktı. Renkli MR çektirdim, temiz çıktı. Baş dönmesinden dolayı oruç tutamıyorum. Hocam bana yardımcı olun.

Size yardımcı olabilirim. Öncelikle şikayetleriniz ne zaman başladı, nasıl seyretti, daha ayrıntılı bilgi yazınız. Panoramik diş röntgeni ile birlikte bana gönderiniz. Değerlendirip ben sizi ararım.

Merhabalar. Çekilmeyecek kadar kötü, hayatımı felç eden baş ağrılarım oluyordu. Doktorum migren hastası olduğumu söyledi ve tedaviye başladık. Neredeyse 5 aydır antidepresan kullanıyorum. Doktorum yavaş yavaş keseceğiz dedi. Size sorum şu: Bağımlılık yapar mı? Bırakması zor olur mu? Çocuk düşünüyoruz, hamilelikte bu ilaçları kullanmak doğru olur mu? Teşekkürler.

Kullanılan ilaca göre bırakma ile ilgili sorunlar yaşabilirsiniz. Genelde bağımlılık yapmazlar. Hamilelikte mümkünse içmemek iyi olur.

İyi akşamlar hocam. Benim sol ve sağ kolum sürekli uyuşuyor. Doktora gittim, MR çektirdim fakat temiz çıktı. Son 2 haftadır da sürekli baş ağrısı ve baş dönmesi oluyor bende. Doktor sadece uyuşmalarım için sakinleştirici hap verdi, depresyon ilacı. Benim 3 çocuğum var. Beni bu baş dönmesi ve baş ağrısı için ne yapmam lazım bilgilendirir misiniz?

Kol uyuşmaları elden itibaren ise bilekte sinir sıkışması vardır. Baş dönmelerinde diş sıkmanın rolü vardır. Sürekli baş ağrısına da neden olur. Depresyon ilacını bir süre kullanın isterseniz. Diş sıkmanızı azaltır. Yine geçmezse veya ilaç kullanmak istemezseniz Gökmen Yaklaşımı öneririm.

Sümbül Aygün
21/06/2016 00:31

Merhaba Emel hanım bel fıtığım var ve ayaklarımda özellikle sağ ayağımda çok uyuşukluk var. Doktorlar şimdilik ameliyataı gerek görmüyorlar ben bu durumdan çok rahatsızım spor ayakkabıdan başka ayakkabı giyemiyorum, son zamanlarda sağ ayağımda tutamıyorum ayakkabıyı, yani bayağı hissizleşti sağ ayağım ne önerirsiniz,”Nöral Terapi” iyileştirir mi? Şimdiden teşekkür ediyorum.

Nöral terapiyiden çok faydalanacağınızı düşünüyorum. Sadece uyuşukluk önemli değil ama ayakkabıyı ayağınızda tutamıyorsanız güçsüzlük de gelişmiş olabilir.

Funda Demirsoy
20/06/2016 11:09

Emel Hanım Merhaba. Fibromiyalji sendromunu araştırırken milliyet gazetesinde ki yazınızı gördüm. Uzun süredir sırt ve kol ağrılarım olurdu, çok fazlada önemsemezdim fakat son 3 haftadır sürekli ağrılarım olduğunda artık doktora gitme kararı aldım. Takım çalışması eğitimi sonunda sol koluma fazla yüklendiğimden bir hafta kadar kol ağrısı çektim. Bu ağrı sonra geçer gibi oldu ve boyun tutukluğu yaşadım, bu da yaklaşık bir hafta sürdü. Sonra sol kürek kemiğinden beyine kadar giden sürekli bir ağrı yaşamaya başladım. Doktorum belirli noktalara baskı yaptığında inanılmaz acı hissettim. Doktor anlattıklarımdan (ki son üç haftada Karadeniz, Marmara, Ege ve İç Anadolu bölgelerinde bulundum) ve muayenesinden fibromiyalji sonucuna vardı. Bunun yanı sıra 1. evrede skolyoz ve kifoz teşhisi kondu, bir takım egzersizler verdi ve kronik olduğunu söyleyerek bu şekilde yaşamaya alışmam gerektiğini söyledi. Gerçekten bu ağrılar hafiflese de hiç geçmeyecek mi? İşim gereği de çok masa başında oturuyorum ve sık seyahate çıkıyorum, dolayısıyla kısa sürede çok hava değişimi yaşıyorum. Ankara’da yaşadığımdan dolayı size muayene olmayada gelemiyorum. Tavsiyeniz ne olur?

Yaşadıklarınız fibromiyaljiyle uyumlu görünüyor. ağrılar hafifiler, yaşam kalitenizi bozmayacak düzeyde kontrol altına alınabilir. Ne yazık ki Ankara’da size önerebilecek hekim benim bildiğim yok.

Hasan Demir
20/06/2016 11:02

Öncelikle merhaba Emel Hanım. Baş ağrım var. Bazen gözlerim kararıyor düşecek gibi oluyorum. Midem de ara sıra bulanıyor. Kaşlarımın kemiği ağrıyor. Sizce endişelenecek bir durum var mı?

Migren tarzı ağrılar anlatıyorsunuz. Sorun olacağını sanmıyorum.

Murat Kaya
20/06/2016 01:36

Merhaba hocam, 16 yaşındayım. Yaklaşık 3-4 aydır bir baş ağrım var, baş ağrısından ziyade şakaklarım ve gözümün içi ağrıyor. Bazen midem bulanıyor, ışığa hassasiyetim var. Karanlık rahatlatıyor. Sizce benim rahatsızlığım ne olabilir?Şimdiden teşekkür ederim.

Ergenlik dönemi migrenin var. Nedenini, dişlerde bulmak lazım.

Merhaba. 16 yaşındayım. 1 haftadır sürekli başım ağrıyor. Kronik sinüzitim var. Ondan olduğunu düşünmüştüm ama ilk defa bu kadar uzun sürdü. Ağrı bazen geçiyor gibi oluyor ama eğilince veya ani hareket edince yine ağrıyor. Ayrıca sol gözüm de çok ağrıyor ve yaşarma oluyor. Genelde akşamları oluyor. Doktora gittim, MR çekildi ama sonuçlar daha çıkmadı. Yardımcı olabilir misiniz?

Sinüzit ağrısı böyle olmaz. Sürekli olur. Sizin bazı saatlerde tekrarlıyor. Sol tarafı tutuyor. Çıkmaya çalışan, büyüyen yirmi yaş dişi neden olabilir.

Emel hanım ben 13 yaşındayım, baş ağrım var. 1 yıla yakın ara sıra ağrıyor, hap içiyordum. Doktora gittik, MR çektirdik, temiz çıktı ama yine de ağrıyor.
Bilgisayar başında fazla durmayla da ağrır mı?

Bilgisayar olumsuz etkiler ama gerçek neden değildir. Bu yaşlarda migren başlayabilir. Değerlendirmek lazım. Ağrın tek taraflı mı, bulantı var mı? gibi sorulara da cevap verirsen olur. Genç kızlarda migren yazım var sitede dilersen onu da okuyabilirsin.

Merhabalar Emel Hanım. 24 yaşındayım. Benim sol omzumda ağrı, sol kolumda uyuşma ve ellerimde karıncalanma oluyor. Ellerim, kollarım tutmuyormuş gibi bir his geliyor. Sol tarafımda batma gibi ağrılar oluyor. Kardiyoloji’ye gittim, bir şey çıkmadı. Baş ve sırt ağrılarım da oluyor. Fibromiyalji olabilir mi? Önerilerinizi bekliyorum.

Fibromiyalji genelde bir taraf ağrırlıklı olabilir. Şikayetleriniz uyuyor.

Cahide Bayram
18/06/2016 22:53

Merhaba hocam. Bana 8-9 ay önce trigeminal nevralji teşhisi konuldu. Doktor tegretol diye bir hap verdi ve 2 günde ağrılarım kesildi. 15-20 gün öncesine kadar da hiç ağrım olmadı. Şimdi ağrılarım hafif hafif tekrar başladı. Doktor doz artırdı ama yine de ağrılarım ara ara devam ediyor. Siz nasıl bir tedavi önerirsiniz? Nöral terapi uygulanabilir mi? Bir de hocam bu hastalığın kesin ve kalıcı bir tedavisi var mı?

Nöral terapi tek başına önermem. Bu ağrı için Gökmen Yaklaşımı der ki; sadece dişlerden kaynaklıdır, ilaç veya iğneler yerine dişler doğru tedavi edilmelidir. Ben bu şekilde çözmeyi doğru buluyorum.

İyi akşamlar Emel Hanım. Bundan 2 hafta önce başımı sert bi şekilde duvara vurdum, tam arka alt kısmını. Bir süre kendime gelemedim. Tomografi çektirdim, beyin üçgeninde patolojik olmayan nodul diyordu sadece. Yani herhangi bir şey çıkmadı. Fizik tedaviye yönlendirdiler, fakat bir sonuç yok, hala sağ arka tarafım şiddetli ağrıyor. Sancı gibi ve ısı var sanki başımın içinde. Tek taraflı olduğu için oldukça hissediyorum. Ne yapabilirim bu konuda?

Kafa travmaları sonrası baş ağrıları olabilir. Lokal noktasal ağrı dokudaki ezilmeden olabilir. Önümüzdeki haftalarda devam eder veya zaman içinde artışa geçerse tehlikeli olabilir.

Hocam merhaba nasılsınız? Hocam annemin sürekli başı ağrıyor. Ayın 15 günü ağrıyor ve geçmiyor. Ne yapmamız gerekiyor? Yardımlarınızı bekliyoruz.

Annenizde kronik baş ağrısı var. Kronik baş ağrısı geliştiğinde ilaçlar çözüm olmuyor artık. Nedenleri bulmak çözmek lazım. İstanbuldaysa yardımcı olabilirim. Başka şehirde ise orada nöral terapi deneyebilir.

Merhaba, iyi günler. Benim sorunum gözlerim ve alnımın etrafında uyuşma ve kuvvetli olmayan basınç ve biraz da ağrı var. 2 aydır geçmedi. 2 kez doktora gittim, bir netice yok. Migren var dedi, migren ilacı aldım, ağrı geçiyor fakat uyuşma ve basınç geçmiyor. Pek stresim yok. Doktora başın filmini çektirelim dedim, gerek yok dedi. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok teşekkür ederim. Yurt dışında yaşıyorum. Saygılar.

Muhtemelen filme gerek yok. Gerilim tip baş ağrısına benziyor yazdıklarınız. Migrende daha ataklar halinde ve sık ağrılar olur. Diş sıkıyor olabilir misiniz?

İyi günler Emel Hanım. Diş sıkmam yok fakat gerilim baş ağrısı olabilir. En iyi netice verecek ne önerirsiniz? Beyin filmimde tümor vs. çıkmadı. Çok teşekkürler, saygılar.

Bana sorarsanız nedenlerinden tedavi öneririm. Nedenleri bulunup çözülürse çok iyi sonuçlar alınabilir.

Hocam merhabalar. Bende şöyle bir sıkıntı var: Yıllardır el terlemesi mevcut fakat hastaneye gittiğimde tahliller hep temiz çıkıyor. İlaç önerilmiyor. Ameliyat en son çare deniliyor. Böyle bir durumda nöral terapinin faydası olur mu?

Faydası olabilir ama ben bu alanda çalışmıyorum. Ağrı ağırlıklı çalışıyorum. Terleme deneyimim yok. Bu alanla ilgilenen başka bir nöral terapiste sorabilirsiniz.

Hocam merhaba. Benim başım çok fena bir şekilde ağrıyor. Her gün ağrıyor diyebilirim. Doktora gittim, MR çekti ama bir şey çıkmadı. Başım fena ağrıyor, özellikle başımın sol tarafı enseden ağrıyor. Uykusuzluk, halsizlik ve bulantı var. Sizce baş ağrımın nedeni ne olabilir?

Tek taraflı olan ağrılarda dişlerde sorun olabilir. Tam karar verebilmek için biraz daha bilgiye ihtiyaç var.

Merhaba Emel Hanım. Yaklaşık 7 aydan beri sağ ve sol kalçamda geçmeyen ağrılarım var. Rahatsızlığım başladığında, öncelikle dahiliye doktoruna gittim ve tahliller yapıldı, bel fıtığından şüphelenildi, bel MR çekildi fakat fıtık çıkmadı, akabinde romatizma olabilir denildi, romatolojik bütün tahliller yapıldı. Sağ sol kalça MR ve sakroiliak MR’da çekildi yalnız romatizmal bir durum olmadığı söylendi. En son fizik tedavi doktoruna danıştım fibromiyalji teşhisi koydu. Bununla beraber çeşitli ilaçlar kullandım fakat ağrılarım bir türlü geçmek bilmiyor. Ayakta durmakta zorlanıyorum. Bu süre içerisinde bir defa nöral terapi ve akupunktur yaptırdım ve hiçbir tedaviden fayda göremedim. Ağrılarım yüzünden psikolojim bozuldu. En son gittiğim romatolog antidepresan ilacı verdi, henüz ilaca başlamadım. Ağrılarımdan kurtulmanın alternatif bir yöntemi var mıdır? Sizce tekrardan nöral terapi yaptırsam fayda görür müyüm? Çok kötü durumdayım sizden yardım istiyorum.

Bir seans yapılan nöral terapi etkili olmaz. Kalça ağrıları ön planda olduğu için beden balansının düzenlenmesi de mutlaka gerekecektir. Alternatif ya da integratif tıp yöntemlerinden -doğru uygulandıklarında- ilaçtan daha çok faydalanabilirsiniz ana uygun gece plağı yapılmadan ağrıdan kurtulamayabilirsiniz.

Özge Türk
15/06/2016 17:06

Merhaba. Auralı migrenim var. Dayanılacak derecede değil. Önerebileceğiniz bir şey var mıdır?

Auralı migrende ilaçlar da pek etkili olmuyor. Gökmen Yaklaşımı ile iyi sonuçlar alınabiliyor.

Güler Balci
15/06/2016 15:42

Merhaba Emel Hanım. Yurtdışında yaşıyorum. Üç aydır başım çok ağrıyor. Ensemden başlıyor, gözlerime vuruyor ağrı. Bazende başımın ortasında öyle bir ağrı oluyor ki ateş gibi sıcak oluyor. Bazende sağ tarafım ağrıyor, gözlerime vuruyor. Halsizlik ve yorgunluk var, hiçbir şey yapmak istemiyorum. Doktora gittim her şey temiz çıktı, gerilim tipi baş ağrısı var dediler ve kas gevşetici verdiler ama faydasını görmedim. TV’ye bakamıyorum, ışıktan rahatsız oluyorum, güneşte duramıyorum, sesten, kalabalıktan her şeyden rahatsız oluyorum. Yalnız kalıp biraz yattığımda geçiyor ama sonra yine başlıyor. İki gündür ağrılardan gözlerimin altı şişiyor. Sabahları kalkamıyorum. Artık ne yapacağımı bilmiyorum. Gitmediğim doktor kalmadı. Sıkıntı, stres, gerilim tipi baş ağrısı diyorlar. Bana yardımcı olursanız sevinirim.

Sizde kronik baş ağrısı gelişmiş. Kronik baş ağrısında genellikle gerilim ve migren özellikleri birlikte vardır. Yurt dışında olduğunuz için gelmeniz zor. Çünkü benim tedavim bir süreç. Belli günlere paket program gibi sıkıştırılamaz. Bulunduğunuz ülkede nöral terapi varsa deneyebilirsiniz.

Tüm soru cevapları okuyabilmek için aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz.
1 2 3 5

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir