Migrenin tedavisi vardır! Gökmen Yaklaşımı, migreni nedenlerini ortaya koyarak çözer.

Migren Nedir?

Migren, sadece baş ağrısı değildir. Otonom sinir sisteminden kaynaklanan bio-elektriksel bir hastalıktır. Atak sırasında, otonom sinir sisteminin temel işlevleri olan damar-sindirim-dolaşım geçici aksar.

  • Basit migren en sık, auralı en farklı olanıdır.
  • Baş ağrısı, bulantı, kusma, ışık, ses, koku hassasiyeti en belirgin şikâyetlerdir.
  • Auralı migrende görsel bulgular, uyuşma, geçici felç gibi nörolojik semptomlar olabilir.
  • Çocuklarda karın ağrısı, bulantı, kusma ön planda olabilir.
  • Psikolojik sıkıntılara da yol açabilir. Bir çalışmada denekler %60 oranında anksiyete ve depresyondan yakınmışlardır.
  • En büyük iş kaybı nedenidir. Atak sırasında %90 hasta işini sürdüremez.
  • Ayda ortalama 2 migren atağı yaşayan kişi, yılın 1 ayını kaybetmektedir.

“Migren sürekli gelen bir hırsız gibidir. Her gelişinde iş ve özel hayatınızdan para, zaman ve keyfinizi çalar."

Migren kadınlarda daha fazla görülür.

Migren atakları günlük yaşamı etkiler. 1 aylık atak grafiği.

Migren Atağı Nasıl Olur?

“Migren bio-elektriksel bir hastalıktır. Otonom sinir sisteminde gerçekleşir. Otonom sinir sistemi, bedenin tüm yaşamsal faaliyetlerini yöneten network' dür."

Bozucu Alanlar: Enfeksiyonlar (çocukluktaki boğaz, bademcik…), ameliyatlar (bademcik, sezaryen, kürtaj…), dişler (çürük, eksik kanal tedavileri, yirmi yaş dişleri, uyumsuz protezler, diş sıkma), travmalar (psikolojik veya fiziksel) kaynaklık edebilir.

Tetikleyici Faktörler: Açlık, uykusuzluk, stres, bazı yiyecekler, lodos, hormonal değişimler, stres etkisinde bozucu alan uyarımları kontrolü zorlaşır.

Hipersensisitif Yapı: Yapısal bir özellik olan hipersensitif sinir sistemi (hassas, duyarlı kişilik ile kendini gösterir) varlığında otonom sinir sistemi bozucu alanlardan gelen uyarımları daha fazla algılar.

Bozucu alanlar ve hipersensitif yapıya sahip kişilerde tetikleyici faktörlerin de etkisiyle otonom sinir sistemi zaman zaman kontrolden çıkarabilir. Otonom disfonksiyon gerçekleşir. Migren atağı başlar.

Otonom Disfonksiyonda Ne Olur: Otonom sinir sisteminin temel işlevleri aksar. Damarlar büzülür–genişler, bağırsaklar yavaşlar–hızlanır, kan basıncı, nabız, terleme fonksiyonları etkilenebilir.

Migren Atağı: Damarlardaki büzülmeye bağlı aura, genişlemeye bağlı şiddetli baş ağrısı, bağırsaklardaki yavaşlamaya bağlı bulantı ve kusma olur. Tüm beden sistemi etkilenir, duyular hassaslaşır, yorgunluk, halsizlik gelişir.

Migren Belirtileri

Migren belirtileri infografik. Dr Emel Gökmen

Migren Tedavisi (Gökmen Yaklaşımı)

Migren tedavisi infografiği Dr Emel Gökmen

Migren Evreleri

Migren evreleri infografik. Dr Emel Gökmen

ID Migren Testi

ID Migren testi infografik. Dr Emel Gökmen

Tetikleyiciler

Stres & Yorgunluk

Çok üzüntü, sıkıntı, yoğun dönemler ya da dönem bitişindeki rahatlama. Aşırı egzersiz.

Yiyecek & İçecekler

Eski peynir, katkılı şarküteri ürünleri, narenciye, kuruyemişler, şarap – bira gibi mayalı alkollü içecekler.

Açlık

Öğün atlama, öğünün gecikmesi, az yeme.

Uyku

Az yada fazla uyku. Uyku düzeninin ve saatinin değişmesi.

Hormonal

Adet dönemleri, doğum kontrol hapı, menopoz ilaçları, geciktirici, ertesi gün hapı vd. hormonal ilaçlar.

Çevresel Faktörler

Lodos, bulutlu kasvetli havalar, parlak ışık, ağır kokular, seyahat.

725 yorum. Yeni yorumunuzu buradan yazabilirsiniz...

Tüm soru cevapları okuyabilmek için aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz.
1 2 3 9

Emel Hanım. Yürürken başım sallanıyor, başım çok dönüyor ve ışıklı ortamda duramıyorum. Akşamları özellikle hep ışık kapalı oturuyorum. Nörolojiye muayene oldum vitamin verdi, herhangi bir film istemedi.

Muayeneniz normalse film istemeyebilir. Vertigo benzeri şikayetleriniz var. Sadece vitamin ile tedavi edilemez.

Merhaba Emel Hanım. Ortalama ayda iki kez inanılamaz derecede baş ağrım oluyor. Çocuklarımla bile konuşmak istemiyorum. Midemde kazınma, bazende midemde kalp atışları gibi ağrılar hissediyorum. Genellikle sağ tarafıma vuruyor. Bayılmak için allaha dua ediyorum neredeyse. Ağrı kesici alınca hafifliyor. Doğum kontrol hapı kullanıyorum. Zaten stres hat safhada. Ne yapmalıyım?

Migren ağrısı yaşıyorsunuz. Ağrı kesiciyi mümkün olduğu kadar şikayetlerin başında alınız. Doğum kontrol hapı artırabilir. Bağlantı var mı düşününüz. En iyi nedenlerinden tedavi edilebilir, unutmayınız.

Merhaba. Tam 7 gündür şiddetli baş ağrım ve mide bulantım var. Doktora gittim migren olduğu ortaya çıktı. Kesinlikle günlerdir hiç geçmiyor, ağlatacak kadar çok dereceli bir ağrı geliyor. Ne yaptıysam ağrılarım azalmıyor. Bütün günlük hayatımı mahvediyor, gerçekten çekilmez bir hale geliyor. Her gün bu baş ağrısı var ve kesinlikle gün atlamıyor. Teşekkürler.

Kronik migren gelişmiş. Bu durumlarda nedeni bulup çözmek zorunlu gibi oluyor çünkü ilaçlar etkilemiyor.

Ayşe Döne Aydugan
31/05/2016 21:30

17 yaşındayım. Son zamanlarda, yani yaklaşık son 3 ayda veya en fazla son 4-5 ay içinde başımın sadece sağ tarafı (sağ yanağımın sağ taraftaki dişlerimin genelde üst taraftaki, beynimin bulunduğu ama sadece sağ taraftaki kafamın üstü, yani saçlarımın bulunduğu yer) ağrıyordu. Son zamanlarda ağrı çoğaldı. Belki bir ay olmuştur, yani şu son ay içinde en fazla ağrıdığı dönemdi diyebilirim. Hemen aileme durumu söyledim, 1-2 gün içerisinde hastaneye gittik. Tansiyonum ölçüldü gayet normaldi, sonra kan tahlili yapıldı. Doktor bunun belkide felcin başlangıcı olabileceğini düşünerek, daha oturmamış diyerekten bizi beyin MR çekiminin yapılmasına yönlendirdi. MR çekildi, bir hafta sonra sonucuna bakmak için hastaneye gittik, sonuçlarda bir şeyin bulunmamasına rastlanmış yani ortada bir şey yok ama çocuk nörolojisine gidin dedi, belkide migren olabilir düşüncesiyle. Bu süreçte başımın ağrısı olmadı değil. Başım aralıklarla ağrıdı ama fazlada değildi. Arada bir ağrıdı. Bu sırada okulda sınavlarımda var, onlara da çalışıyorum. 1-2 gün önce, her zamanki gibi başımın sağ taraf ağrıması yerine, bu seferde sol tarafına biraz ağrı girdi ama geçti, şu anlarda sağ tarafta arada bir ağrı geliyor. Yani böyle nasıl anlatsam bilemedim, hani elmacık kemiği işte oralarda bir ağrı oluyor. Yani ben bu zamanlarda ağrının kemiğimde olduğunu düşünüyorum. En önemlisi de bu ağrı olurken kaşımın sağ tarafı diğer kaşıma göre aşağıya düşüyor. Onu yukarı kaldırmaya çalışıyorum ama yapabildiğimde sayılamaz, çünkü olmuyor. Yukarı tarafa kaldıramıyorum, oraya masaj uyguluyorum ve yanaklarıma da masaj uyguluyorum. İlk doktora gittiğim zamanlarda da dudağımın sadece sağ tarafının üstünde bir uyuşma söz konusuydu, şu sıralar bu uyuşmayı hissetmiyorum yani oluşmuyor artık ama nadiren çok az da olabiliyor. Bana bir yardım eder misiniz? Bu bendeki neymiş, yani cidden de migren olabilir mi yoksa ne olabilir? Bunun için bana tavsiyeler verebilir misiniz? Bu ağrı geçer mi ve bu ağrının geçmesi için ne yapılır? Yani kısacası bana bu şeyler hakkında bilgi verir misiniz? Lütfen çok acil. Beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Felç gibi bir durumunuzun olmadığı kesin. Yaşadıklarınız migrene uyuyor. Şikayetleriniz azalıp artabilir. Tedavi için bazı ilaçlar kullanılabilir. En iyi çözüm nedenlerini bularak ilaçsız tedavi ile sağlanır.

Tuğçe İrem
31/05/2016 19:51

Merhaba Emel Hanım. 16 yaşındayım. 1.5-2 yıldır baş ağrısı çekiyorum. Son 3-4 aydır ağrı derecesi arttı diyebilirim. Şakaklarımda ve ensemde oluşan ağrı aniden oluyor ve o an hiçbir sese tahammül edemiyorum. İnsanları kaldıramıyorum. Fazla ışık olan bir ortamda ağrı baş gösteriyor. Gözümün önünde siyah noktalar beliriyor ve mide bulantısı oluyor. Sizce migren midir yoksa başka bir şey mi?

Migren yaşadığınızı düşünüyorum. Bazen aura da yaşıyorsunuz. Başka bir hastalık pek düşünmedim.

Merhaba. 18 yaşındayım. 2 yıldır başımın bazen sağ, bazende sol tarafı ağrıyor. Bu ağrı yatana kadar devam ediyor. 7 yıl göz ilaçlarını kullandım ama şu an kullanmıyorum. Sizce başım, eskiden kullandığım göz ilaçlarından dolayı mı ağrıyor? Teşekkür ederim.

Göz ilaçları baş ağrısı yapmaz. Baş ağrınızın farklı nedenleri olabilir. Tek taraflı ağrılarda akla migren gelebilir.

Abdullah Kaplan
31/05/2016 00:06

Hocam. 25 yaşındayım. Yaklaşık 10 yıldır baş ağrım var. Daha doğrusu bu baş ağrısı da değil, bir türlü tarif edemiyorum. Başım ağrıdığında hiçbir şey umurumda olmuyor, hayattan kopuyorum. Alnım ve gözlerim ağrıyor. Ses, ışık ve sigara dumanı gibi bir sürü şey rahatsız ediyor. Sessiz ve karanlık yerlerde rahat ediyorum ama bazen bu bile etkili olmuyor. Ne yapmam lazım? Hocam yardımcı olun bana, kurtarın beni.

Migren olabilir. Hayattan kopuşunuz, uyaranlardan rahatsız olmanız uyuyor. Nedenleri bulunursa çözülebilir.

Merhaba hocam. 25 yaşındayım. Sabah uyandığımda kafamda bir ağrı başladı, başımın tamamında zonklama var ve 2 gündür ağrıyor. Ne olabilir sizce?

Gerilim baş ağrısı, migren olabilir ama 3 günden fazla sürer ve çok zonklarsa başka nedenlere de bakılmalıdır.

Öncelikle bu kadar güzel bir şekilde migreni açıkladığınız için size sonsuz kere teşekkür ediyorum. 19 yaşındayım. Yaklaşık 4 senedir migren atakları geçiriyorum. İlk 2 sene ayda 1 veya 2 kez geçiriyordum ama son 2 yıldır neredeyse her gün var. Önce sınav stresidir, seneye bu kadar kalmaz dedim fakat bu sene kat be kat arttı. Üstelik sağ kulağımın üst tarafında bir şey boğum boğum hareket ediyor hissine kapılıyorum. Anlatıldığı üzere günlük hayatta hiçbir şey yapamıyorum. Doktorum dideral adlı bir ilaç verdi fakat hiçbir etkisini göremiyorum. Diğer hastalardan farklı olarak gözlerimin arka tarafına buzlu su sıkılmış gibi ya da penisilin iğnesi vurulmuş gibi bir yanma giriyor, gün boyu devam ediyor. Şimdiden yorumunuz için teşekkürler.

Hemen her gün baş ağrısı yaşıyorsanız durumunuz kronikleşmiştir. Genç yaşta kronik migren gelişmişse diş-çene kompleksine bakmak iyi olur. Göz ile ilgili şikayetleriniz de bu tabloya uyar.

Merhabalar Emel Hanım. 42 yaşındayım. Çocukluğumdan beri baş ağrısı şikayetlerim vardı ama adının migren olduğunu bilmiyordum. Yorumlara bakıyorumda ben o zamanlarda atak geçiriyormuşum. Evlendikten ve doğum yaptıktan sonra ağrılarım daha çok arttı ve süresi de uzadı. Son 7-8 yıldır özellikle adet dönemi öncesi-sonrası veya tam o dönemde istisnasız atak yaşıyorum. Bu ataklar basımın sağ ya da sol kısmından başlıyor (özellikle sol) daha sonra diğer tarafa geçiyor. Bulantı ve kusma da oluyor. 6-7 gün sürüyor. ilaç tedavisi gördüm (sibelium, migrex, maxalt, diazomid). Ayrıca bu zamanlarda iğne de oluyorum, hem de her gün ve yine de ağrılarım tamamen geçmiyor. Sadece bazen biraz hafifler gibi oluyor. Şu anda cymbalta 30 ve modiwake kullanıyorum yine de ağrılarımdan kurtulmuş değilim. Bende sağlıklı ve ağrısız bir hayat yaşamak istiyorum.

Migren yaşla birlikte değişebilir. genelde migrene kaynaklık eden bozucu alanlar artar. Bunlar tek tek tespit edilip çözülürse sonuç alınabilirç Sizde sağlıklı ve ağrısız yaşabilirsiniz.

16 yaşındayım. Yaklaşık 1 aydır başım çok ağrıyor. Benim bu yaşıma kadar başım hiç ağrımadı. Baş ağrısı sinirlerimi de bozuyor. Gözlerim kararıyor ve ders çalışmaya başladığım an 1-2 dakika içinde başım ağrıyor. Bazen geçiyor ama sonra tekrar başlıyor. Lütfen yardım edin.

Ağrının özelliklerini yazar mısınız? Nasıl bir ağrı? Ne kadar sürüyor? Başın neresinde oluyor?

Nerdeyse ayda bir kez başımın sağ tarafında şiddetli bir ağrı oluyor. Işığa bakamıyorum, başımı öne eğince ağrım artıyor ve bulantı da yapıyor. En az 4-5 saat sürüyor. Sağ gözümü açamıyorum, denge bozukluğu yaşıyorum.

Çok tipik migren bulguları yaşıyorsunuz. Hep sağ tarafta yaşıyorsanız dişlerle ilişkili olabilir.

Merhaba Emel Hanım. 25 yaşındayım. Yaklaşık 5 yıldır güzümün üst tarafı ve kaşlarımın arasına öyle bir ağrı giriyorki dayanılmaz hale geliyor. Daha önceleri de birçok kez hastaneye gittim, sinüzit dediler ve haplar verdiler ama bir işe yaramadı. Artık bu sene neredeyse sağ güzümün üst tarafı her gün ağrıyor. Geçen haftada hastaneye gitim migren dediler. Üstelik soğuk su içtiğimde inanılmaz ağrıyor, başımı donduruyor. Acaba bu hastalığım sinüzit mi, yoksa migren mi? Migren ise bir tedavi yöntemi yok mu? Artık dayanamıyorum, çok ağrıyor ve ameliyat falan gerekiyorsa ben yine razıyım. Şimdiden teşekkür ederim.

Sinüzit bu kadar şiddetli ağrı yapmaz. Olduğunda ağrı yapsa da aralıklı olmaz. Migren türü baş ağrısı olabilir. Biraz da küme baş ağrısına benziyor. Baş ağrısı sayfasını da okuyunuz.

Hocam. Sürekli baş ağrısı oluyor, ne yapacağımı bilemiyorum. Hastaneye gittim migren dedi ilaç verdi, ilaçları kulanıyorum tutuğu zaman. Beni komalık ediyor. Kurtulmak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

Migreni nedenlerinden çözüyorum. Sizde de nedeni bulunup çözülebilir. Dilerseniz yardımcı olurum.

Emel Hanım. 37 yaşındayım. 25 yıldır bu nalet migren ağrısını çekiyorum. Haftada 3 ya da 4 gün acildeyim. Artık ne iğne ne de hap fayda etmiyor. Bazen başımı kesip atasım var. Bana yardım ederseniz çok memnun olurum. Kurtarın beni bu ağrıdan, artık dayanamıyorum. Şu an bu mesajı yazarken bile acı çekiyorum.

Kronik migren gelişmiş durumda. Size yardımcı olabilirim, benzer hastalarla çalışıyorum.

Merhaba Hocam. 18 yaşındayım. Sinüzit ve migrenim var, birde polen alerjim. Uyku bozukluklarımda stres ve klima gibi durumlarda bazende hiç anlamadığım bir anda tutuyor. Sınava hazırlandığım için çok zorlanıyorum. Sürekli ağrı kesici atıyorum. Hocam tuttuğu zamanda, ilk nasıl dönüyor, gözümün önü kararıyor ve sonra başlıyor. Tüm sinirlerimde bir hareketlilik hissediyorum, özellikle el ve ayağımda uyuşma oluyor. Ne yapabilirim?

Daha yarıntılı değerlendirmek lazım. Migren aurası, vertigo atağı gibi birşey yaşıyorsunuz. Ona göre çözüm üretilebilir. Bu yaşta bayağı sıkıntı yaşıyorsunuz.

Merhaba Emel Hanım. 1 ayda 2-3 defa çok şiddetli geçen, genelde sağ şakakta başlayıp sağ gözde görme kaybı yaşadığım baş ağrısı oluyor. Apranax kullanıyordum ama artık pek faydasını görmüyorum. Nöroloji doktorunun verdiği relpax, atak başlangıcında kullanmaya başladım ve bu ilacında çok fazla etkisi olmamaya başladı. Ne yapmam gerekiyor? Teşekkürler.

Görme kaybı ile seyrettiği için auralı migreniniz var. Bu durumda ilaçlar pek fayda etmiyor. İntegratif tıp denemenizi öneririm.

Hocam merhaba. 4 aydır tedavi görüyorum, daha öncesinde varmış ama ben migren olduğunu 4 ay önce öğrendim ve berbat hastalıktan kurtulmak istiyorum. Tedavisi yok demişti nöroloji doktoru. Eğer kesin bir tedavi yöntemi var ise ve ben bu dertten kurtulacaksam tedaviyi denemek isterim. Yardımcı olursanız sevinirim?

Hangi tedaviyi görüyorsunuz. Migrenin tedavisi var. Kesin tedavi diye bilimsel tıpta birşey yoktur. Siz kitabımı okuyunuz dilerseniz. Yine sorunuz olursa yazarsınız.

Merhaba Emel Hanım. Son 3-4 haftadır baş ağrısı, bulantı ve bulanık görme şikayetlerim var. Ağrım ense ve alın bölgesinde oluyor, şiddetli değil ama her gün gündüzleri oluyor. 5 aylık bebeğimle ilgilenirken, o hareket ettikçe oynamak istedikçe benim midem bulanıyor ve gözlerim bulanık görüyor, baş ağrım başlıyor. Uyuyunca, dinlenince rahatlıyorum ama uyanık olunca şikayetler tekrar başlıyor. Haftada 1-2 kere falanda gözümün önünde kısa süreli ışık parıltıları oluyor, yanıp sönüyorlar. Bu 3 haftadır tansiyonumda ara ara yükseliyor. Sizce migren olabilir mi?

Migrene çok benziyor. Görme şikayetleri, baş ağrısı, tansiyon yüksekliği hepsi migrende görülebilir. Muayene olun başka birşey bulunamazsa migrendir.

Merhaba Emel Hanım. 18 yaşındayım. 2 senedir aşırı baş ağrısı, gözlerimde etrafı ciddi oranda görememe (siyahlanma, şerit şerit) oluyor. Midem çok bulanıyor. Başım ağrıdığı zaman tek taraflı vuruyor, sanki başıma çekiçle vuruyorlar. Geçen gün doktora gittim MR ve EEG verdi, migren dedi ve sonuçlarım normal birşey çıkmadı. Ben ağrıdan ölüyorum sonuçta. Kötü olarak, sol maksiller de retansiyon kisti izlemektedir yazıyor. İki tane de ağrı kesici yazıldı, ponstan forte ve maxalt. Sese ve insanlara dayanamıyorum, kimseye tahammülüm kalmamış. İleriki hayatımda ne yapacağım bilmiyorum. Sürekli ağlıyorum, bunları yazarken bile. Lütfen bana bir çare yazın.

Auralı migrenin var. Çok rahat çözülebilir. Moralini bozma ve beni arayınız.

Umut Seçer
21/05/2016 12:57

Hocam. 3 gündür başımda ağrı var. 1 gündür de sol gözümde çok şiddetli ağrı var.

İlk defa oluyorsa mutlaka muayene olunuz. Hatta sorunuza geç cevap verebildim, halen devam ediyorsa mutlaka baş vurunuz.

Merhaba Emel Hanım. Son bir kaç aydır sürekli baş ağrım oluyor. Ayda bir kaç kez de sol tarafımda, boynumda ve başımda ağrılar oluyor. En şiddetli ağrıyı tek bir noktada yaşıyorum, şakağımın biraz üstüne doğru kulağım ve şakağım arasındaki bölgede yoğunlaşıyor ağrı. Hafif bir bulantı oluyor ancak çok şiddetli değil. Migren olma ihtimali var mı?

Migrene benziyor. Muhtemelen diş kaynaklı migren olabilir.

Burak Özdemir
19/05/2016 22:03

Hocam Merhaba. Ataklarım fazlalaştı, günlük yaşamımı sürdüremiyorum ve iş yerinede halimi zor anlatıyorum. Bunun için ne yapabilirim, bu illetten kurtuluş yok mu?

Var. Sitemde ve kitabımda anlatıyorum.

Arzu Apaydın
19/05/2016 20:27

Merhaba Emel Hanım. 45 yaşındayım. Yıllardır baş ağrısı çekiyorum. Tansiyon hastasıyım. Migrenden dolayı da damar tıkanıklığı oluşmuş, coraspin kullanıyorum. Migren tuttumu 3 yada 5 gün ya da daha fazla sürüyor. Atak için bazı ilaçlar kullanıyorum. Ayrıca sürekli sibelium kullanıyorum, genelde ağrılarım hafiflemiyor. Ne olur bana yardım edin. Ne öneriyorsunuz?

Uzaktan birşey öneremiyorum ancak tedavi edilebilir.

16 yaşındayım. Başım bir yıldır ağrıyor. Doktora gittim migren dedi. Son atakta ise başımdan çok dişlerim ağrıdı. Dişlerimde hem kanal hem de dolgu var. Sizce migrenle bir alakası var mıdır?

Dişlerin migrenle alakası çok fazla. O nedenle yıllarımı verdim, diş tedavileri doğru yapılsın, kontrol edebileyim diye diş öğrendim. Baş ağrısı tek taraflıysa ve ağrı ile birlikte dişlerde de ağrı hissediyorsanız migrenle ilişkisi vardır.

Kader Türkmen
16/05/2016 19:47

Doktor Hanım. Ablamın çok şiddetli ağrıları var. Baş ağrısı dayanılmaz derecede. Migren dediler ama duramıyor ağrıdan. Size ulaşabileceğimiz adresiniz yada teliniz var mı?

Sitedeki iletişim sayfasında tüm bilgiler var. Kliniği 0212 3436666 nolu telefondan arayabilirsiniz.

Baş dönmesi, kusma, halsizlik, gözlerde karaltı ve baş ağrısı. Bu ara daha kötü oldum, başım felaket ağrıyor o kadar ki gözüm açılmıyor ve uyuyup uyandığımda biraz geçmiş oluyor ama tekrar aynı ağrılar devam ediyor. Sizce bunun sebebi ne? Bir de vertigo ile migren arasındaki farklar ne?

Baş dönmeniz baş ağrısı ile birlikte oluyor ve atak bittiğinde her ikiside bitiyorsa migreniniz vardır. Vertigenöz migren dediğimiz baş dönmeli migren olduğunuzu düşünebiliriz. Baş dönmesi ya da vertigo atakları genelde baş ağrılı olmaz. Migren ve vertigo ataklarının her ikisinde de bulantı kusma olması ortak yanlarıdır.

Merhaba Hocam. Bende 4 senedir sık sık baş ağrısı (göz çevresinde) oluyor. En ufak bir ışık veya sesten rahatsız oluyorum. Kitap okuduğumda veya birebir sohbetlerde aniden ağrım oluyor. Ağrıdığı zamanlar illa elimle göz çevremi veya burnumun üst kısmını tutmam gerekiyor. Sinüzit mi yoksa migren belirtileri mi? Teşekkür ederim.

Sinüzit olup geçen bir durumdur o nedenle bu şekilde ağrımaz. Sizde migren tarzı ağrı olduğunu düşünüyorum.

Merhaba Emel Hanım. Benim migrenim hormonal, adetten sonra oluyor. Bunun için ne yapmamı önerirsiniz? Önceden teşekkürler.

Hormonal migrende asıl neden hormonlar değildir. Sadece hormonlardaki ani değişim migreni tetikler. Migreninizi yapan nedenler bulunup çözülürse migrensiz adet dönemleri yaşayabilirsiniz.

Merhaba Emel Hanım. Yine migren atağımın tuttuğu bir gece çözüm ararken sitenizle tanıştım. 22 yaşındayım. Yaklaşık olarak 12 yıldır baş ağrısıyla yaşıyorum. Bunun son 6 yılında neredeyse ağrısız günüm geçmedi. Başımın sadece sağ tarafında olan ve vücudumun sağ tarafında kollarımdan bacaklarıma kadar etkileyen bir ağrı bu. Gözüm yerinden çıkacak gibi, mide bulantısı, ensede ve şakaklarda yoğunlaşan bir ağrı yaşıyorum. Kaç kez tomografiye girdiysem ya da doktora gittiysem hiçbir doktor migrensin demedi ya da hastalığın şu yüzden demedi. İlkokuldayken gittiğim doktor beynimdeki bir noktanın erken geliştiğini, o yüzden ağrı yaşadığımı söylemişti. En son 2 sene önce de migren başlangıcı olduğunu söyleyen doktor minoset plus kullanmamı söyledi. Uzun zamandır zaten kuvvetli ağrı kesiciler kullandığım için artık etkisini görmüyorum, ilaç kullanmayı bıraktım. Ailemde ya da çevremde olumsuz durumlar yaşamıyorum, düzenli bir hayatım var. Baş ağrısına da alıştım ama bazı durumlarda dayanılmayacak noktaya geliyor. Ne önerirsiniz bilmiyorum. Hiç bir umudum kalmamıştı, sitenizle karşılaştım. Sizden yardım almayı çok isterim. Teşekkürler.

Çocukluk ve gençlik yaşları baş ağrısı ile geçiyor, bu durum çok üzücü. Ancak çözümü var. Benzer hastalarla çok uğraştım ve çözümler ürettim. Sizin içinde olabilir. Yaşadığınız baş ağrısından kurtulabilirsiniz.

Merhaba Emel Hanım. Çocukluğumdan beri baş ağrım var, fakat 10 yaşında geçirdiğim beyin travmasından sonra baş ağrım migrene dönüştü, sürekli olarak doktor gözetiminde ilaç kullandım. Günlük yazı yazdım, çünkü geçici hafıza kaybım oluyor, ayda en az 3 kez oluyorum bazen ise 1 ay boyunca migrenim sürüyor. Atarax kullanıyorum, anti depresan gibi ilaçlar kullanıyorum fakat hiç bir ilaç hiç bir yöntem işe yaramıyor. Doktorlar genetik migren olmasına bağlıyor. Allah aşkına ben 22 yaşındayım ve kendimi bildiğimden beri migren hastalığım var. Neden tıp bu gibi hastalar da bir işe yaramıyor. Artı artık çok şiddetli ağrım olduğu için kalbime vuruyor ve bunun neden olduğunu hiç bir doktor açıklayamıyor. Neymiş, normalmiş olması, ağrıyı ben çekiyorum siz değil. Her atağım tuttuğunda kör olcam veya felç kalıcam diye düşünüyorum. Bana bu konu da bir yardımcı olurmusunuz?

Kör olma vb durumların gelişeceğini sanmıyorum ama bana yakınıyorsunuz. Yeterince incelememişsiniz herhalde. Ben migreni tedavi ediyorum. Bu konuda kitabımda var. Size kitabımı okumanızı öneririm.

Hocam. Boyun fıtığım var. Yattığımda dinlenemiyorum. Haftada bir migren tutmaya başladı, ağrı kesiciler başlarda rahatlatıyordu, şimdi oralı olmuyor. Acaba kullandıkça alışıyor mu? MR çektirdim, fizik tedavi gördüm geçmedi. Yan tarafta damar patlayacak gibi, zonklama, istifra sonra rahatlama oluyor. Bir şehirde buruna boru sokarak migreni çektiğini söyleyen birisi varmış, bu mümkün mü? Ameliyat falan oluyor mu? Siz uzaktan mı tedavi programı başlatıyorsunuz? Nasıl oluyor, kesin çözümü oluyor mu? Ne fizik tedaviden ne de ilaçtan ümidim kalmadı. Yaşantımı mahvediyor.

Buruna sokulan boru ile migren çekmeyi gerçekten önermem. Migren beyinde değil çünkü. Ben uzaktan tedavi yapamam. Seanslar halinde gelmeniz gerekiyor.

Merhaba Hocam. Ben de sersem gibiyim, baş ağrım yok. Alnım da elmacık kemiğimde baskı var. MR çektirdim mukoza kalınlaşma var. O ne acaba?

Mukoza kalınlaşma denilen şey burun sinüsü içindeki nemli derideki kalınlaşma. Beyinle alakası yoktur.

Ümmü Gülsüm
14/05/2016 21:02

İlk teşhis 3 gün süren ağrıdan sonra alnım da morluk oluşmasıyla başladı. Tarifi yapılamayacak bir ağrı var ve başlayınca geçmesi günler alıyor. Doktor aleve verdi kullanıyorum ama bir işe yaramıyor. Telefon ışığı dahi rahatsız etmeye yetiyor. Önerebileceğiniz farklı bir ilaç var mı?

İlaç önermem. Migren ilaçla tedavi olmuyor üzgünüm. Ben çok uzun yıllar önce ilaç tedavisini bıraktım.

Merhaba Hocam. 4 gündür kulaklarımın arkasından başlayıp kafamın üst kısmında toplanan ve zonklayıcı şekil de devam eden göz kapaklarıma kadar ağrıyan ve öksürdükçe canımı acıtan bir ağrı çekiyorum. Lütfen bana bir yorum yazar mısınız? Yaşam kalitem sıfır ve çok acı çekiyorum. İyi akşamlar.

Değerlendirmek lazım. Migren olabilir ama 4 güne uzamış. Gerilim desem bu kadar şiddetli olmaz. Ben sürekli şiddetli ağrı çekenlerle uğraşıyorum ama yeni başlamış bir ağrıda muayene olmak lazım.

Merhabalar. Öğrenciyim sınava hazırlanıyorum. Yaklaşık 8 aydır migren hastasıyım. Ayın 3 günü bazen daha fazla özellikle göz kapaklarım da ve ensem de aşırı ağrı yaşıyorum. Mide bulantısı çok çekiyorum, özelikle sabah saatlerinde çabuk acıkıyorum. 6 saatten fazla uyuduğum da ağrım çok daha fazla oluyor, bu sefer de uykulu oluyorum. Ağrımı çok şiddetli yaşıyorum. Ne yapılabilir?

Sınavın bittikten sonra nedenlerinden tedavi öneririm. Bu aşamada ilaç kullansan ders çalışmanı etkiler. Sadece atak başladığı anda mümkün olduğu kadar beklemeden ağrı kesici al.

Merhabalar Emel Hanım. 25 yaşındayım. Yaklaşık 5 senedir ağrılarım var ve bir çözüm de bulamıyorlar. Ağrım ensem de başlıyor, sağ taraftan sonra sağ gözümün içine vuruyor. Sadece ağrılar bu bölgede oluyor. Sizce sebebi nedir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Migren olduğunuzu düşünüyorum. Migrenin nedeni ise dişlerden kaynaklanıyor olabilir. Genç yaşlarda sadece tek tarafta olan migrende aklıma gelir.

Yunus Yarcı
10/05/2016 17:11

Hocam, yaklaşık 1 yıldır sürekli baş ağrıları çekiyorum. Atak değil, sürekli, günden güne artıp azalan ağrılar. Ağrılara halsizlik, yorgunluk ve sersemlik de dahil oluyor. Sınava hazırlandığım için çok rahatsız oluyorum, hatta bazen ders bile çalışamıyorum. MR çektirdim hiçbir şey çıkmadı. Migren başlangıcı dediler ama ilaç bile fayda etmiyor. Sizce migren midir? İlaca devam etmeli miyim? Teşekkürler.

Migren atağı da olabilir, gerilim tipi baş ağrısıda. MR incelemesinde birşey çıkmaması doğal. Beyinde hasar oluşursa ilk bulgusu baş ağısı değildir. Sz eğer 1 yıldır sürekli ağrı çekiyorsa

Emel Hanım Merhaba. 32 Yaşındayım. Bu hastalığı 16 yaşımdan beri yaşıyorum. Yalnız hangi doktora gittiysem tedavisi yok diye gönderildim. Migren ataklarım ilk önce sağ veya sol tarafımdan başlayarak gözlerim de parıltıyla başlıyor. Yaklaşık yarım saat bu parıltılar devam ediyor. Sonra yavaş yavaş baş ağrısı geliyor. Vücudumuzu ikiye bölecek olursak sağ veya sol tarafımdan el parmak uçlarımdan omzuma kadar uyuşmaya başlıyor. Daha sonra dişlerim, dilim ve dudaklarım uyuşuyor. Uyuşma bittikten sonra başım zonkluyor. İlaç kullanmıyorum artık, avmigran diye bir ilaç kullanıyordum. Yardımlarınızı ve cevabınızı bekliyorum. Teşekkür Ederim.

Migrenin tedavisi yok diye biliniyor ama Gökmen Yaklaşımı ile tedavi yapılabiliyor. Nedenleri bulunursa her ağrı tedavi edilebilir. Sizde daha çok komplike migren var. Kullandığınız ilacı o nedenle önermiyorum. Gelebilirseniz size yardımcı olabilirim.

Merhaba Emel Abla. 18 yaşındayım. Yaklaşık 4 senedir migren tarzı ağrılarım oluyor. Doktora gitmedim. ergafein adlı ilacı kullanıyorum. Baş ağrılarım tuttuğu zaman genelde şakaklarımdaki damarlarda büyük atmalar, mide bulantısı, ışığa, sese ve kokuya karşı büyük hassasiyet, kafamı kaldırdığım zaman oluşan iğne batma hisleri, gözlerimde ağrı vb. bir sürü semptomlar oluşuyor. Genelde ilk sol taraf ağrır, 2-3 gün sonra da sağ tarafıma geçer. Psikolojik olabilir ama garip bir şekilde ağrıyan tarafın üzerine yatmadıkça geçmiyormuş gibi geliyor. Birkaç kişi doktora gitsem de yaşımın genç olması dolayısıyla MR’a sokmayacaklarını söyledi, bu yüzden doktora gitmedim. Geçirse de geçirmese de ergafein kullanıyorum. Sizce bu tarif ettiğim ağrılar, her ne kadar teşhisi kendim koymuş olsam da, migren ağrısı mı? Şimdiden çok teşekkür ederim.

Yazdıklarınız migrene benziyor. Her yaşta hasta MR incelemesine girebilir ancak migren teşhisi için şart değildir.

Yeni, daha 3 gün önce başlayan kafamdaki ağrılar gece 3 gibi artmaya başlıyor, gün içinde geçiyor ama geceleri ya da kapalı alanda dayanılmaz hale geliyor.

İlk defa olmaya başladıysa daha ayrıntıları yazın. Gece olduğunda kaç saat sürüyor, başın neresinde oluyor, başka bulgu eşlik ediyor mu?

Tüm soru cevapları okuyabilmek için aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz.
1 2 3 9